שתף קטע נבחר

האלוף שמני יעיד: מה מותר לעשות לפלסטינים

ל-ynet נודע כי בית הדין הצבאי נענה לבקשת סניגור של קצין המואשם באלימות, לזמן את אלוף פיקוד המרכז גדי שמני. הוא יתבקש להסביר בדיוק מה אסור לחיילים לעשות בשטחים

התפתחות דרמטית בפרשת העמדתם לדין של סגן אדם מלול וסמ"ר א' מגדוד שמשון, הנאשמים שנקטו באלימות נגד פלסטינים במהלך פעילות מבצעית בכפר קדום בסוף שנת 2008. ל-ynet נודע כי בית הדין הצבאי נענה לבקשת סנגורו של הקצין מחטיבת כפיר לזמן לדוכן העדים את אלוף פיקוד המרכז, גדי שמני - בין היתר, לאחר שהעיר למפקד החטיבה שהסביר כי לעתים ניתן להשתמש באלימות מוגבלת.

 

במהלך המשפט העידו מח"ט כפיר, אלוף-משנה איתי וירוב, ומפקד הגדוד דאז, סגן-אלוף שמעון, והבהירו כי הפעילות בשטחים אינה סטרילית וניתן לנקוט באלימות מוגבלת במידת הצורך.

 דבריו של המח"ט עוררו סערה ואלוף הפיקוד שמני העיר לו בעניין, לאחר שגם הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי, סבר כי המח"ט חרג מן המותר בדבריו ואין לנקוט כל אלימות.

 

הדברים לא נעמו לאוזניהם של קצינים רבים, שטענו כי הפעילות בשטחים נוכח הטמעות פעילי טרור בתוך אוכלוסייה אזרחית, מחייבת לעתים הפעלת כוח סביר על מנת להשיג את המטרה. אחרים טענו כי ההערה נגד אל"מ וירוב פירושה התערבות בוטה במשפט והיא עשויה להשפיע על ההליך. הסנגור, עו"ד אל"מ (מיל') שמי כהן, ביקש לזמן, פרט לאלוף שמני, גם את הרמטכ"ל אשכנזי לדוכן העדים - אך הוא יאלץ להסתפק באלוף הפיקוד שיעיד בבית הדין ביפו בתחילת החודש הבא.

 

גורמים צבאיים ציינו כי צר להם שבית הדין הוא המקום בו האלוף צריך להבהיר מה מותר ומה אסור - ולא בשטח, במהלך הפעילות, תוך השארת שיקול דעת למפקדים. ההערכה היא כי האלוף יצטרך להסביר שורה של הגבלות, מגבלות ואיסורים לצד היתרים בכל הקשור לפעילות בשטחים.

 

"סיטואציות שיישארו עמומות"

"תחקיר האירוע מצא טלטול בכתף, טפיחה על הצוואר וצעקות מתוך כוונה לדלות מידע אודות מבצעי הירי ומחבואם של כלי הנשק שמהם נורו היריות", מזכיר עו"ד כהן את מה שאירע בכפר קדום. "על תחקיר זה, עומדים לדין שני לוחמים ומפקדים ואנו כחברה כפויית טובה עומדים, בוהים ומחרישים". לדבריו, המח"ט והמג"ד ציינו בעדותם כי יש קושי לתת פרשנות פלילית למעשי הקצין והחייל "בשל המציאות המורכבת בשטחים, שהינה לוחמה הרוויה בדילמות קשות ומורכבות". 

 

הסניגור קובל על כך שהאלוף שמני נזף מחד במח"ט על דבריו, אך באגרת ששלח לקציניו, הודה כי יש מצבים מיוחדים שבהם יש להפעיל שיקול דעת באשר לאופן בו פועלים.

 

"אני משוכנע שכל הקצונה הבכירה בצבא מבינה היטב שיש סיטואציות שעדיף להשאירן עמומות, הן משום חוסר היכולת המילולית להגדירן עד תום, והן משום הצורך להשאיר מרחב לשיקול דעת למפקד בשטח. אך כשמפקד טועה - מחובתנו לגבות אותו ולא להשליכו לתוככי התאים האפלים בכלא למשך שבועות ארוכים", אמר עו"ד כהן, שהוסיף כי במהלך החקירה, ידרוש "פרשנות ראויה של המונחים הצבאיים למושגים מורכבים כמו 'איום', 'כוח סביר' או 'נסיבות מיוחדות', אותם אמורים החיילים לתרגם בזמן אמת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האלוף שמני. יעיד
צילום: דובר צה"ל
עו"ד שמי כהן. דרש לזמן גם את הרמטכ"ל
צילום: עופר עמרם
מומלצים