שתף קטע נבחר

משתקי הגיור

"הרבנים האורתודוקסים בתפוצות מתאימים את עצמם לדרישות הרב עמאר - שפוסלות רבים מלגייר ולהתגייר". רבקה לוביץ' על הרבנות שדוחפת את המתגיירים אל הרפורמים והקונסרבטיבים

"הגיור האורתודוקסי כמעט ונפסק ברחבי ארה"ב. המתגיירים הפוטנציאליים בורחים לכיוון של התנועה הקונסרבטיבית או הרפורמית", כך סיפר אחד מן הרבנים בכנס רבנים (אורתודוקסי) שנערך לאחרונה. לדברי אותו רב – המציאות העגומה הזאת התהוותה עקב הקשחת העמדה של הרבנות הראשית לישראל בנוגע לגיור.

 

לאחרונה קבעה הרבנות הראשית נהלים חדשים ומחמירים מאד לגבי גיור ברחבי העולם. הרבנים האורתודוקסים בתפוצות מתאימים את עצמם לדרישות הרבנות הראשית בישראל. זאת, מאחר שהרב הראשי הוא הקובע מיהו יהודי לצורך נישואין במדינת ישראל. מסיבות ברורות אדם המתגייר בחו"ל בגיור אורתודוקסי רוצה לדעת שהוא מוכר לצורך חיתון במדינת ישראל. זאת, לעומת מי שמתגייר בגיור אחר אשר יודע מראש שלא יוכר לצורך חיתון במדינת ישראל. ארגון הרבנים האורתודוקסים בארה"ב – ה-RCA, נכנע לחלוטין לדרישות הרבנות בישראל, וצמצם באופן דרסטי את מספר הרבנים שיש להם אישור לגייר בארה"ב, על פי הנחיותיו של הרב עמאר.

 

אך מתברר שלרב הראשי השפעה מכרעת לא רק בקביעת מיהו יהודי לצורך חיתון אלא גם בקביעת מיהו יהודי בפועל לצורך חוק השבות. מדינת ישראל מכירה לצורך חוק השבות גם במי שעבר גיור רפורמי או קונסרבטיבי, כל זמן שגיוריו מוכרים על ידי הזרם לו הוא משתייך. אבל המדינה לא תכיר במי שהקהילה ממנו הוא בא אינה מכירה בסמכותו לגייר. מאחר ואיגוד הרבנים האורתודוקסים של ארה"ב נכנע לתכתיבי הרב עמאר ופוסל, על פי הנחיותיו, רבנים אורתודוקסים רבים מלגייר, גם המדינה לא מכירה בגיוריהם לצורך חוק השבות. זאת, למרות שגיורים של עמיתיהם הקונסרבטיבים והרפורמים מקובלים על המדינה לצורך חוק השבות.

 

מילכוד הגיור 

אחד מן הרבנים בכנס הסביר באופן פשוט ביותר את המצב: "אני רב במדינה במרכז ארה"ב. יש לי מועמדים רבים לגיור בקהילה שלי. המתגיירים מהווים למעשה את הפוטנציאל של הקהילה. אין עתיד לקהילה שלי בלי מתגיירים. בשנים האחרונות רבים הם היוצאים מן היהדות ומתבוללים, ומצד שני רבים אחרים מבקשים להסתופף תחת כנפי השכינה. הזרימה היא חופשית יותר מאשר בעבר. חסימה של הנכנסים הינה גזר דין מוות לקהילה שלי. אבל כעת הוסרה ממני הרשות לגייר מפאת הדרישות של הרב עמאר. אני יכול כמובן לגייר גם בלי שתהיה לי רשות מטעם ה- RCA.

 

אני אכיר באנשים אלה כיהודים לכל דבר והם יהיו חלק מן הקהילה האורתודוקסית שלי. אבל אם הם יבקשו לעלות לארץ לא רק שבית הדין לא יכיר בהם כיהודים לצורך חיתון, אלא שגם משרד הפנים לא יכיר בהם כיהודים. למעשה, עדיף להם לפנות לקהילה הקונסרבטיבית ולעבור שם גיור. בגיור כזה הם לכל הפחות יוכלו להיות מוכרים לצורך חוק השבות. במצב שנוצר המתגיירים ממש נדחפים לעבר הקהילה הקונסרבטיבית".

 

הניסיון של

הרב עמאר להיות ריכוזי ולשלוט בכל העולם היהודי פוגע בכולנו. העם היהודי חי אלפיים שנה בתפוצות שונות וניהל את אורחות חייו בכל מקום על פי הרבנים שלו. לא הרי הגיור של פלוני כהרי הגיור של אלמוני. צריך טיפה אימון. אם רב מסוים מקובל כרב אורתודוקסי עלינו לקבל את גיוריו של אותו הרב ולסמוך עליו שהוא יודע מה שהוא עושה. מה טוב יוצא מכך שהרבנות הראשית ככה רומסת את רבני הקהילות בחו"ל?

 

אבל מי שעומד מאחורי הרב הראשי ונותן לו את כל הכוח הזה הוא מדינת ישראל. בלי הסמכות הבלעדית שהחוק במדינת ישראל נתן לבתי הדין הרבניים בענייני נישואין וגירושין בין יהודים, לא היה כל כוח לרב לרבנות הראשית לישראל לקבוע מסמרות לגבי גיור האורתודוקסי בכל העולם. יתכן שרק הפרדת הדת מן המדינה והפרטת הדת מהמדינה תציל אותנו מעצמינו.

 

רבקה לוביץ' היא טוענת רבנית, העובדת ב"מרכז צדק לנשים", טל': 02-5664390

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
תעודת גיור
צילום גלי תיבון
מומלצים