שתף קטע נבחר

סילבן שלום לטורקים: זה לא במקום. תתעשתו

בירושלים מתחילים לאבד סבלנות: "הידרדרות היחסים בימים האחרונים אינה במקומה", קובל המשנה לראש הממשלה. "מקווה שהטורקים יתעשתו ויבינו כי הברית בין שתי המדינות חשובה להם לא פחות מאשר לנו"

בעוד טורקיה מאותתת על התרחקות מישראל והתקרבות לסוריה, בירושלים מתחילים לאבד סבלנות. היום (ג') אמר המשנה לראש הממשלה, סילבן שלום, כי על הטורקים להתעשת.

 

"הידרדרות היחסים בימים האחרונים עם טורקיה אינה מועילה ואף מזיקה. אני מאוד מקווה שהטורקים יתעשתו", אמר שלום בוועידת הגליל בכפר בלום. הוא הוסיף כי "טורקיה היא בת ברית חשובה, מדינת מוסלמית חשובה בעלת יחסים וקשרים אסטרטגיים שחשובים לישראל. זו ברית שחשובה להם לא פחות מאשר לנו".


מתרחקים מטורקיה, מתקרבים זה לזה? שלום ונתניהו (צילום: אביהו שפירא)

 

היום, לאחר שנודע על ביטול התמרון האווירי המשותף, הוסיף ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן שמן למדורה, כאשר הזכיר שוב את "פשעי המלחמה של ישראל בעזה" - ובראשם "הפצצת הילדים בזרחן". בנוסף חלה היום התקרבות נוספת בין הטורקים לסורים, עם החתימה על ההסכם החדש, שבין השאר גם מייתר את הצורך בוויזות במעבר בין המדינות.

 

שלום ביקש להוריד את גובה הלהבות: "להאשמות אין אחיזה במציאות, הן לא מועילות ובטעות יש עוד כאלה שיאמינו להן", אמר. "המטרה שלנו היא מלחמה בכוחות הקיצוניים ולא של ישראל נגד המדינות האחרות. חשוב כי גם הטורקים יבינו כי אף אחד לא חסין לטרור. זה בפירוש מאבק של כוחות האור בכוחות החושך. ישנה חשיבות לחזק את שיתוף הפעולה הכלכלי והביטחוני שנמשך כבר שנים רבות עם טורקיה".

 

נתניהו הבטיח לקדם את התחבורה לגליל

בוועידה בכפר בלום דיבר גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהתייחס לפיתוח האזור: "יש שלושה מכשולים שמעכבים את פיתוח הגליל: ביורוקרטיה, כסף ומנהיגות. אני והממשלה בראשותי מתכוונים לחצוב בהר שנקרא 'ביורוקרטיה' בין השאר באמצעות תוכנית תחבורתית שתתפרס על מספר שנים, ואני מתחייב כי גם הממשלות הבאות יהיו מחויבות לקידום הפרויקט".

 

לדבריו, "אני אוהב את הגליל. הגליל הוא אזור המחר של ישראל - יש בו תיירות, התיישבות, ארכיאולוגיה ונוף. חזונו של הרצל מלפני כמעט מאה שנה צפוי להתממש והגליל יפרח עוד יותר וישגשג", אמר ראש הממשלה.

 

ראש המועצה האזורית גליל עליון אהרון ולנסי שאירח את הוועידה, אמר: "לצמצם פערים עם הגליל והנגב זה לא רק חובה, זהו החוסן של מדינת ישראל. צריך להבין שבפריפריה סופרים אנשים, לא רק טנקים ומקלטים. השתכנעתי, בניגוד לוועידות קודמות, כי הפעם לבם ופיהם של השרים ובכירי 'הממלכה' אחד הם".

 

יושב ראש הרשות לפיתוח הגליל וראש מועצת קצרין, סמי בר-לב, התייחס במהלך הוועידה לפערים בין הפריפריה למרכז: "המציאות היא קשה ולצערי רבות מההבטחות העבר לא מומשו. השנה השתכנעתי מהתחייבויות ראש הממשלה נתניהו ושריו הרבים, שהשתתפו בוועידה, כי ישנו סיכוי אמיתי לשינוי המצב באזור בצורה מוחשית, כבר בעתיד הנראה לעין".

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלום ונתניהו, היום
צילום: אביהו שפירא
מומלצים