שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  צעירה אתיופית: "נהג אגד אמר שלא מסיע כושים"

  ידנו וורקה, סטודנטית בת 23, רק רצתה להספיק להגיע לשיעור במכללה בה היא לומדת. היא עלתה לקו 5 ואז נתקלה בנהג המסרב להעלותה כיוון שהיא "שחורה". לטענתה, הטיח בה: "את לא מבינה שאני לא מעלה שחורים? באתיופיה היו אוטובוסים? למה שלא תלכי ברגל". אגד: אם הדברים יתבררו כנכונים - נפעל במלוא חומרת הדין

  מה שהיתה אמורה להיות נסיעה שגרתית של סטודנטית לשיעור במדעי ההתנהגות במכללה למנהל בראשון-לציון, הפך לשעור ריאליסטי במדעי ההתנהגות הגזענית. ידנו וורקה, צעירה ממוצא אתיופי בת 23, רק רצתה לעלות לאוטובוס בקו 5 מהתחנה המרכזית הישנה בעיר כדי להגיע למכללה, אך בניגוד לנסיעות קודמות שעשתה בקו, הפעם היא נתקלה לדבריה בנהג המסרב לעלות אותה על לא עוול בכפה.   

   

  "חיכיתי בתחנה יחד עם שאר הנוסעים. קו 5 הוא קו מאוד עמוס וכדי לא להידחף - עמדתי אחרונה בתור", היא שחזרה את המקרה שאירע ביום רביעי בשבוע שעבר בשיחה עם ynet. "כשבאתי לעלות, הנהג סגר פתאום את הדלת. דפקתי על השמשה, אבל הוא התעלם. הוא כבר התכונן לנסיעה, כשפתאום רצה לעבר האוטובוס בחורה צעירה, נעמדה מול הדלת והוא פתח לה. לא הבנתי למה הוא נותן לה לעלות ולי לא, אבל נצמדתי אליה ועליתי לאוטובוס".

    

  נהג האוטובוס, לדברי וורקה, אפילו לא התאמץ להסתיר את הסיבה שבעטיה מנע ממנה לעלות לאוטובוס. "כשהנהג ראה אותי הוא אמר לי ישר: 'מה, את לא מבינה שאני לא מעלה כושים? את רוצה לשבור לי את הדלת?'" ידנו אפילו לא יכלה להגיב לדברים מרוב הלם. לטענתה, כעבור כמה שניות המשיך הנהג בדבריו: "תוך כדי שהוא ממשיך להעלות אנשים לאוטובוס, הוא אמר לי: תגידי לי, באתיופיה היו אוטובוסים? למה שלא תלכי ברגל? באתיופיה לא היו לכם נעליים ופה יש לכם, למה שלא תלכי ברגל?' רעדתי כולי, בכלל לא יכולתי לדבר". 

   

  בשלב הזה הושיטה וורקה לנהג כסף, אך זה בחר, לטענתה, שלא לקחת אותו ורק המשיך בביטוי הגזענות הקשים שלו: "הוא אמר לי 'כושית רגע רגע לאן את ממהרת? פשש...מאז שעליתם לארץ תפסתם גובה. כל השחורים האלה חבל על הזמן". לדברי וורקה, באותן שניות היא פשוט רצתה להיעלם בתוך האוטובוס.

   

  מסכת השפלות גם במהלך הנסיעה

  הסטודנטית הפגועה, שלא הגיבה לדברי הנהג עד לשלב זה, פחדה לאחר לשיעור - אך שלב מסוים כבר לא יכלה לכבוש את זעמה: "בשלב מסוים כבר לא יכולתי ואמרתי לו: 'ככה אתה לא תתנהג אלי, ככה אתה תתנהג לאמא שלך'. הוא תפס לי בחצאית באלימות כדי שלא אוכל להמשיך לתוך האוטובוס וצעק לעברי: 'את לא תדברי ככה על אמא שלי. כושית לא תדבר ככה על אמא שלי'. ממש פחדתי שהוא עומד להרביץ לי, הסברתי לו שלא קיללתי את אמא שלו אבל הוא המשיך: 'תחזרי לאתיופיה! אתם בכלל לא יהודים, מי הביא אתכם לפה? אתם הורסים לנו את המדינה, אתם עם טיפש'". רק אז התערבו נוסעים אחרים בתקרית. לדברי וורקה, הם צעקו על הנהג, העירו לו שהוא מתנהג בגזענות ועודדו אותה שלא לוותר.

   

  וורקה המשיכה אל חלקו האחורי של האוטובוס, והנהג החל בנסיעה. אך בזאת לא תמה מסכת ההשפלה והגזענות. לדברי הצעירה שעלתה מאתיופיה, הנהג הכועס המשיך מדי פעם לזרוק הערות לעברה. "כל הגוף שלי רעד, אבל אמרתי לעצמי שאני לא אבכה מולו. כשהגענו קרוב למכללה צלצלתי בפעמון וירדתי. אז כבר לא החזקתי את עצמי ופשוט בכיתי. הייתי אמורה להיפגש עם חונך לשיעור ולא יכולתי, לא יכולתי להמשיך כרגיל".

   

  בימים האחרונים מתקשה וורקה לעלות על אוטובוסים. "אין לי ביטחון יותר. זו הפעם הראשונה שאני נתקלת בהתנהגות כזאת. לא עשיתי כלום, אני בכלל לא מכירה את האדם הזה. זה היה כל כך משפיל. הדבר שהכי מפחיד אותי היא המחשבה שהוא ימשיך להתנהג ככה. אם הייתי לוקחת את הפרטים של נוסעי האוטובוס - הייתי תובעת אותו, אבל באותו זמן לא חשבתי על זה בכלל".

   

  ח"כ שלמה מולה מקדימה פנה לשר התחבורה, ישראל כץ.

  ברק סרי, יועץ התקשורת של שר התחבורה, מסר בעקבות הפנייה כי "השר הורה לאנשי משרדו לפנות מיד לחברת אגד ולדרוש לקיים ברור באשר לנסיבות המקרה. השר כץ הורה למצות את הדין עם הנהג, אם יתברר כי אכן התנהג בצורה בלתי הולמת".

    

  מחברת אגד נמסר בתגובה: "אגד רואה בחומרה רבה ומוקיעה כל התבטאות גזענית באשר היא. אגד נותנת שירות בחפץ לב לכל נוסע ללא הבדל גזע, מין, מוצא או דת ומנחה את נהגיה בהתאם. פרטי המקרה הועברו לוועדת הפיקוח של אגד, שתערוך בדיקה מקיפה ותחקיר מעמיק אודות המקרה. אם הדברים יתבררו כנכונים - אגד תפעל במלוא חומרת הדין כלפי הנהג".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ידנו וורקה. "בקושי יכולתי לדבר"
  צילום: עופר עמרם
  אילוסטרציה
  מומלצים