שתף קטע נבחר

פרס למיטשל: זה הזמן להתקדם, ולדבר ביזנס

השליח למזרח התיכון פתח את סבב הפגישות באזור במשכן הנשיא בירושלים: "מקווה שנוכל להשיק את התהליך המדיני בקרוב מאוד". פרס השיב: יש מספר גורמים שמנסים להרוג את הסיכוי לשלום

"אני מקווה שנוכל להשיק את התהליך המדיני עם הפלסטינים בקרוב מאוד". כך אמר הבוקר (יום ה') השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, עם כניסתו לפגישה עם נשיא המדינה שמעון פרס.

 

"הממשל בארה"ב, בראשות אובמה וקלינטון, מחוייב לתהליך השלום.

לא חשבנו שלא יהיו בעיות, ונתמודד איתן", אמר לכתבים במשכן הנשיא. פרס אמר טרם שנועד עם השליח בארבע עיניים: "זה הזמן להתקדם, זה הזמן לדבר ביזנס". 

 

פרס בירך את אורחו ואמר: "הציפייה נעשית גבוהה יותר והזמן קצר אמר הנשיא. השהייה בתהליך לא תביא תועלת – אלא רק סכנות. יש מספר אלמנטים שמנסים להרוג את הסיכוי לשלום. אנו חייבים לדבוק בדרכו המדינית של הנשיא אובמה".

 

הסנטור לשעבור מיטשל הבהיר כי מטרתו אינה מסתכמת רק בתהליך מול הפלסטינים: "הכוונה להשגת שלום בין ישראל לפלסטינים, בין ישראל לסוריה, בין ישראל ללבנון והשגת צעדי נורמליזציה עם מדינות ערב".  


"נתמודד עם הבעיות". פרס ומיטשל (צילום: יוסף אבי יאיר אנגל)

 

"זה קריטי להשיג שלום באזור"

"כשהתחלתי בתפקיד קיבלתי עצות רבות, אך אף אחד לא אמר לי שיהיה קל ולא תהיינה בעיות", אמר. "נמשיך במאמצינו להשקה מוקדמת ככל האפשר של השיחות בין ישראל לפלסטינים. זה קריטי להשיג שלום במזרח התיכון".

 

הנשיא פרס הגיע לפגישה עם מיטשל זמן קצר לאחר שנדרש למתיחות סביב הר הבית, בעת ביקורו בסוכת הרב יוסף שלום אלישיב. לישראל אתגרים רבים ואחד מהם הוא מניעת הידרדרות המתיחות בירושלים לכדי מלחמה על רקע דתי. בכל הנוגע לרגישות סביב הר הבית, המסיתים יכולים להעלות אש", הזהיר פרס.

 

השליח המיוחד צפוי להיפגש בהמשך היום בנפרד גם עם שר החוץ אביגדור ליברמן ושר הביטחון אהוד ברק. "מיטשל מאמין", אמרו בפמלייתו

טרם שהחל את סבב הפגישות, "שניתן יהיה להשיק את השיחות בין ישראל לפלסטינים בקרוב".

  

לדברי אנשיו, מיטשל סבור כי אין חזרה למשבצת הראשונה בתחילת השיחות הצפויות בין ישראל לפלסטינים. מיטשל משתף פעולה בעניין עם מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, על פי בקשת הנשיא ברק אובמה. השניים צפויים להגיש לאובמה דו"ח על ההתקדמות במגעים, כפי שביקש בפגישה המשולשת שנערכה בניו יורק בינו לבין נתניהו ואבו מאזן.

 

מיטשל ייוועד עם רה"מ נתניהו מחר וישהה במהלך סוף השבוע במזרח התיכון. ככל הנראה, הוא ייפגש בשבת וביום ראשון עם ראשי הרשות הפלסטינית ברמאללה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוסף אבי יאיר אנגל
הנשיא והשליח
צילום: יוסף אבי יאיר אנגל
מומלצים