שתף קטע נבחר

"ארדי" - האם המשותפת של האדם והשימפנזה

לאחר 15 שנות מחקר, הגיע שלב המסקנות בסיפורה של אחת התגליות המרגשות והחשובות מכולן. השלד המלא כמעט של קופת אדם שחיה לפני 4.4 מיליון שנה, שנתגלה באתיופיה, מגלה מה קרה לאדם ולשימפנזה מאז שנפרדו דרכיהם

לסיפורו האבולוציוני של המין האנושי יתווספו מחר (ו') כמיליון שנה נוספות, כאשר יצא לאור הגיליון החדש של כתב העת המדעי Science. גיליון זה מוקדש רובו ככולו ל"ארדי", קופת אדם שחיה לפני 4.4 מיליון שנה באזור שנכלל היום בתחומה של אתיופיה.

 

ארדי, שגובהה היה מטר ועשרים בקירוב, שוטטה ביערות אפריקה כמיליון שנה לפני "לוסי", שנחשבה עד עתה לשלד המלא הקדום ביותר של בן למשפחת קופי האדם - אליה משתייכים גם אנו - בני האדם.

 

העצם הראשונה מהשלד, נתגלתה ב-1994 ומאז שקד צוות בינלאומי של עשרות מדענים על איסוף 125 החתיכות שנמצאו, הרכבתן לשלד מלא ותיארוך זמן מותה של ארדי לפי שכבות הקרקע בהן נמצאה.

 

 

"מדובר בשלד שלם למדי, הכולל ראש, גפיים ועמוד שדרה" אמר דיוויד פילבים, אוצר במוזיאון הרווארד. התיארוך והתיאור של השלד מלמדים מדובר בסוג ארדיפיתקוס.


הלכה על שתיים. ארדי (צילום: רויטרס)

  

מה ניתן ללמוד מארדי?

גילויה של ארדי תומך בהשערה כי בני האדם לא התפתחו מקופי השימפנזה, כי אם מקוף אדם קדום יותר שממנו התפצלו שתי שושלות - האחת מובילה אל האדם הנבון והשנייה אל השימפנזה וקופים אחרים. "ארדי אינה האב הקדמון הזה", הסביר טים וייט, ראש המרכז לחקר אבולוציית האדם באוניברסיטת קליפורניה. "אבל היא הממצא הקרוב ביותר שיש לנו לאב הזה". ווייט ציין כי הסברה המקובלת היא שהאב המשותף לבני האדם ולקופים חי לפני 6 או 7 מיליון שנה באפריקה.

 

מניתוח תכונותיה הפיזיולוגיות של ארדי, ניתן להסיק שלא רק האדם הנבון עבר כברת דרך במעלה התהליך האבולוציוני - אלא גם הקופים. ארדי נושאת תכונות מסוימות המשותפות לה ולקופים החיים היום, וגם תכונות המשותפות לה ולבני האדם. עירוב זה של תכונות "אנושיות" ו"קופיות" מלמד שגם הקופים התפתחו והשתנו מאז שחלקו אב משותף עם האדם הקדמון.

 

המדענים שחקרו את ארדי, טוענים כי היא ידעה לטפס על עצים באמצעות ארבע רגליה אך גם ללכת זקופה על שתי רגלים, כאשר שהתה על הקרקע. החוקרים משערים שאת רוב זמנה, בילתה ארדי על הקרקע.

 

מבנה גולגולתה של ארדי מזכיר את מבנה הפנים של שימפנזים, אך הלסת התחתונה אינה בולטת החוצה כמו אצל רוב הקופים. גם שיניה מחודדות פחות ודומות יותר לאלה של בני אדם. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כף ידה של ארדי
צילום: רויטרס
כך משערים שנראתה ארדי
צילום: רויטרס
מומלצים