שתף קטע נבחר

מצרים: הנורמליזציה בהישג יד

אם תוקפא הבנייה בהתנחלויות ויחודש המשא-ומתן עם הפלסטינים, לישראל מובטחת חזרה למצב של ערב האינתיפאדה - עם נציגויות בארצות ערב ונציגים מטעמן אצלה. זו הבשורה של שר החוץ המצרי, שדורש לחץ על ישראל בדרך לשם. ובינתיים בירדן: חובה לסמן סחורה ישראלית - כדי לאפשר את החרמתה

רוח גבית ממצרים לישראל, לנתניהו - וגם להקפאת הבנייה בהתנחלויות: שר החוץ, אחמד אבו אל-רייט, אומר כי נרמול היחסים בין ישראל למדינות ערב אפשרי - אם יחודש המשא-ומתן עם הפלסטינים ותוקפא הבנייה בהתנחלויות.

 

תהליך שכזה, אומר השר המצרי, אמור להחזיר את המזרח התיכון למצב של ערב האינתיפאדה השנייה - כאשר נציגים ישראלים שהו במדינות ערב, וישראל אירחה נציגים רשמיים מכמה מדינות ערביות.   

 

"מה שדרוש עכשיו זה לחץ ערבי, כדי להביא את ישראל להקפיא באופן מוחלט את פעולת ההתנחלות שלה בשטחים הפלסטיניים - ולחדש את תהליך השלום", פסק אבו אל-רייט. הוא סיכם כי אם ישראל תוכיח את רצינות כוונותיה במשא-ומתן, גם בצעדים בשטח - כי אז תיענה בצעדים בוני אמון מהצד הערבי".

 

המחשבה על צעדים בוני אמון מצד ארצות ערב - כמו פתיחת נציגויות דיפלומטיות בארצות המפרץ ופתיחת שמי סעודיה למטוסי אל על בדרכם

למזרח - נכללת בחזונו של הנשיא אובמה למזרח תיכון חדש. בתמורה הוא תובע מנתניהו להקפיא את הבנייה בהתנחלויות - והצהרה שכזאת אכן עשויה לצאת בקרוב מירושלים.

 

מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, הבהיר כי אין כל מקום לנרמול יחסים עם ישראל - והזהיר מ"תגובה תקיפה" מצד הליגה נגד כל מדינה שתעשה כן. בנוסף, בירדן פרסם משרד החקלאות צו, המורה לסמן "תוצרת ישראל" על כל מוצר שמגיע מהארץ - כדי לאפשר את החרמתו בידי מי שרוצה בכך.     

 

אשר למגעים עם ארצות ערב, הרי שלפי העיתון הפלסטיני "אל מנאר" - לאחת מהן יצא אתמול ראש הממשלה נתניהו, בניסיון להגביר תיאום מול איראן. לפי שעה, לידיעה זו אין אישור ממקורות נוספים - כאשר בארץ דווח כי נתניהו העביר את רוב יומו במטה המוסד. בשבוע הבא הוא עתיד לצאת לפגישה עם מובארק במצרים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר ורועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לחץ ערבי: אבו אל-רייט
צילום: AFP
מומלצים