שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מי יקבל ראשון את החיסון לשפעת החזירים?

  מערכת הבריאות סוגרת קצוות ונערכת למגפת שפעת החזירים בחורף. החיסונים הראשונים שיגיעו בעוד כחודש ינתנו תחילה לנשים הרות, לחולים בסיכון ולצוות הרפואי, בתי החולים נערכים לדחייתם של ניתוחים לא דחופים וסגן השר מרגיע: למרות המחסור במיטות וכוח-אדם, אנו ערוכים

  חיסונים ראשונים נגד שפעת החזירים צפויים להגיע לארץ כבר בחודשים אוקטובר או נובמבר והראשונים להתחסן יהיו נשים הרות וחולים בקבוצות הסיכון לסיבוכי שפעת בני פחות מ-65 ואנשי צוות רפואי. כך הוחלט אמש (ג') בישיבת הצוות לטיפול במגיפות (צט"מ).

   

  פרופ' דני אנגלהרד מבית החולים הדסה, ראש הצט"מ הסביר כי "הכמות שתגיע צפויה להספיק לכמה מאות חולים הנמצאים בסיכון לסיבוכים. לא פשוט יהיה לחסן את כולם והדבר ייעשה דרך קופות החולים, כשהסגל הרפואי יתחסן בבתי החולים". בנוגע להגבלת הגיל הסביר כי "עיקר הסיבוכים והתמותה הם עד גיל 65. האוכלוסייה מעל גיל זה נמצאת בסיכון מופחת, כנראה משום שנחשפה לנגיף בעבר".

   

  בקבוצות הסיכון נמצאים חולים במגוון מחלות בהן מחלות בדרכי הנשימה (אסתמה, COPD), מחלות לב וחולים עם דיכוי של מערכת החיסון (חולי סרטן) ועוד.

   

  במשרד הבריאות קיימו אתמול (ג') "חזרה גנרלית" לקראת גל שני של שפעת חזירים שצפוי בחורף הקרוב. מנהלי בתי-חולים וראשי משרד הבריאות קיימו יום עיון בבית החולים אסף הרופא ושמעו הערכות לגבי הצפוי בחורף הקרוב.

   

  התרחיש: 75 אלף אשפוזים, 14,224 מתים

  ראש האגף לשעת חירום, ד"ר דני לאור הציג את התרחיש לפיו צפויים 75 אלף אשפוזים ו-14,224 מקרי מוות, אליו נערכים בתי החולים. לאור הדגיש כי

  "התרחיש אינו מנבא את הצפוי, אלא מהווה יעד להיערכות של מערכת הבריאות".

   

  התרחיש כולל את ההערכה כי רבע מהאוכלוסייה תחלה ו-30 אחוז מהצוות הרפואי יעדרו לתקופה של עד שבועיים בשיא המחלה. בבתי החולים נערכים לתרחיש לפיו בשיא התחלואה יזדקקו 2,000 איש במקביל להנשמה. "אין מגבלה של מכונות הנשמה במדינת ישראל כתוצאה מרכש שעשינו", הרגיע לאור.

   

  בתי החולים קיבלו הנחיות לצמצם פעילות אלקטיבית (לא דחופה) כאשר מחלקות האשפוז יגיעו לתפוסה של 120 אחוז, או כאשר רשות האשפוז העליונה תוציא הנחיה בנושא. בנוסף, על בתי החולים לתגבר החל מחודש נובמבר את חדרי המיון ברופא תורן ואת המחלקות באחיות נוספות.

   

  "החיסון יפחית התמותה ב-40-70 אחוז"

  ד"ר איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות אמר כי "אנחנו מניחים שיהיה גל שני של התפרצות בעונת החורף", אך ציין שהיקפו ועצמתו לא ידועים. עוד ציין כי 80 עד 90 אחוז ממי שעלולים לחלות ולמות מהשפעת

  הם חולים בקבוצות הסיכון. לדבריו, מתן חיסון לאוכלוסייה צפוי להפחית תחלואה ותמותה בשיעור של 40 עד 70 אחוז, בהתאם ליעילותם ולמועד שבו יינתנו לאוכלוסייה.

   

  ד"ר ארנון אפק, סגן מנהל בית החולים הכללי בשיבא שנכח בכנס אמר ל-ynet "מערכת הבריאות נערכת כולה לעמוד במשימה ולתת מענה. אבל מצד שני, מצב התשתיות בתוך המערכת בכי רע. תפוסת המיטות הייתה מעל 100 אחוז גם ביולי, עוד לפני החורף. צריכה לצאת גם קריאה להוסיף כוח-אדם ותקציבים למערכת הבריאות. אנחנו יוצאים לתרחיש קיצון בלי רזרבות וזה מצב מסוכן, אך מערכת הבריאות היא מערכת מופלאה שתתגייס ותיתן פתרון".  

   

  יעקב ליצמן, סגן שר הבריאות התייחס גם הוא לנושא המחסור במיטות אשפוז וברופאים ואמר: "מערכת הבריאות נמצאת בחירום כל השנה. יש לנו בעיה במחסור במיטות ובכוח-אדם, אבל אני יכול להרגיע את כולם ולומר שאנחנו נערכים ויש מספיק תרופות".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  החיוסנים הראשונים - לנשים בהריון וחולים בסיכון
  צילום: AP
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים