שתף קטע נבחר

זהר: עדות טלנסקי נולדה בחטא; לדור: אנו גאים

משה טלנסקי השיב במשך שש שעות לשאלות פרקליטי אולמרט. הסנגור: "אין לעדות בסיס". פרקליט המדינה: "אל תקנו ברווז יחסי ציבור". העדות תימשך מחר

העד המרכזי בפרשת "מעטפות הכסף", משה טלנסקי, סיים אחר הצהריים (יום א') שש שעות חקירה נגדית במסגרת עדותו המוקדמת בפרשה. העדות עמדה בסימן ויכוחים בין נציגי הפרקליטות לבין פרקליטיו של אהוד אולמרט ופרקליטו של טלנסקי עו"ד ז'אק חן, בנוגע לתשובות עליהן הוא רשאי לענות כדי שלא יופלל בחקירה המתנהלת נגדו בארצות-הברית.

 

בתום הדיון אמר עו"ד אלי זהר, מפרקליטיו של אולמרט, כי "היום התברר שאין לעדות בסיס. לידתה של העדות בחטא, כאשר היה ידוע שהעד אומר דברים סותרים וכל הניסיונות להתפתל סביב העדות אינם ראויים. סופה של העדות היא שראינו את הקטעים המעידים כי מדינת ישראל הופיעה בפני בית המשפט העליון בנושא חשיבות העדות, למרות שידעה שעדות זו הנה מפוקפקת".

 

מנגד, אמר פרקליט המדינה, משה לדור: "אני לא מעלה על דעתי שאתם קונים את הברווז שהופק על-ידי אנשי יחסי הציבור של אולמרט. הפרקליטות ביקשה להשמיע את העדות המוקדמת ועשתה מעשה ראוי, זאת הייתה מטרה לבירור האמת. עדות טלנסקי היא עדות חשובה והייתה נדבך בתוך מסכת ראיית שמתוכה יסיקו מסקנות. פרקליטות המחוז ופרקליטות המדינה צריכות להיות גאות".

 

במשך שש שעות ערכו פרקליטיו של אולמרט חקירה נגדית, והתמקדו בשלוש נקודות: אי רצונו של טלנסקי לחזור לישראל להמשך עדותו; הנימוקים לכך והמגעים שניהל או לא ניהל עם הפרקליטות ועם עורכי דינו בנוגע להבטחת תנאים מסוימים שיאפשרו לו לחזור לארץ; התרשומות אותן הציגו פרקליטי אולמרט בפני בית המשפט המצביעות על כך שהפרקליטות ידעה לפני החקירה על סדקים בעדותו של טלנסקי.

 

להיטות התביעה - וברווז יחסי הציבור

במהלך הדיון הציג עו"ד זהר תרשומת בה מובאים דבריו של פרקליט מחוז ירושלים, אלי אברבנאל, שלושה ימים לפני הדיון בבית המשפט העליון סביב השאלה האם לאשר את העדות המוקדמת של טלנסקי. על פי תרשומת זו, אמר אברבנאל לפרקליטו של טלנסקי, כי ייתכן שהוא מסתיר פרטים שיכולים לסבך אותו בעבירות טכניות, בעיקר בארצות הברית.

 

בעקבות התרשומת שהוצגה, אמר יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, כי הפרקליטות ניסתה למנוע את חשיפתן של תרשומות פנימיות שלהם. "לו הייתה חושפת הפרקליטות מידע זה בפני בית המשפט העליון, ספק אם בית המשפט היה מאשר הליך כה חריג שהוביל בסופו של דבר להתפטרותו של אולמרט". לדברי זהר, "לא כך מתנהגים, לא לראש ממשלה ולא לאזרח שזכויותיו צריכות להישמר. הלהיטות להביא למהלכים מסוימים אצל הפרקליטות יצרה מצב בלתי אפשרי".

 

לדור הגן על עמדת הפרקליטות ואמר: "העדות לפעמים יכולה לכלול פרטים מורכבים. כאשר אנו מגיעים למסקנה שהעדות אינה משקפת במלואה, צריך לשאול לאיזה כיוון היא הולכת. השאלה שצריכה להישאל היא אך ורק אם עדות זו יכולה לתרום לברור האמת. המסמכים שהוצגו בתיק משקפים תוכן שהיה ידוע לסנגורים מהרגע הראשון. הם ראו בדיוק כיצד מתפתחת עדותו של טלנסקי והם החליטו באופן מלאכותי לנסות לגרום לכך שהפרקליטות לא אמרה אמת".

 

פרקליטי אולמרט סיימו את החקירה הנגדית, אך מחר צפוי טלנסקי להמשיך להעיד. פרקליטה של שולה זקן, עו"ד מיכה פטמן, צפוי לחקור את טלנסקי בחקירה נגדית ואנשי הפרקליטות צפויים לחקור אותו חקירה חוזרת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
טלנסקי. העיד במשך 6 שעות
צילום: גיל יוחנן
זהר. "מצב בלתי אפשרי"
צילום: גיל יוחנן
לדור. "ברווז יחסי ציבור"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים