שתף קטע נבחר

יחידת עוז בגירוש מוגבר בת"א; "זה מעשה נבלה"

דקות לאחר שהתפזרה הפגנת המחאה נגד גירוש ילדי הזרים - החלה יחידת האכיפה המיוחדת במבצע מוגבר בדרום תל אביב. ארגוני הסיוע לזרים: "מעשה נבלה, שכל תכליתו החזרת גאוות היחידה שנפגעה". מנהל יחידת עוז: "אין שום קשר, אנחנו עובדים כרגיל"

פעילות מוגברת "שגרתית" - או ניסיון לרומם את המוראל השפוף של יחידת האכיפה? בסופו של שבוע שבו הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו על דחייה בגירושם של ילדי הזרים השוהים בישראל שלא כחוק והודעתו של שר הפנים על ביטול נוהל "גדרה חדרה" לפליטים - החליטו ביחידת האכיפה "עוז" לצאת לפעילות מוגברת בדרום תל אביב.

 

משרד הפנים הודיע הערב (שבת) כי "יחידת עוז החלה בפעילות רחבה ברחובות תל אביב לאיתור שוהים בלתי חוקיים". הדבר התרחש דקות אחדות לאחר שהתפזרה הפגנת המחאה נגד גירוש הילדים, שנערכה בגן לוינסקי שליד התחנה המרכזית הישנה.


שרשרת אנושית נגד הגירוש (צילום: עופר עמרם)

 

בארגוני הסיוע לעובדים זרים אמרו כי "פשיטת יחידת עוז על דרום תל-אביב זמן קצר לאחר קיום ההפגנה ויומיים לאחר הודעת ראש הממשלה נתניהו על דחיית הגירוש של העובדים הזרים - הינה מעשה נבלה, שכל תכליתו החזרת גאוות היחידה שנפגעה". במוקד הסיוע האשימו עוד כי תכליתה של הפעולה - "ניסיון לעורר פאניקה בקרב ציבור העובדים הזרים".

   

מנהל היחידה: "הכוח גדול, אך עובדים כרגיל"

מנגד, הסביר בשיחה עם ynet מנהל יחידת עוז, ציקי סלע, כי "מדובר בפעילות מרוכזת ומעט יותר אינטנסיבית, בגלל מוצאי שבת, שבו יש ריכוזים יותר גדולים של עובדים זרים ושוהים בלתי חוקיים באיזור התחנה המרכזית ובדרום תל-אביב".

 

סלע ציין כי זוהי אחת מהפעילויות השגרתיות של היחידה. "זה אמנם כוח יותר גדול, אבל אנחנו עובדים כרגיל", אמר.

 

לשאלת ynet האם הפעילות המוגברת היא כתוצאה מהצהרת ראש הממשלה והלחץ התקשורתי, השיב: "זה אמנם כוח יותר גדול,

אבל אין שום קשר, אנחנו עובדים כרגיל, הכל תחת מדיניות הרחקת הלא חוקיים ולחץ על המעסיקים שמעסיקים את השוהים ללא אשרות".

 

עוד לפני ההודעה על הפעילות המוגברת, הפגינו מאות בתל-אביב נגד גירוש ילדי עובדים זרים. המפגינים יצרו שרשרת אנושית, מסביב לגינה. הם נושאים שלטים עליהם נכתב: "יד מביאה - יד מגרשת" ו"כל ילד בישראל זכאי לאזרחות ישראלית". בנוסף הניפו המפגינים שלטים ובהם תמונות של אנשי יחידת עוז, שמטרתה לעצור עובדים זרים לא חוקיים, ועליה נכתב: "ואם הילד היה שלך?"

 

בין המפגינים גם ילדים המועמדים לגירוש. אחת הילדות היא יעל בת ה-8, שאמהּ מהגרת עבודה מהפיליפינים, שאיבדה את האשרה ברגע שבתה נולדה. "זאת המדינה שלי וכאן אני גרה". מבחינתה היא חיה את ההווי הישראלי: "אני הכי אוהבת את יום כיפור, כי אפשר לרכב על אופניים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת עובדים זרים בתל-אביב
צילום: עופר עמרם
"לא לגירוש העובדים"
צילום: עופר עמרם
מומלצים