שתף קטע נבחר

צילום: שאול גולן

בקהילה הגאה מבקשים "להתאחד מול השנאה"

"אנו קוראים שלא להפנות אצבעות מאשימות כלפי אף מגזר, אלא כלפי השנאה עצמה", אמר מנכ"ל הבית הפתוח בירושלים, יונתן גר, בעקבות מעצרו של יעקב טייטל. הוא הודה תחילה ברצח בבר-נוער, חזר בו ונוּקה מאשמה - אך נתפס תולה כרוזים שמשבחים את המעשה

"לפני חודשיים אחד מהאבירים הקדושים של ה', הדוב השחור, הרג שני סדומאים והציל את העם הקדוש שלנו מחרון אף ה'" - במילים אלו פתח "המחבל היהודי" יעקב טייטל את הכרוז שאותו תלה בירושלים בערב בו נעצר, כשהוא מתייחס לירי בבר-נוער בתל אביב, ממנו נהרגו ליז טרובישי וניר כץ.

 

 

טייטל הודה תחילה ברצח בבר-נוער, אך לאחר מכן חזר בו. חקירת המשטרה העלתה כי האליבי שלו היה אמין - הוא שהה באותו ערב בבית החולים עם אשתו. טייטל לא היה מי שפתח באש בבר-נוער, אבל הכרוזים שתלה לא משתמעים לשתי פנים. שאול גונן, רכז תחום הנוער באגודה ההומו-לסבית ומייסד הבר-נוער, אומר ל-ynet כי גם אם טייטל לא היה זה שביצע את הרצח, פעולותיו מדליקות נורת

אזהרה.

 

"השנאה הזו מוזנת על-ידי התבטאויות, גישה והתייחסות של החברה הישראלית לכל דבר שהוא שונה", אומר גונן, "זה מתקשר לי לתאריך של רצח רבין. התחושה שהייתה לנו היא שפגעו במעוז. הדבר הזה אומר דרשני של כמה שאנחנו צריכים לחנך לדעה שונה, זכותו של בנאדם להיות חרדי ודתי וזכותו של בנאדם להיות חילוני".

 

לדברי גונן, יש למצוא בהקדם את הרוצח מהבר-נוער ולא לקטלג אותו לחלק כזה או אחר בחברה הישראלית. "לא עקרוני אם זה מישהו חרדי או מישהו בתוך הקהילה. זו תעודה עניות לחברה הישראלית שאדם יכול להיות מוזן בשנאה כזו גדולה עד שהוא נכנס לתוך מקום של בני נוער חפים מפשע ויכול לטבוח בהם. פחות אכפת לי אם הבן אדם הזה הוא דתי או פחות דתי".

 

ח"כ הורוביץ: "עוד עשב שוטה התגלה" 

חבר הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ) אמר כי פרשת טייטל מהווה "הוכחה חדה להתגברות ההסתה והאלימות הפוליטית בישראל". הוא מוסיף בציניות: "14 שנים לאחר רצח רבין מתגלה בישראל עוד 'עשב שוטה'".

 

"דעותיו ומעשי הטרור הנפשעים, בהם הודה בחקירתו, צמחו על קרקע המזון המורעלת של קבוצות מסוימות בימין הקיצוני האלים, המסית לשנאת האחר ומבקש להרוס את הדמוקרטיה הישראלית", אמר הורוביץ. "מרחפת מעלינו סכנה מוחשית מצד הגורמים הקיצוניים הללו, ויש לפעול נגדם במלוא הנחישות". הורוביץ הגיש הצעה דחופה לסדר היום, "על הסכנה המרחפת מעל הדמוקרטיה הישראלית מצד הימין הקיצוני האלים נוכח חשיפת פרשת טייטל", אשר תידון במליאת הכנסת.

 

מנכ"ל הבית הפתוח לגאווה ולסובלנות בירושלים, יונתן גר, קרא שלא להגיב למעצר בעוד שנאה. "קו מחבר אחד ברור עובר בין מעשיו המזוויעים של יעקב טייטל, כפי שפורסמו הערב, והוא שנאת האחר, באשר הוא אחר".

לדבריו, "אנו קוראים הערב שלא להפנות אצבעות מאשימות כלפי אף מגזר, אלא כלפי השנאה עצמה. אנו שואפים הערב למכנה משותף רחב של התנערות ממעשי הזוועה של טייטל, התנערות של ימנים ושמאלנים, של דתיים וחילוניים, של הומואים וסטרייטים. הבה נתאחד הערב נגד מעשי השנאה הללו ונגיב למעשי השנאה באמצעות אהבת האחר וקבלת האחר".

 

בינתיים, הפעילות של בני הנוער הגאים בבר-נוער מדי מוצ"ש נמשכת ואף מתגברת, תחת אבטחה. "הנוער מצביע ברגליים", מספר גונן, "המקום הזה היה הרבה יותר חשוב ממה שאנשים חשבו. מגיעים פי שניים בני נוער. אמרתי זאת גם אז - והייתי מאוד אופטימי כי אני יודע מה הנוער הזה עובר בחיים שלו. כשמישהו בא ופוגע בהם פיזית זה לא הדבר הכי נורא מבחינתם, כי היה חשוב להם להגיע כי זה צורך, הם יודעים שיש מקום אחד שבו הם יכולים לא להסתיר פנים".

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טייטל. נורת אזהרה
זירת הרצח בבר-נוער
צילום: רויטרס
ח"כ הורוביץ. הגיש הצעה לסדר היום
צילום: חגי אהרון
גר. בלי אצבעות מאשימות
צילום: עמית לב
גונן. מגיעים פי שניים בני נוער מבעבר
מומלצים