שתף קטע נבחר

ערעור על דין האברך הדורס: "השופט דרורי טעה"

הקופאית האתיופית שנדרסה בידי אברך מחכה לדיון בביהמ"ש העליון, אחרי שהשופט משה דרורי החליט לא להרשיעו ואף טען כי האירוע תרם לשילובה בחברה. התמיכה בדרורי לעליון הוסרה בעקבות פסק הדין, אך הוא דבק בעמדתו: "לא אשתנה"

"אני סומכת על שופטי בית המשפט העליון ומקווה שיעשו צדק. אותו אברך פגע בי חזק, זרק אותי בכביש הראשי. הוא ביקש ממני סליחה, אבל רק אחר-כך התברר שהוא עשה זאת כדי לצאת נקי מהסיפור. היום לא הייתי סולחת לו", כך אמרה אמש (יום א') ל-ynet הקופאית שנדרסה בידי אברך חרדי. סיפורה עורר הדים לאחר שפסק הדין של השופט משה דרורי בעניין האברך הביא למחיקת שמו מרשימת המועמדים לבית המשפט העליון. היום יתקיים דיון ראשון בערעור שהגישה הפרקליטות, שדורשת לגזור עונש על האברך.

 

התיק עורר סערה ציבורית לאחר שדרורי, שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, לא הרשיע את האברך, שהודה במעשים, מחשש שרישום פלילי יפגע בניסיונותיו להתמנות לבית הדין הרבני. השופט אף הסביר כי האברך חזר בתשובה וביקש מחילה, וקבע עוד כי הפרשה דווקא היטיבה עם הנפגעת, עולה מאתיופיה, שבעקבות עדותה בבית המשפט, השתלבה בחברה הישראלית. בנובמבר 2008 הגישה הפרקליטות ערעור על פסק הדין. בפרקליטות טוענים כי החלטת דרורי מוטעית ומבקשים לגזור על האברך עונש הולם לחומרת המעשים.

 

אנשי הפרקליטות מבקשים מבית המשפט העליון להתיר את פרסום שמו של האברך ואף מתייחסים להערותיו של דרורי בפסק הדין, שנפרש על פני יותר מ-300 עמודים. "גם אבחנתו הסוציולוגית של בית המשפט המחוזי לעניין התערותה של המתלוננת בחברה הישראלית, דווקא באמצעות הפגיעה שפגע בה האברך וההליך המשפטי שבא בעקבותיה, לא היתה במקומה... קשה לראות כיצד ה'חוויה' שבית המשפט ייחס למתלוננת צריכה להשפיע על העונש הראוי לאברך", נכתב בערעור.

 

בשיחה עם ynet הדגישה הקופאית כי היא חושבת שהשופט דרורי טעה. "אני חושבת שבית המשפט העליון יעשה צדק, אני סומכת על הפרקליטות. לגבי השופט דרורי, צריך לזכור שכל שופט הוא בן אדם, השופט דרורי פשוט טעה, אני לא חושבת שהוא אמר את מה שאמר כגזענות, אלא פשוט לא ידע איך להגיד את הדברים". בעקבות פסק הדין של דרורי משך השר גלעד ארדן את חתימתו ממועמדותו של דרורי, והוא כבר לא מועמד לכהן כשופט בבית המשפט העליון.

 

לאחר הסערה התקשורתית שקמה בעקבות גזר הדין,

אמר השופט דרורי כי "כוונת פסק הדין והמסר העולה ממנו היא ההיפך המוחלט מכפי שזו פורשה בכלי התקשורת, אין בפסק הדין רמז ולא צל צלו של רמז לגזענות כלשהי או לרשעות". השופט דרורי אמר בימים האחרונים למקורביו, כי "אין לי כל כוונה לשנות מאורח חיי אפילו במילימטר בגלל שמישהו חושב שאדם דתי לא צריך להיות בעליון. בארצות אחרות זה היה נחשב לאנטישמי".

 

מקורבי השופט אמרו ל-ynet כי השופט דרורי פסק על פי המלצת שירות המבחן וכי כל הדברים שנאמרו לאחר פסק הדין הינם דברי הבל ושקר. "השופט דרורי התייחס לקופאית בצורה מכובדת והוא גאה בהחלט במה שעשה", אמר אחד ממקורביו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השופט משה דרורי. "גאה ביחס המכובד"
באדיבות אתר בתי המשפט
מומלצים