שתף קטע נבחר

"פיילין סבלה מדיכאון לאחר לידה בעת הקמפיין"

על רקע המאבק על מועמדות המפלגה הרפבוליקנית בבחירות לנשיאות ב-2012, פורסמה במגזין "וניטי פייר" כתבת עומק המציגה את מושלת אלסקה כ"סקסית" - אך מסוכנת למפלגה. בכתבה נחשף כי בכירים במטה מקיין חששו במהלך הקמפיין כי היא סובלת מדיכאון בעקבות הולדת בנה הלוקה בתסמונת דאון

האם דיכאון שאחרי לידה השפיע על תפקודה של שרה פיילין במהלך מערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב? על פי כתבה שהתפרסה במגזין "וניטי פייר", זה מה שטען מנהל הקמפיין של ג'ון מקיין, שהפסיד לברק אובמה בבחירות ב-2008. 

 

במקביל נראה כי המפלגה הרפבוליקנית סובלת מדיכאון שאחרי בחירות - ובעקבות הכתבה פרצו חילוקי דעות פומביים בין גורמים במפלגה, המתקשה בימים אלו להתלכד מאחורי אישיות כלשהי או לפחות מסר אחיד.

 

שני אישים ששמותיהם הוזכרו כמועמדים לרוץ מטעם הרפובליקנים לנשיאות ב-2012, מושל דרום קרוליינה מרק סנפורד וציר בית הנבחרים מנוואדה ג'ון אנסיין, הודו בימים האחרונים ברומנים

שמחוץ לנישואים - ושמותיהם נמחקו מרשימת המועמדים של המפלגה החורטת על דגלה שמירה על מוסד הנישואים כאחד הערכים הבסיסיים.

 

הם ורפובליקנים אחרים שהסתבכו בפרשיות בגידה הפכו למושא לעג של מגישי תוכניות הבידור הליליות בארה"ב. ג'ון סטיוראט, מנחה ה"דיילי שואו", גיחך וטען כי הפוליטיקאים הרפובליקנים הם שמרנים בראש - אך ליברלים באיבר המין.

 

אנסיין ויתר על תפקיד בכיר בהנהגת הרפובליקנים בבית הנבחרים ועל סנפורד מופעל לחץ כדי לגרום להתפטרותו גם מתפקיד מושל דרום קרוליינה השמרנית.


פיילין ומקיין במהלך הקמפיין. "סקסית אך מסוכנת" (צילום: רויטרס)

 

"התנהלות פיילין המיטה אסון על הרפובליקנים" 

שמה של שרה פיילין מופיע בכל רשימה מצומצמת של מועמדים רפובליקנים בבחירות לנשיאות ב-2012. יש לה תומכים שרופים בקרב הרפובליקנים - וגם מתנגדים נמרצים. התומכים סבורים שמושלת אלסקה היא הדבר הטוב ביותר שקרה לתנועה השמרנית ואילו אחרים מזהירים שהיא חסרת ידע בסיסי לתפקיד הנשיא וכי התמיכה בה מצטמצמת לשמרנים והיא מרתיעה עצמאים ודמוקרטים, המהווים רוב.

 

כתבת העומק שהתפרסמה ב"וניטי פייר" היא חלק מהמאבק הפנימי סביב פיילין. הכתבה מתארת אותה כ"סקסית ביותר והמסוכנת ביותר למפלגה הרפובליקנית", והיא מעלה תהיות לגבי ההחלטה של מקיין לבחור בה לסגנית. לפי הכתבה, התנהלותה של פיילין במערכת הבחירות הייתה "ממיטת אסון".

 

עוד נכתב כי כי עוזריו הבכירים של מקיין חששו שפיילין נמצאת במצב נפשי קשה והעלו השערה שהיא סובלת מ"דיכאון שלאחר לידה" בעקבות הולדת בנה הקטן טריג, הלוקה בתסמונת דאון.

 

ביום שלישי פירסם ביל קריסטל, עורך השבועון השמרני "וויקלי סטנדרד" שהיה בעצמו יועץ לא רשמי של מקיין במערכת הבחירות,

מאמר שבו האשים את סטיב שמידט שהיה ראש מטה הבחירות של מקיין, בהפצת ההשערה שפיילין סובלת מדיכאון לידה בקרב העוזרים האחרים. שמידט מיהר להכחיש את האשמה ופיילין עצמה לא הגיבה.

 

לא ברור כלל אם פיילין מסוגלת לרוץ מול ברק אובמה לנשיאות ב-2012, אבל היא עצמה בטוחה ביכולה לנצח את אובמה בריצה למרחקים ארוכים. פיילין בת ה-45, שהייתה בצעירותה כדורסלנית וכתבת ספורט בטלוויזיה, רצה כיום להנאתה למרחקים ארוכים וטוענת שהיא לא יכולה להחזיק מעמד בקשיי היום יום בלי ריצה.

 

"אני חסרת כוח ומיומנות, אבל אני מחפה על זה בנחישות וכושר שרידות", אמרה פיילין בראיון למגזין ריצה. "אני בטוחה שיש לי סיבולת גבוהה יותר", הוסיפה פיילין על אובמה - והתערבה שהיא יכולה להביס אותו בריצה למרחקים ארוכים.

 

דובר הבית הלבן רוברט גיבס נשאל בתדרוך היומי על הצעתה של פיילין והשיב: "זה מעניין. אולי יש לה יתרון במישורים של אלסקה. אני אשאל אותו אם יש לו זמן לעשות את זה הקיץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיילין. תתמודד מול אובמה ב-2012?
צילום: AP
ניהל רומן - ונמחק מרשימת המועמדים. סנפורד
צילום: AP
מי הרפובליקני שיתמודד מולו? אובמה
צילום: AP
מומלצים