שתף קטע נבחר

שוחרר משליך הנעליים על בוש: "עינו אותי בכלא"

אחרי תשעה חודשים בבית סוהר בעיראק יצא מונתזר א-זיידי לחופשי. העיתונאי שהשליך נעליים על הנשיא האמריקני במסיבת עיתונאים הפך מאז לגיבור בעיני רבים בעולם המוסלמי

העיתונאי מונתזר א-זיידי, שהפך ליקיר העולם הערבי לאחר שהשליך נעליים לעבר נשיא ארצות הברית לשעבר ג'ורג' בוש, שוחרר היום (ב') מהכלא בעיראק. עשרות קרובי משפחה המתינו לו מחוץ לכותלי בית הסוהר בציפייה לשחרורו.

 

אחיו של העיתונאי, עודאי א-זיידי, אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי "מונתזר שוחרר מתאו וקיבל חזרה את חפציו האישיים". הוא הוסיף כי אחיו עזב את הכלא והמשיך משם לתחנת הטלוויזיה שבה עבד עד למעצרו אשתקד. העיתונאי אמור היה להשתחרר אתמול, אך לבסוף הוא נאלץ להמתין יום נוסף עקב טעות ביורוקרטית.

 

א-זיידי כינס מסיבת עיתונאים משלו בתחנת הטלוויזיה ובה הדגיש כי עיראק עודנה כבושה על ידי כוחות הביטחון של ארה"ב. "היום אני אדם חופשי, אבל ביתי עדיין שבוי", אמר העיתונאי והסביר כי הוא ביצע את המעשים בשל תחושת הדיכוי וההשפלה הנובעות מהכיבוש האמריקני. הוא אף טען כי סוהרים היכו ועינו אותו בבית הסוהר.

 

א-זיידי הפך לגיבור בעיני רבים כשהשליך נעליים על בוש במהלך מסיבת עיתונאים שנערכה במסגרת ביקורו האחרון בבגדד בדצמבר 2008. העיתונאי הצעיר ביקש להביע את זעמו על הפלישה האמריקנית לעיראק ועל שנים של מלחמה עקובה מדם. "זוהי נשיקת הפרידה שלך, כלב! זה מהאלמנות, היתומים וכל אלה שנהרגו בעיראק!", הוא צעק לעברו של בוש. הנשיא האמריקני התכופף ולא נפגע מהנעליים.

 

בית המשפט בעיראק גזר עליו שלוש שנות מאסר בגין תקיפת מנהיג מדינה זרה, אולם עונש זה הומתק בעקבות ערעורו. ועדת השחרורים של בית הכלא החליטה לנכות שליש מעונשו בשל התנהגותו הטובה.

 

חרף המעצר והכליאה, מעשיו של א-זיידי לא הפסיקו להדהד בחודשים האחרונים. ברחבי עיראק ובכל פינה בעולם הערבי הוא זכה להערצה רבה וברחובות נערכו חגיגות לקראת יום שחרורו. המילים שהטיח בבוש צוטטו ברחבי עיראק ותמונות של בוש בעודו מתחמק מהנעל נתלו ברחובות בגדד, הפכו לחולצות טי-שירט במצרים והוכנסו לתוך משחקים של ילדים בטורקיה.  


א-זיידי מחבק את אחותו לאחר שחרורו מהכלא (צילום: רויטרס)

 

בעת שהותו בבית הכלא נערכו הכנות קדחתניות לקראת שחרורו מהכלא: בית בן ארבעה חדרים נבנה עבורו על-ידי המעסיק הקודם שלו ומכונית

חדשה מחכה לו. עורך ערוץ הטלוויזיה "א-בגדדיה", בו עבד העיתונאי, סיפר כי אזרח עיראקי המתגורר במרוקו טילפן והציע את בתו כאשה לא-זיידי. "אדם אחר מסעודיה טילפן והציע 10 מיליון דולר עבור נעליו, ואחר הציע סוס עם אוכף מוזהב".

 

מייתהם, אחיו של העיתונאי, סיפר בשבוע שעבר כי הוא כבר חש בקבלת הפנים הצפוייה לאחיו לאחר שחרורו. "אני מרגיש כמו מייקל ג'קסון", סיפר. "לכל מקום שאני הולך, אנשים מצלמים אותי ומבקשים ממני תמונה. אם זה מה שעושים לי – מה הוא יעשו לאחי מונתאזר עצמו?", סיפר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גיבור לאומי. א-זיידי בפעולה (ארכיון)
צילום: AP
זריזות רגליים. בוש בפעולה (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים