שתף קטע נבחר

בג"ץ למדינה: תנו לו"ז לפינוי מבנים ב"דרך אבות"

"שלום עכשיו" דרשה לאכוף צווי הריסה למבנים במאחז בגוש עציון, אך נציג המדינה טען כי פינוי המאחז לא נמצא בראש סדר העדיפויות. השופטים קבעו: רוצים לוח זמנים לפינוי מבנים בתוך 90 יום

השופטים רוצים לוח זמנים לפינוי מבנים במאחז: שופטי בג"ץ הורו היום (ד') למדינה להציג בתוך 90 יום מסגרת זמנים ברורה, לעניין ביצוע צווי הריסה במבנים לא חוקיים במאחז "דרך אבות", במועצה האזורית גוש עציון.

 

השבוע התנהל דיון בבג"ץ, בנוגע לעתירת "שלום עכשיו", שדרשה מהמדינה לאכוף מיד את הצווים שהיא עצמה נתנה בנוגע לפינוי מבנים בלתי חוקיים הנמצאים במאחז "דרך אבות". במהלך הדיון טען נציג "שלום עכשיו", עו"ד מיכאל ספרד, כי אי אפשר לקבל את עמדת המדינה שאכן ניתנו צווים להריסה, אולם עוד לא ברור מתי הם יבוצעו.

 

עו"ד ספרד טען כי המדינה לא עומדת במבחן התוצאה וכי העתירה נמצאת במצב מתקדם, ולכן הוא מצפה למסר ברור של בית המשפט שאולי ידרבן את המדינה לפעול.

 

נציג מדינה, עו"ד גלעד שירמן, טען בדיון כי אין מחלוקת על-כך שמדובר במאחז שנבנה שלא כדין וכנגד המבנים הלא חוקיים אף הוצעו צווי הריסה. הוא טען עוד כי יש לראות את הדברים בצורה כוללת. לדבריו, וכרגע פינוי מאחז זה אינו נמצא בראש סדר העדיפויות.

 

נציג המועצה האזורית גוש-עציון, עו"ד ירון קוסטליץ, אמר במהלך הדיון כי המאחז הוקם במימון הישיר של מדינת ישראל וכי שאלת מעמד הקרקע צריכה להיות מוכרעת על-ידי ועדה מקצועית. עוד טען עו"ד קוסטליץ כי שאלת הבעלות על הקרקע היא קריטית לעתירה וראוי לפני שמבצעים צווי הריסה לשמוע את טענות המתיישבים.

 

שופטי בית המשפט העליון, אדמנוד לוי, מרים נאור ועדנה ארבל קבעו היום בהחלטתם כי בתגובתה של המדינה לעתירה נאמר שהמדינה אינה חולקת על-כך שמאחז זה הוא בלתי מורשה, ונגד המבנים המצויים בו מתנהלים הליכי פיקוח ואכיפה ואף הוצאו צווים סופיים להפסקת העבודה ולהריסה.

 

בעקבות זאת קבעו השופטים: "לא נוכל להסתפק בתגובה מעורפלת בדבר ביצוע צווי ההריסה במועד לא מוגדר, שייקבע על-פי 'סדר עדיפות' שטיבו לא הובהר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלום עכשיו
מבנה במאחז. ארכיון
צילום: שלום עכשיו
מומלצים