שתף קטע נבחר

מאבק פנים-דתי בירושלים: מי יהיה הרב הציוני?

הציונות הדתית התגייסה לבחור מועמד לכהונת רב העיר ירושלים, אך יש מי שמערער על סמכות פורום הרבנים שהוקם לבחירתו ומאיים להריץ רב אחר - "רוב החברים בפורום הם חרדל"ים, אין ייצוג לנשים ונציגי ציבור". עוד פילוג בדרך?

הפילוג בציבור הדתי לאומי מכה שוב – הפעם בירושלים: ל-ynet נודע כי ערב ההכרעה על זהות מועמד הציונות הדתית לתפקיד רב העיר, יש מי שמערער על סמכות פורום הרבנים המיוחד שהוקם לבחירתו. לטענת מתנגדיו, רוב חבריו מזוהים עם הזרם החרד"לי, ואין בו ייצוג לנשים, אנשי אקדמיה ונציגי ציבור - "בשר מבשרה של הציונות הדתית", כהגדרתם. כעת הם מזהירים כי אם הרכב הפורום לא ישתנה לא בטוח שיראו עצמם מחויבים להחלטתו: "ייתכן שנריץ מועמד משלנו לרבנות העיר".  

 

במסגרת המאמצים למינוי רב ציוני בבירה הוקם באחרונה פורום רבני שייבחר מועמד דתי-לאומי יחיד ומוסכם, זאת במטרה לשפר את סיכוייו להיבחר מול המועמדים החרדים. נשיאיו הם הרב יעקב אריאל, הרב אהרן ליכטנשטיין והרב חיים דרוקמן, במזכירות חברים שמונה נוספים, ובקרוב יפורסמו שמות שישים חברי הגוף הבוחר שיצביעו על זהות המועמד.

 

שבעה רבנים מהציונות הדתית מעוניינים בתפקיד, והם שיעמדו לבחירת הפורום: הרב איתן איזמן, הרב יוסף כרמל, הרב דוד לבנון, הרב ישעיה שטינברגר, הרב נחום נריה, הרב איסר קלונסקי והרב אריה שטרן.  

 

גורמים המעורבים במהלך הביעו אכזבה מהרכב הגוף הבוחר, בטענה שאינו יכול לבטא את עמדת רוב הציבור הדתי-לאומי. ל-ynet נודע כי גם בלשכת ראש העירייה ניר ברקת, הרואה עצמו מחויב למינוי רב ציוני, מעוניינים ברשימה מגוונת וליברלית יותר, והם פועלים לשנות את הרכבה.

  

"מי שלא רב אינו חלק מהציונות הדתית"?

חברת מועצת העיר ירושלים, רחל עזריה (הירושלמים) אמרה ל-ynet: "הציבור שלנו אף פעם לא היה רבנים בלבד. תמיד אמרו לנו: צאו להשפיע בפוליטיקה, בתקשורת, בצבא ובאקדמיה. אז היינו שליחי ציבור, ופתאום אנחנו מגלים שאנחנו לא חלק מהציונות הדתית". לדבריה לא מודבר ב"עוד מינוי של רב" אלא המאבק לבחירת רב ציוני לבירה הוא ציבורי וסמלי.

 

"יש חשיבות גדולה בעיני לכך שנשים, המשתמשות אולי יותר מכולם בשירותי הדת, ופסיקות ההלכה הן לעיתים קריטיות עבורן, יהיו שותפות למהלך", אמרה עזריה. היא הוסיפה כי גם לשיטה הגורסת כי רק רבנים יקבעו מי המועמד – יש לגוון את רשימת הגוף הבוחר כך שתכלול, למשל, נציגים מהקיבוץ הדתי, וטענה כי היא מוטה לכיוון החרד"לי.

 

גורם המקורב לנושא הביע

אכזבה גם משבעת המועמדים הסופיים שהציג הפורום, ואמר: "הרשימה אפורה מאוד ואין בה אף שם בעל שיעור קומה". לדבריו, במידה שהאיש שתבחר הוועדה לא ירשים את הציבור הציוני-דתי, לא מן הנמנע שבסופו של דבר יוחלט להציב מועמד נוסף. הוא גם הביע חשש שהנציגים הדתיים בגוף הבוחר את הרב יתנו את קולם לאחד המועמדים החרדיים.  

 

חבר מועצת עיריית ירושלים מטעם המפד"ל, דוד הדרי, שהיה שותף להקמת הפורום, אומר כי הוא סומך על חבריו הרבנים שיבחרו את המועמד הציוני הטוב ביותר. לדעתו, "אין צורך בשום שינוי בהרכב הפורום משום שמהלך כזה יפר את ההזוי ויזמין לחצים".

 

גורם בפורום הרבנים דחה בשיחה עם ynet את הטענות ואמר: "עם כל הכבוד, בחירת רב צריכה להיעשות על ידי רבנים. כשהקימו את ה'בית היהודי' אף אחד מאיתנו לא טען שאת נבחרי הציבור הרבנים צריכים לבחור ולכן היה ברור שתהיה שם נציגות לכולם. בחירת רב - זה משהו אחר. בכל מקרה, ברור שצריך להיבחר רב שהוא גם גדול בתורה וגם בגדול בהנהגה". על הטענה כי רשימת הרבנים מוטה לכיוון החרד"לי, אמר הגורם: "יש בה נציגות לכולם. מהרב יובל שרלו ועד הרב זלמן מלמד".

 

רוצים לשפוט בעצמכם? הגוף הבוחר – הרשימה המלאה:  

הרב שלמה אבינר, הרב אליעזר איגרא, הרב ציון אלגרבלי, הרב שמואל אליהו, הרב יעקב אריאל, הרב בנימין בארי, הרב אהרון בדיחי, הרב דב ביגון, הרב משה ביגל, הרב עמרם בית-אל, הרב אליהו בלומנצוויג, הרב שלמה בן חמו, הרב יוסף גליקסברג, הרב חיים גנץ, הרב מוטי גרינברג, הרב שמואל דוד, הרב צפניה דרורי, הרב חיים דרוקמן, הרב שמואל הבר.

  

הרב משה הדאיה, הרב ישעיהו הדרי, הרב רא"ם הכהן, הרב יצחק הלוי, הרב ברוך וידר, הרב יהושע ויצמן, הרב אליעזר ולדמן, הרב אליהו זיני, הרב צבי טאו, הרב יוסף טולידאנו, הרב יחיאל יעקובסון, הרב אורי כהן, הרב שאר ישוב כהן, הרב יהושע כץ, הרב אברהם כלאב, הרב חיים כפרי, הרב אליקים לבנון, הרב דב ליאור, הרב אהרון ליכטנשטיין, הרב יעקב מדן.

  

הרב זלמן מלמד. הרב מרדכי נגארי, הרב שבתאי סבתו, הרב אלי סדן, הרב דוד סתיו, הרב יהודה עמיטל, הרב רצון ערוסי, הרב דוד פנדל, הרב צבי פרבשטיין, הרב אברהם צוקרמן, הרב יעקב צ'יקוטאי, הרב צבי קוסטינר, הרב נחום רבינוביץ, הרב שלמה ריסקין, הרב אמנון שוגרמן, הרב יהודה שטרן, הרב יובל שרלו, הרב סעדיה שרעבי, הרב יעקב שפירא, הרב שמואל שפירא.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברקת. מאוכזב
צילום: רויוטרס
צילום: אילן מרסיאנו
הרב אריאל. בין ראשי הפורום
צילום: אילן מרסיאנו
מומלצים