שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סבא"א: על איראן להבהיר את כוונותיה הגרעיניות
  בדו"ח חדש אישרה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי איראן הפחיתה את ייצור האורניום, אך דרשה כי המדינה תפוגג את חששות הקהילה הבינלאומית ותענה באופן ברור האם תוכניתה הגרעינית נושאת אופי צבאי

  איראן הפחיתה ייצור האורניום המועשר במתקני הגרעין שלה, אולם עליה להבהיר לעולם האם תוכניתה הגרעינית נושאת אופי צבאי: כך נטען בדו"ח חדש בנושא הגרעין האיראני שפרסמה הערב (יום ו') הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. השליח האיראני לסוכנות הגרעין טען כי מדובר ב"המצאות": "זה מגוחך, יש להפסיק עם המשחק הזה".

   

  סוכנות הגרעין דורשת מאיראן להבהיר האם תוכנית הגרעין שלה אמורה לשמש לצרכים צבאיים, כפי שטוענת ארצות הברית כבר

  שנים ארוכות. עד כה דחתה איראן את ההאשמות, וטענה כי פיתוח הגרעין נעשה לצרכי שלום בלבד.

   

  בדו"ח חדש שפרסמה קבעה סבא"א כי על טהרן לתת הבהרות בנוגע להעשרת האורניום ולפעולות אחרות שהיא מבצעת, ולהרגיע את הקהילה הבינלאומית שהיא אינה מנסה להשיג נשק גרעיני. הסוכנות טענה כי איראן לא הצליחה לספק עד כה תשובות ברורות, ומעדיפה "לשחק משחקים" ולהתמקד ב"מתן תשובות מוגבלות והכחשות פשוטות", כפי שנכתב בדו"ח.

   

  מפרטי הדו"ח עולה כי איראן הפחיתה במעט את כמות האורניום המועשר שייצרה בחודשים האחרונים, ואף מילאה אחר הדרישה הבינלאומית להגביר את הפיקוח על הכור הגרעיני בנתנז. בשבוע שעבר אף דיווחו גורמים בסוכנות הגרעין כי איראן הרשתה לפקחים לבקר בכור המים הכבדים באראק אחרי כשנה. דובר משרד החוץ האיראני, חסן קשקווי, אמר כי ארצו תוסיף לשתף פעולה עם הסוכנות.

   

  על אף הצעדים החיוביים, העריכו דיפלומטים כי הסיבה לכך אינה נעוצה בהיענות ללחצים שהופעלו עליה אלא ממחסור בחומרים שדרושים לצורך התהליך.

   

  בנוסף, על אף ההפחתה בייצור אורניום הגדילה טהרן את מניין הצנטריפוגות הפועלות במתקניה, ומספרן עומד כיום על 8,308 צנטריפוגות. לטענת סוכנות הגרעין, הדבר עשוי לסייע לאיראן להרחיב משמעותית את העשרת האורניום אם תבחר לעשות זאת ותתגבר על בעיות טכניות העומדות לפניה.

   

  סבא"א הטיחה האשמות גם בסוריה, שאינה משתפת לדבריה פעולה באופן מלא עם החקירה סביב הכור הגרעיני שבנתה כביכול, ושהופצץ על-ידי ישראל בשנת 2007.

   

  איראן על הדו"ח: מדובר בהמצאות

  הנציג האיראני בסוכנות הגרעין, עלי אשגר סולטנייה, דחה בזעם את מסקנות הדו"ח, וטען כי ארצו עשתה מאמצים רבים כדי לפעול בשקיפות ובשיתוף פעולה עם הקהילה הבינלאומית. "זה מגוחך, יש להפסיק עם המשחק הזה. ניסינו לנקוט בדרך מאוד הגיונית ותכליתית", סיפר. לדבריו, פרטי הדו"ח הם "המצאות".

   

  דובר מחלקת המדינה האמריקנית, איאן קלי, טען כי ממצאי הדו"ח מוכיחים כי איראן ממשיכה שלא לשתף פעולה באופן מלא עם הקהילה הבינלאומית בנוגע לתוכנית הגרעין שלה, ודבקה בהעשרת האורניום.

    

  הדו"ח אמור להוות את הבסיס לפגישת חברות מועצת הביטחון של האו"ם שתיערך בשבוע הבא,

  ותעסוק בהצעה להטיל סנקציות חריפות יותר על איראן לאור התעלמותה מהדרישה להקפיא לחלוטין את תוכניתה הגרעינית. עם זאת, הדיווח על פעולות חיוביות מצדה של טהרן עשויות לסכל את המאמצים האמריקניים לגבש הסכמה על הרחבת הסנקציות.

   

  שר החוץ הצרפתי, ברנר קושנר, אמר כי אם הקהילה הבינלאומית לא תטיל סנקציות על איראן בשל תוכנית הגרעין שלה במסגרת האו"ם, האיחוד האירופי ינקוט סנקציות משלו נגד הרפובליקה האיסלאמית. במסיבת עיתונאים בצרפת אמר קושנר כי נעשים נסיונות לשכנע את רוסיה וסין, שתיהן חבורות קבועות במועצת הביטחון של האו"ם, להסיר את התנגדותן להטלת סנקציות על איראן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  סוכנות הגרעין. דורשים תשובות
  צילום: AFP
  צילום: איי אף פי
  המתקן בנתנז. העשרת האורניום הופחתה
  צילום: איי אף פי
  מומלצים