שתף קטע נבחר

"אל-קאעידה פיתח מטענים בלתי ניתנים לגילוי"

במערב מצביעים בעידוד על הירידה ביכולת של ארגון הטרור העולמי לבצע פיגועים גדולים, אבל ניסיון התנקשות בנסיך סעודי לפני כחודש מחק לא מעט חיוכים, כשהתברר שאת חגורות הנפץ המוכרות החליפו המחבלים במטענים מוסתרים בתוכם

פעיל אל-קאעידה שהצליח לעבור את הבידוק הביטחוני בנמלי תעופה עם פצצה חבויה במעיו הדליק נורות אדומות אצל רבים במערב, למרות שנכשל במשימה שאליה נשלח - לחסל נסיך סעודי בכיר.

 

ניסיון ההתנקשות אירע ב-28 באוגוסט, כאשר עבדאללה אל-אסירי, אחד מהמבוקשים הבולטים ברשימות של הסעודים, ביקש להסגיר את עצמו לנסיך מוחמד בין-נאייף, הממונה על המלחמה בטרור בסעודיה. אל-אסירי עלה על שתי טיסות, אחת מהן במטוסו האישי של הנסיך. הוא ניצל את העובדה כי היה מדובר בחודש רמדאן, המהווה זמן של סליחה, כדי להיפגש עם הבכיר הסעודי, והסביר כי ישכנע פעילים אחרים באל-קאעידה להסגיר את עצמם גם כן.

 

בפגישה עצמה התקשר אל-אסירי לחבריו. בשלב מסוים, הם הפעילו באמצעות אות של טלפון סלולרי את המטען שהוחבא במעי הדק שלו. לפי המומחים במערב, הפצצה נעטפה ככל הנראה בציפוי מעי של חיה, כדי למנוע מהחומצה שבקיבה לעכל את המטען. כמו כן בכך שנכרכה בתוך המעי של המחבל, קיבלה הפצצה עוצמה מוגברת.

 

הסעודים סבורים שהמטען כולו שקל כ-100 גרם, והורכב מחומר נפץ פלסטי - מה שאיפשר לאל-אסירי לחמוק דרך גלאי המתכות בנמלי התעופה שעבר בהם. גם ריצ'רד ריד, שניסה לפוצץ מטוס נוסעים ב-2001 באמצעות פצצה שהחביא בנעליו, השתמש בחומר נפץ מסוג זה.

 

סקוט סטיוארט, מומחה לענייני טרור בחברת המודיעין הבינלאומי "סטרטפור", אמר לעיתון הבריטי "סאנדיי טלגרף", שגלאי המתכות הם פגיעים ושיעילותם תלויה בגילם ובתאריך האיפוס האחרון שלהם: "מכשירים רבים מכוונים לחיפוש חפצים מתכתיים גדולים כמו רובים או סכינים. אין זמן לאנשים בעמדות השיקוף לחפש כל פיסת מתכת קטנה, שיכולה להוות מרעום של מטען".

   

לדברי סטיוארט, "זו תהיה קטסטרופה אם פצצה כזאת תופעל על גבי מטוס. לריצ'רד ריד היו רק 113 גרם של חומר נפץ. זו כמות שבקלות אפשר להבריח דרך אדם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בין-לאדן. טקטיקה חדשה?
צילום: רויטרס
צילום רויטרס
ריד. מטען בנעליים
צילום רויטרס
מומלצים