שתף קטע נבחר

ברק: הגיעה עת להכרעות מדיניות - והן יהיו קשות

בפגישתו עם ראשי רשויות אמר שר הביטחון: "אנחנו הרבה מדי שנים מסתובבים מסביב, ומקווים שגם בצד השני וגם במדינות העולם תהיה הבנה ברורה של התמונה ושההזדמנות לא תוחמץ". הכינוס נערך בצל "חרם" של כמה ראשי ערים, בשל התוכנית להקפיא בנייה ביו"ש

"התהליך המדיני מחייב רגישות, לקראת הכרעות קשות לאורך הדרך". כך אמר אחרי הצהריים (יום ג') שר הביטחון אהוד ברק, בכנס ראשי רשויות בקריה בתל אביב. "הגיעה עת ההכרעות. אנחנו הרבה מדי שנים מסתובבים מסביב, ומקווים שגם בצד השני וגם במדינות העולם תהיה הבנה ברורה של התמונה ושההזדמנות לא תוחמץ".

 

"יש לקדם את התחום המדיני. זה אינטרס שלנו", הוסיך ברק. "זה לא משהו

שמישהו צריך להכניס לנו בכוח לתוך הגרון. יש למדינת ישראל אינטרס עליון להגיע להסדר מדיני, ליצור שתי מדינות לשני עמים עם עמידה על כל האינטרסים שלנו".

 

יום לאחר שאישר בנייתן של 455 יחידות דיור חדשות ביהודה ושומרון - אף שרבות מהן כבר נבנות בשטח - התייחס ברק במרומז גם למחלוקות אפשריות מול ארה"ב באשר לתהליך המדיני וההתחייבות להקפאת הבנייה: "אנו מנסים להגיע להבנה עם ארה"ב, גם בקשר להתנחלויות ואנו פועלים לעשות זאת בשכל, בחוש מידה, כדי להיות בצד שהולך עם ארה"ב ולא נגדו".

 

בהתייחסו לבניייה ביהודה ושומרון הוסיף: "זה חלק מצורך לאומי נכון, שיש לטפל בו בשכל, בשיקול דעת, לא בהתלהמות ולא כמחלוקות פנימיות. זה לא חכם ולא מועיל".

 

יצוין כי על רקע אותה מחלוקת, נרשמה נוכחות דלה בכינוס, שכן רק 35 מתוך 100 ראשי הרשויות שהוזמנו - הגיעו לשמוע את שר הביטחון.

העילה: ראשי ערי הליכוד וראשי הערים והרשויות מיהודה ומשומרון מוחים נגד אהוד ברק על מה שהם מכנים "מדיניות הקפאת הבנייה בשטחים שהוא מוביל". ההחלטה על החרמת הטקס נעשתה ממש רגע קצר לפני כינוסו והעמידה במבוכה את צמרת משרד הביטחון.

  

ברק התייחס גם למה שמסעיר ראשי רשויות לא מעטים בימים האחרונים - הפגיעה במענקי האיזון של משרד הפנים: "אני מתכוון ליזום וועדה משותפת בינינו לבין השלטון המקומי במפלגת העבודה, אך בעיני הדלת פתוחה לכל המפלגות. כולכם ראשי רשויות וכולכם עומדים בראש ציבור, ואנחנו מוכנים לפעול אתכם ביחד למען השלטון המקומי. אפשר להבין את הרוחות הסוערות בעניין מענקי האיזון, אך זה לא צריך להביא אותנו למצב שאנחנו קוטעים את השיח ביננו".

 

ברק זרק לעבר הנוכחים עוד "סוכריה", כאשר הבטיח כי יפעל לשינוי החוק הקיים, ויאפשר כפל תפקידים, כך שראשי ערים יוכלו לכהן גם כחברי כנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. זו עת ההכרעות
צילום: עידו ארז
מומלצים