שתף קטע נבחר

עד מומחה: רוצח ראדה היה שמאלי, זדורוב ימני

ההגנה במשפט רצח תאיר ראדה סיימה את חלקה בעדות של מומחה לרפואה משפטית, שטען כי הדקירות על גופה של הילדה בוצעו מימין לשמאל - מה שמקטין את הסבירות שזדורוב הימני ביצע את הרצח. התביעה: עדותו אינה מבוססת מדעית

פרשת ההגנה במשפט רצח הילדה תאיר ראדה נחתמה היום (יום ה') בעדותו של מומחה לרפואה משפטית, שטען כי רק אדם שמאלי יכול היה לבצע את החתכים שנמצאו על גופה של תאיר - בעוד הנאשם, רומן זדורוב, הוא ימני. בפרקליטות הבהירו היום כי עדותו אינה מבוססת מדעית, ואינה שוללת את אשמתו של זדורוב. גם אביה של ראדה עדיין משוכנע כי הוא הרוצח: "סכין אפשר לתפוס גם בפה".

 

פרקליטיו של זדורוב שמרו במשך שלוש שנים את אקורד הסיום הזה - שלטענתם מוכיח מעל כל ספק כי אין דבר בהאשמות נגד זדורוב. העד המומחה, ד"ר חן קוגל, עבד

במשך שנים במכון לרפואה משפטית באבו כביר, ואף הגיש חוות דעת בעניין החיילים הנעדרים אהוד גולדווסר ואלדד רגב, שקבעה בסבירות גבוהה כי הם אינם בחיים.

 

קוגל נדרש להתייחס בעדותו לכיוון החתכים שהתגלו על גופה של ראדה - בשחזור שביצע זדורוב עולה כי עמד לצדה של ראדה וחתך אותה לכאורה בצווארה ביד ימין, כשהוא מבצע את פעולת הרצח משמאל לימין. קוגל טען כי החתכים שנמצאו על הגופה בוצעו מימין לשמאל - ולכן אדם ימני אינו יכול לבצע רצח כזה בסבירות גבוהה.

 

"ביד ימין אפשר לבצע את החתך רק אם אתה בא בגב היד וזה לא נוח, ביד שמאל אפשר לעשות זאת בתנועה טבעית", הסביר ד"ר קוגל. "לאדם ימני זה קשה מאוד, אני לא רואה איך אפשר לחתוך מימין לשמאל כשעומדים לצדה, גם מלפנים ומאחור זה מאוד לא נוח", הסביר.


זדורוב בבית המשפט. עדות מזכה? (צילום: חגי אהרון) 

 

בתשובה לשאלותיה של התובעת, עו"ד שילה ענבר, טען כי קוגל כי מדובר בהערכה מבוססת: "נדרשתי לענות על נקודה ספציפית, ושמחתי כי אני מאוד בטוח בעצמי". עו"ד ענבר הקשתה ושאלה את קוגל מדוע לא פורסמה עובדה זו, אם היה ברור שתביא להוכחת חפותו של זדורוב. בתגובה, ענה קוגל כי "דברים מעין אלו אינם צריכים להתברר בכלי התקשורת".

 

קוגל הסביר כי ביסס את קביעותיו על חתכים שטחיים שנמצאו על צדו השמאלי של צווארה של ראדה, חתך בצורת משולש שקודקודו ניכר בצד הימני של הצוואר, ושריטה שנראית בצד השמאלי של צווארה. הפתולוג שהובא מטעם התביעה כלל לא התייחס לשריטה זו, אולם עו"ד ענבר הבהירה שאין משמעות הדבר כי עדותו של קוגל תביא לזיכויו של זדורוב.

 

"ד"ר קוגל אישר כי הדבר לא נקבע בוודאות, ורומן זדורוב, במספר הדגמות שביצע, הדגים חתכים מימין לשמאל ביד ימין. הובהר לנו שהקביעה של ד"ר קוגל אינה מבוססת מדעית, וגם אם תתקבל על ידי בית המשפט זה לא שולל את אשמתו של זדורוב", אמרה ל-ynet.

 

פרקליטיו של זדורוב: לא אחראי למעשה הנבלה

קוגל עצמו אמר בתום עדותו כי הוא מקווה שדבריו יסייעו בקביעת ההחלטה הנכונה. "אני מקווה שהעדות שלי האירה באור אחר את מה שנראה עד כה ואני מקווה שזה יעזור לגילוי האמת", אמר.

 

עדותו של קוגל חותמת את פרשת ההגנה במשפט הרצח, המתנהל כמעט שלוש שנים, במהלכן העידו בפני השופטים כ-150 עדים.

הדרך להכרעת הדין אמנם עוד ארוכה, אולם בתביעה מאמינים כי רבים מהעדים שהציגה ההגנה כלל אינן רלוונטיים. "אנחנו שמחים שהולך וקרב היום בו בית המשפט יוכל סוף סוף לתת את הכרעת הדין בהסתמך על הראיות, וישים קץ לשמועות השונות שמופרחות לחלל האוויר לאורך כל המשפט", אמרו.

 

עורכי הדין גליל ודוד שפיגל, המייצגים את זדורוב, בטוחים כי בתום המשפט ישוב הביתה. "ביתר שאת אני זועק היום לזיכוי מלא. בכל דרך שנסובב את הממצאים והעובדות לא יכול להיות שרומן אחראי למעשה הנבלה הזה", הסבירו. ואביה של ראדה, שמואל, חותם ואומר: "אמנם העד שהובא היום נראה לי אמין, אך יחד עם זאת אני מוסיף וטוען בביטחון כי זדורוב הוא הרוצח - סכין אפשר לתפוס גם בפה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שרון בנטוב
ד"ר קוגל. לא סביר שהרוצח היה ימני
צילום: שרון בנטוב
צילום: רפרודוקציה
תאיר ראדה. חתכים מימין לשמאל
צילום: רפרודוקציה
מומלצים