שתף קטע נבחר

חקירה נגדית לטלנסקי: הסניגור שלף מסמך מהתובע

כשנה לאחר העדות הדרמטית, שהחלה את כדור השלג בדרך להתפטרותו של ראש ממשלה בישראל - שב עד המפתח בפרשת "מעטפות הכסף" לבית-המשפט בירושלים, להשלמת החקירה הנגדית. הסניגורים של אולמרט הציגו "מסמך מפליל" שנשלח מהפרקליטות: "ייתכן שהעד מסתיר פרטים"

עד המפתח חוזר אל הדוכן: משה מוריס טלנסקי, מי שהיה מקורבו של ראש הממשלה לשעבר - ולפי החשד העביר לו מאות-אלפי שקלים שלא כחוק - שב והתייצב הבוקר (יום א') בבית-המשפט המחוזי בירושלים, לצורך השלמת חקירתו הנגדית. זאת כשנה לאחר שמסר את עדותו המוקדמת בפרשת "מעטפות הכסף", אשר התגבשה מאז לכדי טיוטת כתב אישום נגד אהוד אולמרט - מי שבינתיים התפטר מתפקידו.   

 

בחקירה הנגדית, שהחלה כבר בסבב הקודם, מנסים פרקליטי אולמרט לקעקע את עדות טלנסקי ולהבליט סתירות שהיו בדבריו. "כבר הוכחנו כי עדותו שווה לאפס וכי הוא שיקר בחקירותיו במשטרה ובדה גרסאות כיד הדמיון הטובה. לכן, עדותו כעת שווה כקליפת השום", טען אמש יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן. הבוקר, עם הגעתם לבית-המשפט, אמרו עורכי-הדין אלי זהר ונבות תל-צור: "כל דבר עם העד הזה הוא מיותר. מדובר בחקירה מיותרת ובעדות מיותרת".

 

בין ה"קלפים" שבאמתחתם של הסניגורים: החקירות שהתנהלו נגד טלנסקי באמריקה, בחשד להלבנת הון ועבירות מס - חקירות שבעטיין חשש לשוב ארצה להמשך העדות, והשיג מהפרקליטות הבטחה לחסינות מוגבלת.

 

עו"ד אלי זהר טען כי הפרקליטות ידעה כבר לפני אישור ההליך החריג בבית-המשפט העליון, כי טלנסקי הוא עד בלתי אמין המסובך בארצות-הברית. כהוכחה, הוא הציג תכתובת מה-16 במאי אשתקד, בין פרקליט מחוז ירושלים אלי אברבנאל לבא כוחו של העד, עו"ד ז'אק חן.

 

"ייתכן שהעד מסתיר פרטים, שיש בהם כדי לסבך אותו בעבירות טכניות בעיקר בארצות-הברית", כתב אברבנאל. "אמרתי לו שאם קיימת 'יבלת' כלשהי, המקשה עליו ללכת, עלינו לדעת זאת ואולי גם לנסות להסיר אותה...הסברתי לו שמבחינתנו, יהיה חבל מאוד אם העד יחסוך מאיתנו פרטים מתוך פזילה לחקירה אפשרית בישראל או בארצות-הברית... הבעתי את החשש כי שינוי גרסה זה נובע מסיבה שאינה קשורה בנושא החקירה".


עוד חוזר הניגון: טלנסקי על הדוכן (צילום: גיל יוחנן)

  

בחלקו הראשון של הדיון הבוקר, התמקד עו"ד זהר ב"מעלליו" של טלנסקי מאז עדותו הקודמת. בעיקר הקשה סביב קשרים, שקיים מאז עם מי מאנשי התביעה. בינו לבין פרקליט המדינה, משה לדור, התעורר ויכוח - על מה יכול טלנסקי להעיד, כך שלא ייפגע בחקירה המקבילה שמתנהלת נגדו מעבר לים.

 

בפרקליטות דוחים את טענות ההגנה, ומזכירים את שלל הראיות בתיק

 המעטפות - בהן חקירותיו של אורי מסר ויומניה של שולה זקן - התומכות לכאורה בעדות שמסר טלנסקי. "ידוע שמדובר בעד בעייתי עם סתירות פנימיות, אולם לחלק גדול מעדותו יש חיזוקים מראיות אחרות", מסכמים אנשי התביעה.

 

ההליך שלשמו חזר טלנסקי ארצה לזמן קצר, הוא חריג: עדות של ממש בבית-משפט, עוד בטרם הוגש כתב אישום. במאי אשתקד דרש פרקליט המדינה, משה לדור, להעמיד את טלנסקי על הדוכן, מחשש שלא יסכים לשוב לארץ לצורך כך. בעקבות הדברים שמסר, תבע אהוד ברק את "ראשו" של ראש הממשלה, ולבסוף זה נפרד מכיסאו והפך אזרח פרטי.


פורסם לראשונה 28/06/2009 09:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
קאמבק: משה טלנסקי
צילום: גיל יוחנן
על מה להשיב? זהר, תל-צור ולדור
צילום: גיל יוחנן
מומלצים