שתף קטע נבחר

טורקיה ביטלה השתתפות ישראל בתרגיל אווירי

על רקע לחץ שהפעילה התקשורת הטורקית על ראש ממשלתה, הוחלט לבטל את השתתפות חיל-האווויר בתרגיל השנתי בשמי טורקיה. התקשורת הטורקית התנגדה לכך שמטוסים שהשתתפו בהפצצות בעזה במבצע "עופרת יצוקה", יטוסו בשמי המדינה

לחץ מדיני באוויר? טורקיה החליטה לבטל תרגיל אווירי רחב היקף בהשתתפות ישראל. חיל-האוויר סיים לאחרונה את ההכנות להשתתפות בתרגיל, אך לפני כמה ימים קיבלו בצה"ל את ההודעה לפיה השנה הם לא מוזמנים להשתתף בו.

 

חיל-האוויר הישראלי ערך בעבר תרגילים גדולים מעל הים התיכון או בשטחה של טורקיה, שבהם מתרגלים הפצצות ותדלוק אווירי. התרגיל הנוכחי אמור היה להתקיים במהלך החודש, בהשתתפות מטוסים מטורקיה, ארצות הברית, ישראל, איטליה ונאט"ו.

 

בחודשים האחרונים נרשמה מתיחות ביחסים בין שתי המדינות. בסוכנות הידיעות האיראנית נטען בסוף השבוע כי ההחלטה הטורקית באה על רקע לחץ שהפעילה התקשורת במדינה על ראש הממשלה, רג'פ טאיפ ארדואן, למנוע את השתתפות חיל-האוויר הישראלי.

 

התקשורת הטורקית התנגדה לכך שמטוסים שהשתתפו בהפצצות ברצועת עזה במבצע "עופרת יצוקה", יטוסו בשמי טורקיה. דובר שגרירות ישראל באנקרה, עמית זרוק, אישר כי התרגיל הנוכחי בוטל. לדבריו, לא ברור אם מדובר בביטול חד פעמי או במגמה תימשך גם בשנים הבאות.

 

לפני כשבוע הפגינו אלפי בני אדם במרכז איסטנבול,

כדי להביע תמיכה בערבים המתעמתים בירושלים עם אנשי כוחות הביטחון. המפגינים, שנשאו דגלים של הרשות הפלסטינית, שרפו את דגל ישראל.

 

במשרד החוץ לא הופתעו מההפגנות בטורקיה. "יש הפגנות כאלו ששורפים בהם דגלים ישראלים כל שני וחמישי. לטורקיה יש שתי פנים, פאן אחד אירופי, מודרני, רציונלי וסובלני ופאן אחר איסלאמיסטי שלפעמים עוין את ישראל. המתח בין שתי הפנים של טורקיה מכתיב את היחסים המורכבים והעדינים שיש לנו עם מדינה זו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מטוס F-16 של חיל-האוויר
צילום: AFP
מומלצים