שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ה-FDA מזהיר: הסיגריות האלקטרוניות - מסרטנות

  הלילה מודיע מינהל המזון והתרופות האמריקני: בסיגריות האלקטרוניות ישנם כימיקלים מסרטנים ורעלים. ב-FDA שוקלים להגביל את שיווק הסיגריות וקוראים לציבור ולאנשי מקצוע לדווח על תופעות לוואי

  חשבתם לעבור לסיגריות אלקטרוניות? חכו עם זה: מנהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA, הודיע אמש (ד') כי ממצאי מעבדה שבחנו דגימות של סיגריות אלקטרוניות, נמצא כי הן מכילות חומרים מסרטנים וכימיקלים רעילים כמו דיאתילן גליקול, מרכיב המשמש בחומר מונע קיפאון.

   

  הסיגריות האלקטרוניות, המכונות גם e-cigarettes, הם מתקנים המופעלים על סוללות ומכילים מחסנית מלאה בניקוטין, חומרי טעם וכימיקלים נוספים. הסיגריה האלקטרונית הופכת את החומר הממכר ניקוטין, וכימיקלים נוספים לאדים הנשאפים על ידי המעשן.

   

  הסיגריה האלקטרונית נראית כמו הדבר האמיתי, רק שהיא בנויה מפלסטיק ומחוברת לסוללה נטענת. היא עובדת כמו משאף ונטולין פשוט: תחליף הטבק נמצא במחסנית מיוחדת וכשה"מעשן" שואף אויר הוא מפעיל מדחף שזורק את האויר לריאות.

   


  e-cigarette. רעלנים וקרצינוגנים (צילום: רויטרס)

   

  לא כוללות אזהרה בריאותית

  המוצרים הללו משווקים ונמכרים ברחבי העולם בחנויות, מרכזי קניות וגם באמצעות האינטרנט. בניגוד לתחליפי ניקוטין אחרים ואף סיגריות רעילות, הסיגריות האלקטרוניות אינן כוללות כל הודעות אזהרה על סכנות בריאותיות. ניתן למצוא אותן גם בטעמים שונים כמו שוקולד ומנטה.

   

  עם תחילת שיווקה של הסיגריה האלקטרונית, אמרו המשווקים כי להבדיל מתחליפים אחרים, הסיגריה האלקטרונית גורמת למעשן לחוש מיד את תחושת הניקוטין בגוף, בעוד שבמסטיק המכיל תחליף ניקוטין חולפות עד 10 דקות עד שהחומר נספג בגוף.

   

  אלא שכבר אז עלה חשש, עם תחילת שיווקן של הסיגריות האלקטרוניות, כי הן עלולות לעשות פעולה הפוכה לגמילה ולהגביר את ההתמכרות לניקוטין ולטבק, במיוחד בקרב צעירים. צרה נוספת בסיגריה האלקטרונית, היא שאין דרך לדעת מהי כמות הניקוטין המדויקת המשוחררת בסיגריה, ומה הרכב הרעלנים המדוייק אותו שואף המעשן.

   

  בבדיקות שערך ה-FDA בכמה דגימות של סיגריות אלקטרוניות, נמצאו הרעלן דיאתילן גליקול הנחשב רעיל לבני אדם ומצוי כחלק מנוזל מונע קיפאון. כמו כן נמצא חומר מסרטן (קרצינוגני) הקרוי ניטרוסאמין ברמה העלולה לגרום להתפתחות גידולים ממאירים.

   

  כעת שוקל ה-FDA לנקוט בצעדים להגבלת שיווק הסיגריות האלקטרוניות. בינתיים קראו מומחי ה-FDA לצרכנים ולאנשי מקצוע בארצות הברית לדווח לו על תופעות לוואי או בעיות אחרות שהתפתחו כתוצאה מהשימוש בסיגריות האלקטרוניות.

   

  • הבהרה: בטעות צורפה לכתבה זו תמונה של חפיסת סיגריות אלקטרוניות של חברת "אבקו" אשר בינה ובין הכתבה אין כל קשר. ב-2008, קבע המשרד להגנת הסביבה כי שימוש בצורה רגילה וסבירה בסיגריות אלקטרוניות של "אבקו" אינו גורם נזק כלל, כי אין הן מכילות ניקוטין וכן כי אינן גורמות נזק לסביבה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סיגריה אלקטרונית. מסרטן
  צילום: רויטרס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים