שתף קטע נבחר

עוז ואוחובסקי בעצומה: חקירה ל"עופרת יצוקה"

שבוע לאחר פרסום העדויות מהמבצע ברצועת עזה, שורת אנשי ציבור, שחקנים וזמרים קוראים לפתוח בחקירה חיצונית - שלא על-ידי צה"ל. עוד בין החותמים: אורנה בנאי ושולמית אלוני

אחרי העדויות - מגיע תור המחאה: שבוע לאחר פרסום העדויות על-ידי ארגון "שוברים שתיקה", התפרסמה אמש (יום ג') עצומה, אותה מוביל ארגון "שומרי משפט - רבנים למען זכויות האדם", שקוראת לראש הממשלה ולשר הביטחון לפתוח בחקירה חיצונית, לבדיקת התנהלות צה"ל במהלך מבצע "עופרת יצוקה" בעזה.

 

 

מנכ"ל הארגון, הרב אריק אשרמן, אמר ל-ynet: "עוד בחודשים ינואר-פברואר אנחנו וארגוני זכויות אדם האחרים פנינו מספר פעמים ליועץ מני מזוז, שיורה על פתיחת חקירה. אנחנו מאוד מצטערים שהוא בחר לא לעשות את זה והטענה שלו היתה שהחקירות של הצבא מספיקות".

 

על הדרישה שמופנית לשרים - חתמו גם אנשי רוח, בהם הסופרים דויד גרוסמן ועמוס עוז, יוצרים ואמנים כמו אורנה בנאי, רני בלייר, ארי פולמן וגל אוחובסקי - וגם חברי הכנסת לשעבר: שולמית אלוני, פרופסור נעמי חזן ויוסי שריד. ארגון "שומרי משפט - רבנים למען זכויות האדם" השיק גם עצומה מקוונת, שעליה חתמו כבר מאות אזרחים.

 

הרב אשרמן אמר שבנושא הזה לא מדובר על ויכוח שבין ימין ושמאל, אלא על עתידו של הצבא. "אין ספק שיש לנו זכות מלאה וחובה להגן על עצמנו ושאין מדינה בעולם שהיתה מסכימה לספוג אלפי רקטות על אזרחיה, אם יש לה את הכוח למנוע את זה. מול ההדחקה וההכחשה בצבא ובציבור בכלל קיווינו שהעדויות האלו יהיה הטריגר שיעורר את התחושה הפנימית והקיומית של האנשים".

 

ביום רביעי הבא יתקיים יום עיון בנושא במכון ון-ליר בירושלים, בו יידונו בסוגיות ועד אז מקווה הרב אשרמן שרבים יחתמו על העצומה ותהיה גם היענות גם מצד המדינאים. באשר לעדויות, אין לו ספק שמדובר במידע מהימן. "אין ספק שיש פחד מקרב אלו שהעידו לחשוף את עצמם לצבא, אבל 'שוברים שתיקה' הודיעה כבר שאם תהיה חקירה שלא בידי הצבא - הם יבקשו מהעדים שלהם לחשוף את עצמם. יש להם את כל השמות וכל הפרטים ואין שום צנזורה או משהו כזה. זה רק עניין למנוע מעשי נקמה על-ידי גורמים מסויימים".

פורסם לראשונה 21/07/2009 23:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים חוזרים ממבצע עופרת יצוקה
צילום: רויטרס
מומלצים