שתף קטע נבחר

זימבבווה: השיחות עם אירופה "ידידותיות"

לראשונה מזה שבע שנים נפגש נשיא זימבבווה עם משלחת אירופית. הצדדים דנו בצעדים לקידום הדמוקרטיה במדינה ובהפסקת הסנקציות מצד אירופה על זימבבווה

נשיא זימבבווה, רוברט מוגאבה, אמר אמש (שבת) כי השיחות עם המשלחת האירופית שהגיעה למדינה היו "טובות". לאחר השיחות, הראשונות בדרג גבוה מזה שבע שנים, חזר מוגאבה וקרא לביטול הסנקציות הבינלאומית שהוטלו על מדינתו לאחר הבחירות השנויות במחלוקת בשנת 2002.

 

המשלחת האירופית גם כן שיבחה את השיחות, אולם מסרה כי הם עדיין לא מוכנים לבטל את הסנקציות, וכן התלוננו על הקצב האיטי של יישום הרפורמות. האיחוד האירופי הטיל סנקציות על זימבבווה בשנת 2002, לאחר שעלו טענות על הפרת זכויות אדם וזיופים בבחירות. במסגרת הסנקציות, הוטלו מגבלות נסיעה והוקפאו 200 נכסים של אזרחי זימבבווה.

 

ההסכם הפוליטי שנחתם בשנת 2008 נועד לסיים את האלימות והמהומות שפרצו בזימבבווה לאחר הבחירות, ובמסגרתו חזר מוגאבה לשלטון - ומנהיג האופוזיציה, צ'נגיראי, מונה לראש הממשלה. ההסכם מנה שורה של צעדים לקידום הדמוקרטיה במדינה ולהפרדת תפקידי השלטון, אולם לטענת המשלחת האירופית לא חלה כלל התקדמות בנושא.

 

לפני שנכנס לפגישה, אמר מוגאבה כי הוא מקבל את המשלחת ב"זרועות פתוחות". לדבריו, הוא "מקווה שהשיחות יהיו פוריות ויביאו לתוצאות חיוביות". לאחר השיחות הוא אמר לכתבים כי הפגישה היתה ידידותית וכי לא הורגשה איבה בין הצדדים.

 

"עשינו כל מה שהתבקשנו לעשות במסגרת 'ההסכם הפוליטי הכללי'", אמר וקרא לסיום הסנקציות.

 

אתמול תקף מוגאבה את הסנקציות המוטלות עליו, והאשים את "הלבנים הארורים" בהתערבות בענייניה של מדינתו. "מי אמר שהבריטים והאמריקנים צריכים לשלוט על אחרים?" תהה מוגאבה. "זו הסיבה שאנחנו אומרים 'לעזאזל איתכם'. אנחנו לא הזמנו את הלבנים הארורים. הם רוצים לדחוף את האף שלהם לעניינים שלנו. צריך להתנגד לזה", הוסיף.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא מוגאבה. רוצה להפסיק את הסנקציות
צילום: רויטרס
מומלצים