שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  טורקיה נגד ישראל: האמירות לא מקובלות

  לאחר ביטול התרגיל המשותף לישראל ולטורקיה, נשמעו בירושלים אמירות קשות. משרד החוץ הטורקי לא נשאר חייב: "אנחנו מציעים לבכירים הישראלים להפעיל את השכל הישר בהודעותיהם". שר הביטחון ברק מנסה להרגיע: "אין מקום להיגרר להתלהמות בהתבטאויות כלפי טורקיה"

  טורקיה תוקפת היום (ב') את הדברים שהשמיעו נגדה גורמים רשמיים בירושלים בעקבות ביטול התרגיל המשותף: "הערכות ותגובות שיוחסו לגורמים ישראלים רשמיים בתקשורת אינן מקובלות. אנחנו מציעים לבכירים הישראלים להפעיל את השכל הישר בהודעותיהם ובהתייחסויותיהם".

   

  בהודעת משרד החוץ באנקרה נאמר גם ש"אין זה נכון להסיק מסקנות מדיניות מדחיית התרגילים". שר הביטחון, אהוד ברק, אמר היום בדיון סגור בהתייחסו לפרשת ביטול התרגיל כי "חרף כל העליות והירידות, טורקיה ממשיכה להיות גורם מרכזי באזורנו. אין מקום להיגרר להתלהמות בהתבטאויות כלפיה". לדברי ברק, "היחסים בין ישראל לטורקיה הם אסטרטגיים ומתקיימים כבר לאורך עשרות שנים".

   

     

  שרי הממשלה שוחחו בנושא היחסים עם טורקיה. התייעצויות התקיימו גם בלשכת ראש הממשלה ושר החוץ. בירושלים מנסים להנמיך את גובה הלהבות. שר התמ"ת, בנימין בן-אליעזר, מתח ביקורת לפני ישיבת הממשלה על התגובה החריפה מצד ישראל: "אני לא מרוצה מהביקורת של חלק מההנהגה הישראלית נגד טורקיה. לנו ולטורקים מערכת אינטרסים חשובה ואסטרטגית. עלינו לנהוג ברגישות יתר, כדי שהתחזיות השחורות לא יתממשו".

     

  גורם בכיר אמר ל-ynet: "הדברים אינם פשוטים אך בכוונתנו לבקר את התהליך ולמנוע משבר. לישראל ולטורקיה בסיס משותף רחב של אמונה, של דרך, של שותפות ברמה האסטרטגית הכי גבוהה שנמשכת מאז תחילת שנות ה-2000 ועוד לפני זה בשיא נוסף בתחילת שנות ה-90. היחסים מבוססים על הבנות עמוקות ועל הסכמים. אנו מבחינים שמדובר בתהליך מתמשך של הידרדרות מסוימת מאז ינואר האחרון אך את הדברים האלה יש לברר בשקט וזה מה שעושים עכשיו".

    

  גורם מדיני בכיר אחר הבהיר שהמגעים מול אנקרה נמשכים גם ברגעים אלה ממש. המטרה היא לבחון את המשך הצעדים ולומר את מה שעל לבה של ישראל בעקבות ביטול התרגיל. "יש לנו טענות, יש דברים שצריכים להיאמר, אך בסופו של דבר אסור לישראל לוותר על הקשר עם טורקיה. אי אפשר למלא את החלל הזה מבחינת ישראל. גם טורקיה יודעת שישראל חשובה לה בתהליך קבלתה למערב ובין היתר לאיחוד האירופי. למרות הקושי יש אופטימיות זהירה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שר הביטחון בישיבת הממשלה, הבוקר
  צילום: AFP
  מומלצים