שתף קטע נבחר

השר אהרונוביץ' בעבדת: הרס גדול, לא נשתוק

מול מאות פריטים ארכיאולוגיים שנופצו וקירות שהושחתו בעיר הנבטית העתיקה, אמר השר לביטחון פנים: "ניתן לתקן, אך הנזק כבר נעשה". רשות הטבע והגנים: עלות השיקום כ-8 מיליון שקל

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', ביקר בצהריים (יום ג') בגן הלאומי עבדת כדי להתרשם מההרס הרב במקום. אהרונוביץ' ובכירי המשטרה עמדו מול מאות פריטים ארכיאולוגיים שנופצו וקירות שהושחתו בעיר הנבטית העתיקה, והשר אמר לנוכחים, כי "ההתרשמות קשה במיוחד. ממדי ההרס גדולים. ניתן לתקן, אך הנזק כבר נעשה".

 

אחרי ששני חשודים כבר נעצרו, שומר המועסק בגן ושייח של אחד הכפרים הבדואים באזור, אמר אהרונוביץ' כי "המשטרה תעשה הכל כדי להגיע למבצעים, שעשו פשע חמור". בסיור בין עתיקות העיר הנבטית, אמר השר: "המסר שלי לכל מי שחושב לבוא ולפגוע באתר היסטורי של התרבות היהודית והעולמית הוא שלא נעבור על כך בשתיקה".


הצבע על העתיקות וקציני המשטרה (צילום: אילנה קוריאל) 

 

"ננקוט יד קשה כלפי כל העבריינים ולא נתפשר בשום עבירה", הוסיף השר. "אני בקשר הדוק גם עם הפרקליטות. אעשה הכל כדי להגביר את האכיפה, להיות יותר בכבישים. לא נתפשר וכל מי שמפר חוק צריך לדעת שיעצר ויקבל את עונשו, אבל מי שרוצה לבצע פשע, יבצע פשע כזה או אחר".

 

עלות השיקום: כ-8 מיליון שקלים

מפקד מחוז דרום, ניצב יוחנן דנינו, ציין כי התוצאות החקירה "ידברו בעד עצמן ויעבירו מסר". לדבריו, "טועה מי שחושב שהפרה בוטה של החוק, בעיקר כלפי אתרים בעלי ערך לאומי, תצליח לבטל את הליכי האכיפה במדינה". כאשר נשאל האם לדעתו יש עליית מדרגה בנושא הפשיעה, אמר כי על-פי הנתונים של השנים האחרונות, חלה ירידה בפשיעה באזור הדרום, שזכה לכינוי "הדרום הפרוע".

 

מנכ"ל רשות הטבע והגנים, אלי אמיתי, אמר כי ביום ראשון הקרוב תציג הרשות מסמך שבו יוצג סקר המפגעים שספג האתר כולל אומדן להשבת המצב לקדמותו. על-פי ההערכות, מדובר בשמונה מיליון שקלים. "עיקר הכסף יושקע בשיקום שימור ושיחזור, כולל פריטים שנותצו עד תום".

 

הבוקר התברר כי אחד משני החשודים שנעצרו הוא לא אחר מאשר שומר האתר. שני

החשודים, בדואים, בני 41 ו-57, המתגוררים בסמוך למקום, מכחישים את המיוחס להם. לפי אחד החשדות, הרקע הוא הריסת 23 מבנים ביישובים בדואיים באזור - פעילות שלרוב גורמת לזעם בקרב התושבים.

 

ניצב דנינו אמר מוקדם יותר ל-ynet כי "אנחנו נמצאים בתחילתה של החקירה. כדי לעשות נזק כזה צריך יותר משניים. יהיו מעצרים נוספים בהמשך". לדבריו, "החקירה מתקדמת, ויש מהלכים רבים סמויים שנעשים. מדובר באירוע חמור בכל קנה מידה, של פגיעה בנכסי ציבור בעלי ערך היסטורי לאומי ולא ניתן להפריז בחומרתו. מדובר בתיק בעל סדר עדיפות גבוה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהרונוביץ' בעבדת. התרשמות קשה
צילום: אילנה קוריאל
מומלצים