שתף קטע נבחר

מנהטן: חרדים הפגינו נגד "הדיכוי והפשעים" בי-ם

מאות יהודים אנטי-ציוניים הפגינו מול הקונסוליה הישראלית במחאה על היחס לחרדים המתנגדים לפתיחת חניון קרתא בשבת והשוו את פעולות המשטרה למעשי הנאצים. אחד המשתתפים אמר ל-ynet: "למעשה זה רק תירוץ להפגין נגד ישראל"

מאות חרדים הפגינו אתמול (יום ד') מול הקונסוליה הישראלית בניו יורק במחאה על האירועים האלימים שפרצו בשבועות האחרונים בירושלים בעקבות פתיחת חניון בשבת. המפגינים מחו על עצם ההחלטה לפתוח את החניון וכן על "דיכוי" מחאת החרדים הירושלמים בידי המשטרה.  


מפגין מחזיק בתמונות של המחאה בירושלים (צילום: אילן קליין, ניו יורק)

 

ההפגנה נערכה מול משרדי הקונסוליה בפינת השדרה השנייה ורחוב 42 שבלב מנהטן. "ממשלת ישראל ועיריית ירושלים מבצעות פשעים אכזריים

נגד יהודים חרדים ברמה שלא ראינו זה 65 שנה", אמר הרב מנשה פולוף מקהילת חסידות סאטמר בניו יורק, שהשווה במרומז בין פעולות העירייה למעשי הנאצים.

 

"בשלושת החודשים האחרונים, יהודים חרדים הוכו באכזריות במהלך הפגנות, שהיו פרי יוזמתם של בכירי רבני ירושלים. הממשלה מזמינה מחללי שבת מכל האזור לבוא לעיר הקודש, למקום הקדוש לאל, למקום שבו נמצאת השכינה, ואף להעליב את האל, שהזהיר אותנו בתורה מפני חילול השבת", הוסיף הרב פולוף לפני ההפגנה.

 

ירמיהו כהן, מארגון "יהודים נגד ציונות", אמר ל-ynet כי המפגינים ביקשו: "להביע סולידריות עם הקהילה החרדית של ירושלים שנאבקת נגד פתיחת החניון בשבת סמוך. המשטרה השתמשה ביותר מדי כוח ועשתה דברים אכזריים".

 

"האמת היא שזה היה רק תירוץ בשבילנו לצאת נגד מדינת ישראל", הסביר כהן. "אנחנו תמיד רוצים להפגין נגד מדינת ישראל אבל צריך את תשומת לב התקשורת אז ניצלנו את ההזמנות לצאת לרחובות ולהפגין. אנחנו לא נגד העם הישראלי אנחנו נגד הממשלה הישראלית והעובדה שהם מנהלים את המדינה שלהם במקום לגור בגולה. על פי התורה, יהודים צריכים להישאר בגלות עד שיגיע המשיח".

  

מהומות החרדים בירושלים סביב פתיחת חניון קרתא נמשכו במהלך סוף השבוע ובמהלכן נפצעו שוטר ועוברת אורח. ביום שישי נפצע צעיר חרדי, כבן 20, שנשכב תחת גלגלי מכונית ברחוב חטיבת ירושלים כדי להביע את מחאתו על חילול השבת. נהג המכונית החל לנסוע לפתע, וגרר את הצעיר לאורך עשרות מטרים. הצעיר נפצע באורח בינוני ופונה לקבלת טיפול בבית חולים, ואילו הנהג הפוגע נמלט מהמקום. המקרה אירע זמן קצר לאחר תום תפילת השבת, בעת שמאות חרדים התגודדו סמוך לכניסה לחניון. 

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, אמר השבוע כי "זכותו של כל ציבור במדינת ישראל להפגין, אבל בסופו של תהליך - קריאות 'נאצים' ויריקות לעבר שוטרים יעברו באפס סובלנות".


תוקפים את ישראל ברחובות מנהטן (צילום: אילן קליין, ניו יורק)

 

לעצם המחלוקת, העיר המפכ"ל כי הסוגייה נמצאת לפתחה של עיריית ירושלים, שצריכה לסכמו עם העדה החרדית המפגינה. "בכל מקרה, אנחנו

תמיד נהיה שם לטפל באירוע. אני חושב שהדרך שבה אנו נוהגים זו הדרך המקצועית והנכונה ביותר של משטרת ישראל, בהרבה סובלנות וסבלנות. אבל הפיתרון צריך להיות בין שני הצדדים".

 

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', הוסיף: "אני פונה לאותם חרדים שחוסמים את הכבישים וקוראים קריאות גנאי כלפי המשטרה, ומדי פעם גם זורקים אבנים - זו תופעה שצריך לגנות אותה. לא בכדי ביקשתי מהמשטרה לנקוט יד קשה כלפי אותם מפירי חוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאבק למען השבת
צילום: אילן קליין, ניו יורק
מגייסים תמיכה
צילום: אילן קליין, ניו יורק
מומלצים