שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המחקר הופסק לאחר שנתגלה: ברית מילה אינה מגינה מאיידס

  מחקר רחב היקף באפריקה שבדק האם גברים שנימולו מוגנים בפני העברת נגיף האיידס לנשים הופסק באיבו, לאחר שנמצא כי הנשים ממשיכות להידבק ב-HIV

  ברית מילה מגינה בפני מחלות מין אולם נראה כי היא אינה משנה את הסיכון להדבקה בנגיף האיידס, כך עולה ממחקר רחב היקף באפריקה שהופסק באיבו לאחר שיותר ויותר נשים המשיכו להידבק בנגיף מהגברים שנימולו. הממצאים פורסמו עתה בכתב העת היוקרתי Lancet.

   

  מחקרים קודמים העלו את הסברה לפיה נשים המקיימות יחסי מין עם גברים שנימולו, מוגנות בפני הדבקה בנגיף ה-HIV. בשנת 2005 פורסם מחקר קודם אשר הראה כי לגברים נימולים סבירות נמוכה בכ-70 אחוז להידבק באיידס, לעומת גברים לא נימולים, בעת קיום יחסי מין עם נשים נשאיות. המחקר שנערך באפריקה, כלל למעלה מ-3000 גברים לא נשאים, מחציתם היו נימולים והמחצית הנותרת היו גברים שלא נימולו.

   

  הממצאים הראו כי על כל 10 גברים לא נימולים שנדבקו באיידס, מבין הנימולים נדבקו רק שלושה. התוצאות היו כה דרמטיות וחד משמעיות, עד כי הניסוי הופסק 9 חודשים לפני סיומו, בטענה כי הממצאים ברורים עד כדי כך שאין זה מוסרי להמשיך במחקר מבלי להזהיר את הנבדקים שאינם נימולים על הסיכון שעומד בפניהם.

   

  החוקרים שיערו אז כי סיכון ההדבקה המופחתת בקרב גברים נימולים נעוץ במבנה העורלה. השכבה הפנימית של העורלה – היא המוקוזה, מכילה תאים הפגיעים לנגיף האיידס. אצל גברים שאינם נימולים, העורלה ארוכה יותר, ולכן קל לנגיף לשהות בשכבה הפנימית ולעבור הלאה. החוקרים גם מעריכים שאצל גברים שלא נימולו, אורך העורלה פגיע יותר לחתכים זעירים המדממים קלות, מה שעשוי אף הוא להעביר את נגיף ה-HIV מהגבר שלא נימול לבת זוגו.

   

  במחקר החדש החוקרים מבית הספר לבריאות הציבור בבלטימור שבארה"ב בדקו באוגנדה 922 גברים בריאים בגילאי 15 עד 49 שעברו ברית מילה. כמחצית מהגברים (474 נבדקים) עברו ברית מילה בתחילת הניסוי, והמחצית הנותרת עברו ברית מילה לאחר שנתיים מתחילת המחקר.

   

  כ-170 בנות הזוג של הנבדקים שנמצאו בריאות ושאינן נושאות את הנגיף שותפו במחקר שנמשך שנתיים. החוקרים התכוונו לעקוב אחר הנבדקים לאחר 6 החודשים הראשונים במחקר, בתום שנת המחקר הראשונה ובסיום המחקר לאחר שנתיים.

   

  עם זאת המחקר הופסק בשלב מוקדם, משום שנמצא כי ברית המילה לא שינתה את שיעור ההדבקה בנגיף: מתוך 92 הזוגות שנבדקו בהם הגברים שעברו ברית מילה בתחילת המחקר, ו-67 הזוגות בקבוצת הבקרה, נמצא שיעור הדבקה ב-HIV בקרב 18% מהנשים בהשוואה ל-12% מהנשים בקבוצת הבקרה.

   

  ראש צוות החוקרים, ד"ר מריה ווייור, אמרה כי לברית מילה יתרונות בריאותיים הן לגברים הנימולים והן לבנות זוגם בשל ההגנה בפני מחלות מין, אולם המילה לא הפחיתה את שיעור ההדבקה ב-HIV. אחת ההשערות שהועלו הן שחלק מהגברים שנימולו לא ביצעו הפסקה ביחסי המין עד שהאיזור המנותח נרפא לחלוטין. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ניתוח מילה באפריקה. הגנה חלקית
  באדיבות פרוייקט איידס ירושלים
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים