שתף קטע נבחר

מסר לרוסיה? צבא קנדה יתאמן בקוטב הצפוני

צבא קנדה יערוך השבוע את "מבצע נאנוק" שבו ישתתפו כוחות מהיבשה, מהים ומהאוויר. ראש הממשלה הרפר אף יצפה באחד התרגילים. קנדה מנסה לבסס את ריבונותה באזור העשיר במשאבים טבעיים לנוכח תביעות דומות מצד רוסיה

צבא קנדה הודיע אמש (יום א') על כוונתו לערוך שורה של תרגילים בקוטב הצפוני במסגרת מאמצי המדינה לבסס את ריבונותה בשטח השנוי במחלוקת. מדובר בניסיון של קנדה להפגין נוכחות צבאית בקוטב על רקע פעולות דומות של רוסיה.

 

על פי החוק הבינלאומי, חמש המדינות שלהן שטח בתוך המעגל הארקטי - קנדה, נורווגיה, רוסיה, ארצות הברית ודנמרק (בשל ריבונותה על גרינלנד) - מחזיקות באזור כלכלי בן 320 קילומטרים מצפון לחופיהן. ואולם רוסיה תובעת נתח גדול יותר מהאזור העשיר במשאבים טבעיים - שיגיע עד לקוטב הצפוני עצמו. מוסקבה טוענת כי קרקעית האוקיינוס הארקטי וסיביר נמצאות על אותו מדף יבשתי.

 

תאגיד השידור הבריטי BBC דיווח כי חיילי צבא קנדה יפתחו בתרגיל בימים הקרובים וכי ראש הממשלה, סטיבן הרפר, צפוי לכתת את רגליו צפונה בהמשך השבוע. המאמץ לבסס את ריבונות המדינה באוקיינוס הארקטי כי אחת המטרות המוצהרות של הממשלה השמרנית בראשות הרפר.

 

סדרת התרגילים, שזכתה לכינוי "מבצע נאנוּק", תשלב כוחות מהים, היבשה והאוויר. הרפר יגיע לאזור על אניית חיל הים וכנראה שישוט גם בצוללת של צבא קנדה

 

קנדה נוקטת בקו תקיף בכל הנוגע לריבונותה על האוקיאנוס הארקטי ועל 36,500 האיים המשתרעים על פני שטח עצום המגיע עד לקוטב הצפוני.

שליטתה בשטחים העצומים שבצפון לא הטרידה את מנוחתה של אף מדינה במשך שנים. אולם רק בשנים האחרונות התגלה כי איים רבים, שנתפסו בעבר כשממה קפואה, טומנים בחובם אוצרות טבע רבים: זהב, יהלומים, נפט ונתיב ימי המקשר את האוקיאנוס השקט והאטלנטי.

 

מוסקבה טענה לריבונות על רוב שטחי הקוטב, ולפני שנתיים צללה צוללת רוסית לקרקעית האוקיאנוס ונעצה דגל רוסי בקוטב. מפקד הצבא הרוסי, ניקולאי מקרוב, אף הזהיר מוקדם יותר השנה כי אם יוצבו חיילי נאט"ו בקוטב הצפוני, ארצו לא תעבור על כך בשתיקה. עם זאת, מקרוב לא התייחס באופן מפורש לנוכחות הקנדית באזור.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבסס ריבונות. הרפר
צילום: רויטרס
דגל רוסיה באוקיינוס הארקטי (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים