שתף קטע נבחר

הפסקת אש בקשמיר? חייל הודי נהרג מירי פקיסטני

התקרית מעיבה על יחסי שתי המדינות, המעורערים ממילא. לא ברור עדיין אם מדובר בירי של כוחות פקיסטן או בחמוש שניסה לעבור את הגבול

חייל הודי נהרג מירי בגבול עם החלק הפקיסטני של קשמיר, כך מסר הבוקר (יום ב') גורם רשמי במדינה. הירי אירע בפונץ' שבדרום קשמיר.

 

לא ידוע עדיין אם מאחורי הירי עומד חמוש שניסה לחצות את הגבול מפקיסטן להודו, או שמדובר בירי של כוחות הביטחון הפקיסטניים, אך בכל מקרה מדובר בהפרה של הפסקת האש בין המדינות, שקיימת כבר שש שנים.

 

בעבר האשימה הודו את הכוחות הפקיסטניים בירי לעבר הגבול, שנועד לסייע לחמושים לחצות את קו ההפרדה המחלק את קשמיר בין שתי המדינות. פקיסטן מצדה הכחישה את ההאשמות. הפסקת האש נכנסה לתוקף בשנת 2003, ונשמרת באופן יחסי, על-אף ההפרות שתועדו בחודשים האחרונים.

 

על הקשרים בין שתי המדינות מעיבה מתקפת הטרור במומבאי בחודש נובמבר האחרון, שאותה ביצעה ככל הנראה קבוצת חמושים פקיסטנית. הודו סירבה מאז לחדש את שיחות השלום, ודרשה משכנתה לפעול בעוז נגד קבוצות החמושים, המוציאות לפועל פיגועי טרור בתחומיה.

 

בינתיים, שלטונות פקיסטן הודיעו אתמול כי יעניקו פרס של 615 אלף דולרים למי שימסור מידע שיביא ללכידתו של מנהיג הטליבאן הפקיסטני, בייטוללה מחסוד. בשבועיים האחרונים מנהל הצבא הפקיסטני מבצע באזורים השבטיים בצפון-מערב המדינה הסמוכים לגבול עם אפגניסטן במטרה ללכוד את מחסוד, חי או מת.

 

שני עיתונים פקיסטניים וכן כמה עיתונים מקומיים בעיר פשוואר הסמוכה לגבול דיווחו כי הממשלה תעניק פרס של 50 מיליון רופיות - סכום שווה ערך ל-615 אלף דולרים - למי שימסור אינפורמציה שתוביל ללכידתו של מחסוד. כן הציבה ממשלת פקיסטן פרס על ראשיהם של 10 מאנשיו הקרובים.

 

מחסוד, החשוד כי תכנן פיגועי ראווה בפקיסטן, עומד במוקד המבצע הצבאי הנוכחי שמנהל צבא פקיסטן במחוז דרום וזיריסטן, שם לטענת המערב מסתתרים חמושים רבים מהטליבאן ומאל-קאעידה, שזוכים לסיוע מהתושבים באזור השבטי. בין הפיגועים שלהם אחראי מחסוד - הפיגוע במלון מאריוט באיסלאמבאד בספטמבר שעבר, והפיגוע שבו נרצחה ראש ממשלת פקיסטן לשעבר בנזיר בוטו, בדצמבר 2007.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חמושים בפקיסטן
צילום: רויטרס
מומלצים