שתף קטע נבחר

"עיר חרדית בחריש? זה יוליד אינתיפאדה חדשה"

השבוע צפויה המועצה הארצית לתכנון ובנייה לאשר את הרחבת חריש, לצורך הקמת עיר חרדית גדולה בוואדי ערה, אלא שתושבים יהודים וערבים באזור מתנגדים. ראש המועצה האזורית מנשה: "באזור הזה אין ערכי מסורת, או כל גורם דתי אחר שמחייב את הקמת העיר דווקא כאן"

עיר חרדית צפויה להיבנות בוואדי ערה - אך לא כולם מתכוונים לקבל את השכנים החדשים בזרועות פתוחות: ביום שלישי צפויה המועצה הארצית לתכנון ובנייה לאשר את הרחבת היישוב חריש, והפיכתו לעיר חרדית. על-פי התוכנית, צפויים להתגורר בעיר החדשה 150,000 תושבים. אך ראשי מועצות יהודים וערבים מהאזור מתנגדים להקמת העיר החדשה והם כבר הקימו מטה ציבורי בניסיון לסכל את התוכנית. "הקמת עיר חרדית בהיקף כזה תבעיר לא רק את ואדי ערה, אלא את המדינה כולה", אמר ראש המועצה האזורית מנשה, אילן שדה.

 

התוכנית המקורית היתה שביישוב חריש יתגוררו כ-30 אלף איש, אך אינתיפאדת אל-אקצה וגל הפיגועים גרמו לקבלנים להפסיק את עבודתם במקום. כיום מתגוררים ביישוב כ-1,000 תושבים. לפני שלוש שנים הציע שר השיכון דאז להקים במקום עיר חרדית. התוכנית זוכה מאחורי הקלעים לתמיכתם של שר הפנים אלי ישי ושר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס מש"ס.

 

תושבי האזור מתנגדים. ראש המועצה האזורית מנשה הסביר מדוע הוא מתנגד להקמת העיר החרדית. "לצורך הקמת העיר יאלצו לגזול שטחים מתושבים ערבים ומיישובים יהודים כאחד. לא ייתכן שכאשר בברטעה הסמוכה ביקשו להתרחב אמרו להם לא, בטענה שהשטחים צריכים להישאר ירוקים ובאותה עת מאשרים להקים על אותם השטחים, שהם שטחים פרטיים, עיר יהודית. אז אני שואל - האם לאחד השטחים האלה ירוקים ולשני לא?"

 

לתחושותיו שותף גם ריאד כבהא, מי שכיהן עד לא מזמן כראש מועצת ברטעה, ונחשב לאחד ממובילי המאבק כנגד הקמת העיר. "אנחנו לא נגד שתושבים יהודים יגורו בוואדי. יש לנו יחסי שכנות טובים, שהיינו צריכים לעבוד קשה בכדי לבנות אותם. אבל להביא למקום עיר חרדית שתושביה אינם מכירים את המנטליות שלנו, אני מזהיר שזה יוליד אינתיפאדה חדשה".

 

התושבים באזור הקימו מטה מאבק ציבורי וביום שלישי הם צפויים להפגין בירושלים, בזמן הדיון במועצה הארצית לתכנון ובנייה. "לא ניתן למחוק את אשר הקמנו, עבדנו, בנינו וטיפחנו. זכותנו לחיות באזור על פי רצוננו וחובתנו ולהבטיח את איכות חיינו ואיכות חיי הדורות הבאים", אמר ראש מטה המאבק, אריק חצור.

 

מכביש 65 ועד 6

העיר החרדית אמורה לקום בחלקה על שטחים מברטעה ומקיבוץ מצר. היא צפויה להתפרס מכביש 65 בצפון ועד למאגר של קיבוץ מצר בדרום, מגדר ההפרדה במזרח ועד לכביש שש במערב. ראשי היישובים שמתנגדים נחרצות להקמת העיר, אומרים כי מעבר לפגיעה במרקם החיים, מדובר

 בחריגה בוטה מהנחיות תוכנית המתאר הארצית תמ"א 35, שקבעה כי לא יוקמו מרכזים עירוניים חדשים ובנוסף שהתוכנית שמה לה למטרה את שמירת השטחים הפתוחים.

 

שדה: "יש נגב ויש גליל - למה כאן? באזור הזה אין ערכי מסורת, קברי צדיקים או משהו מהסוג הזה או כל גורם דתי אחר שמחייב את הקמת העיר דווקא כאן. אני מאוד מקווה שעד יום שלישי מישהו יתעשת לפני שיהיה מאוחר מידי".

 

גם במשטרת המחוז הצפוני עוקבים בדריכות אחר המתרחש. מחר צפויים במשטרה לקיים תרגיל גדול בצאלים, אחד התרחישים שייבחן בתרגיל יהיה הקמת העיר החרדית בוואדי ערה והתמודדות המשטרה עם הפרות הסדר שיפרצו בשל כך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות המועצה האזורית מנשה
אילן שדה. "יש נגב ויש גליל - למה כאן?"
באדיבות המועצה האזורית מנשה
תוכנית ההרחבה
מומלצים