שתף קטע נבחר

דיווח: מצרים לוחצת מאוד לרגיעה ולחילופי אסירים

עיתון ערבי דיווח שמצרים הגבירה את המאמצים מול ישראל, הרשות הפלסטינית וחמאס. בעניין גלעד שליט והרגיעה. על-פי הדיווח, נתניהו סירב לשחרר אסירים שאולמרט לא הסכים לשחרר

ביקורו הגנרל המצרי מוחמד איבראהים - עוזרו של ראש המודיעין המצרי, הגנרל עומר סולימאן - בישראל, כמו גם ביקורו המתוכנן להיום של הנשיא הפלסטיני, אבו-מאזן, בקהיר, נכללים במסגרת מאמץ חסר תקדים שמובילה מצרים - כפי שנחשף ב-ynet - בניסיון להביא לסיכום על רגיעה ועסקת חילופי אסירים בין ישראל לחמאס ויתר הפלגים הפלסטיניים. כך מדווח הבוקר (יום ד') העיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון.

 

לפי הדיווח, המצרים הגבירו בעת האחרונה את מאמציהם בעניינים אלה מול ישראל,

 הרשות הפלסטינית וחמאס. עתה מציעה מצרים לישראל ולחמאס רגיעה ארוכת טווח, בתמורה להתחייבות ישראלית להסיר את המצור המוטל על רצועת עזה, לפתוח את המעברים לפי הפרוטוקול משנת 2005, ולהתיר הכנסה של חומרי בניין לרצועה.

 

בנוגע לעסקת חילופי אסירים, במסגרתה ישוחרר החייל החטוף גלעד שליט - שמחר ימלאו שלוש שנים לחטיפתו, מדווח העיתון כי מצרים דורשת לסיים את הסוגייה, אולם ממשלת נתניהו שעיינה בהצעת קהיר, מסרבת לשחרר אסירים פלסטינים שממשלת אולמרט סירבה אף היא לשחרר. במקביל, לוחצת קהיר על שני הצדדים לגלות גמישות בניסיון לגשר על הפערים, ובמסגרת זאת אף התחייבה לשחרר את כל עצירי חמאס שהיא מחזיקה. על פי הדיווח, המהלך המצרי זוכה לתמיכת ארצות-הברית והאיחוד האירופי.

 

במקביל, הכחיש נציג חמאס בלבנון, אוסאמה חמדאן, כי חלה פריצת דרך כלשהי בסוגיית חילופי אסירים. בדברים שאמר לעיתון "אל-חיאת", היוצא לאור בלונדון,

 אמר שמצרים מקיימת מגעים עם ישראל, אולם אלה טרם נשאו פרי וכי לא חלה פריצת דרך בשל אי היענות ישראל לדרישות חמאס.

 

חמדאן הכחיש באותה ההזדמנות את דבר קיומם של מגעים בין טורקיה לישראל, בנוגע לסוגיית החילופין וציין כי מצרים היא המתווכת היחידה בעניין זה. הוא אף סירב לקשור בין שחרורו של יו"ר המועצה המחוקקת הפלסטינית מטעם חמאס, עזיז דוויק, לעסקה ואמר כי "דוויק שוחרר בעקבות מערכה משפטית. אין קשר בין שני הדברים".

 

אתמול אמר גורם בכיר באחד הארגונים המחזיקים בגלעד שליט כי נמשכת "ההתקדמות הגדולה" במגעים בין הצדדים בנושא זה - אך לא ניתן לקבוע אם מועד השחרור קרוב.

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,095 ימים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
סולימאן. קהיר לוחצת
צילום: AP
צילום: נועם רותם
גלעד שליט. 1,095 ימים בשבי
צילום: נועם רותם
מומלצים