שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מרקל: השואה והגרעין האיראני? אין מה להשוות
  במסיבת עיתונאים עם קנצלרית גרמניה הכחיש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי הסכים להקפיא את הבנייה בהתנחלויות: "אין הסכמים ואין החלטות, יש שמועות שאינן מבוססות, יש ניסיון לצמצם פערים". מרקל קראה "לנצל את חלון ההזדמנויות"

  קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה בצהריים (יום ה') במסיבת עיתונאים בברלין עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי "אין להשוות בין השואה לגרעין האיראני". מרקל קראה גם לעצור את הבנייה בהתנחלויות. היא סירבה למסור פרטים על תוכן השיחה שלה עם נתניהו בנושא זה בטענה שהפרטים אינם חשובים אלא העיקרון.

   

  בתשובה לשאלה על האנלוגיה שבין תרבות הרשע הנאצית לאיראן, ענתה הקנצלרית: "אין מה להשוות. הדברים השתנו מאז. הגרמנים עשו דברים שלא ייעשו כלפי העם היהודי ולכן מבחינתי התוצאה היא הצורך של גרמניה להגן על ישראל ולשמור על ביטחונה. לכן אנו חשים כל-כך אחראים עכשיו גם בנושא האיראני. אנו מתייצבים כתף אל כתף לצד ישראל מול האיום האיראני. עם זאת, אני שוללת את האנלוגיה בין שני הדברים". 


  נשיקה גרמנית. נתניהו ומרקל בברלין (צילום: AFP)

   

  בהתייחס לתוכנית הגרעין האיראני, אמרה מרקל כי איראן תעמוד בפני סנקציות נוספות שיפגעו בתחומי הכלכלה והאנרגיה שלה - אם לא תראה נכונות לנהל משא ומתן על השעיית תוכנית הגרעין שלה. "אם לא נקבל מאיראן תשובה חיובית בספטמבר, יהיה עלינו לשקול צעדים נוספים". לדבריה, תחומי האנרגיה ושווקי המסחר עלולים להיות אלה שייפגעו בסבב הסנקציות הבא. דבריה של מרקל מגבים את המדיניות שהציג נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שאפשר לאיראן לשנות את מדיניותה לקראת העצרת הכללית של האו"ם בחודש הבא, ולא תישקול הקהילה הבינלאומית ענישה קשה יותר כלפיה.

   

  נתניהו: להטיל סנקציות חריפות

  גם נתניהו התייחס לאיום האיראני, "על ישראל, על האזור ועל העולם כולו", כדבריו. הוא האיץ במרקל: "אין הרבה זמן, והדבר החשוב ביותר הוא להטיל סנקציות חריפות כלפי איראן.

  מועצת הביטחון צריכה לעשות זאת, אבל גם הקהילה הבינלאומית צריכה לעשות זאת, גם בלי החלטה של מועצת הביטחון".

   

  בעניין זה אמרה מרקל: "גילינו סבלנות בשנים האחרונות, אבל אני חושבת שיש לפתור את הבעיה וזאת לא יכולה להיות מדינה אחת לבדה. גרמניה לבדה לא תהיה אפקטיבית אם רוסיה וסין לא יהיו שותפות, יש החלטה של הג'י-8 לפעול כנגד האיראנים אם לא ייענו לתביעות וכך יהיה. גם אני רוצה לפתור את הבעיות האלה כבר אתמול, אך לצערי אין פתרון מהיר, מה שחשוב הוא שאנו שותפים בקהילה בינלאומית, שמאמינה שאין להרשות לאיראן נשק גרעיני".

    

  עיתונאי גרמני שאל את נתניהו אם לא הגיע הזמן לפרז גם את ישראל מנשק גרעיני. נתניהו השיב: "אנו אומרים תמיד שלא נהיה הראשונים להכניס נשק גרעיני למזרח התיכון. פה, זו לא רק בעיה שלנו. זו איראן שמבקשת למחוק את ארצי מהמפה. איראן תומכת בחיזבאללה בצפון ובחמאס בעזה, איראן מייצרת נשק

  ובונה נשק גרעיני ועובדה זו צריכה להטריד לא רק את ארצי אלא את מדינות העולם, זה איום על העולם כולו".

   

  ראש הממשלה הכחיש במסיבת העיתונאים פרסומים לפיהם הסכים להקפאת בנייה בהתנחלויות. "אין הסכמים ואין החלטות, יש שמועות שאינן מבוססות, יש ניסיון לצמצם פערים אבל הידיעות על כך שיש החלטות פשוט לא מבוססות". 

   

  בהתייחס לנושא זה קראה קנצלרית גרמניה לישראל להפסיק את הבנייה בהתנחלויות. היא סירבה למסור פרטים על תוכן השיחה שלה עם נתניהו בנושא זה בטענה שהפרטים אינם חשובים אלא העיקרון. "אנו סבורים שיש לעצור את הבנייה בשטחים כדי לנצל את חלון ההזדמנויות שפתוח בסתיו הזה ולא לאורך זמן. אנו מאמינים בפתרון שתי המדינות כפתרון נכון. אנו חושבים שעל הפלסטינים לעשות צעדים משלהם. פלסטין צריכה להיות לפלסטינים וישראל לישראלים", אמרה.

   

  לאחר הפגישה קיים נתניהו תדרוך לכתבים, בו התייחס שוב לגרעין האיראני ולצעדים שהעולם צריך לנקוט נגד המשטר בטהרן: "תלוי איזה סנקציות. יש רכות ולא משמעותיות ויש מאוד קשות. התרשמתי שגם האמריקנים, גם הבריטים וגם הגרמנים יודעים מה אפקטיבי ומה לא פקטיבי. מה הם יעשו? זו שאלה חשובה כי אין ספק שהאיראנים יבקשו למוסס ולטשטש. יש סנקציות חזקות שאפשר להטיל אותן שהן יפעילו לחץ אמיתי. לא אמרתי למרקל, אבל אמרתי את זה לבראון. ציטטתי את הלל הזקן: 'אם לא עכשיו, אימתי?' אשמח מאוד אם מועצת הביטחון תפעיל את מלוא עוצמה עם הקהילה הבינלאומית. אבל אם לא מצליחים יש דרכים אחרות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מרקל ונתניהו, היום
  צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
  מומלצים