שתף קטע נבחר

מי יבנה בית: עיצוב בהשראת אדריכלות בת"א

בירת האופנה הישראלית כבר בת מאה, ומאה מעצבים יצרו לכבודה מאה פריטים בהשראת העיר. והפעם, בכתבה האחרונה בסדרה: עיצוב בהשראת הארכיטקטורה התל אביבית

"מעצבי המאה" הוא פרויקט הצדעה של עיריית תל אביב לציון מאה שנים של אופנה וסגנון חיים בבירת התרבות הישראלית. במסגרת הפרויקט עיצבו מאה מעצבים נבחרים מאה פריטי אופנה בהשראת העיר על פניה השונים: האדריכלות, ההיסטוריה, האמנות, סצינת הרחוב ועוד. בכתבה הזו, האחרונה בסדרה, אנחנו מביאים לכם את המעצבים ששאבו השראה מהארכיטקטורה של העיר. 

 

הולכת על האופק

המעצבת איילת שחר יצרה חגורה בהשראת קו הנוף התל אביבי והקסם של קו האופק של העיר. החגורה, העשויה עור גס ללא עיבוד וצביעה, מבקשת לבטא את הדואליות שמאפיינת את תל אביב, בין המראה הגס והמחוספס לצד החדש והמתפתח. "תל אביביות היא קצב, זרימה, מסתורין, חידושים", מסבירה המעצבת. "את זה ניסיתי להראות על ידי שימוש בצורות גיאומטריות ובחיבורים שלפעמים יוצרים חלל חדש ועומק תלת מימדי, לצד ה'דו ממדיות' שיש לעיר להציע".


החגורה של איילת שחר. עור לא מעובד (צילום: ארי אביץ)

 

עולה מהחולות

דניאלה להבי עיצבה תיק מעור בעל טקסטורה יוצאת דופן שבחרה במיוחד לפרויקט, טקסטורה חולית שנראית יותר כמו בד מאשר כמו עור. הצורניות שעמדה לנגד עיניה בעיצוב הפריט לקוחה מעולם הארכיטקטורה של העיר הלבנה ומבתי הבאוהאוס המאפיינים אותה. הסגנון מאופיין במינימליזם, בקווים נקיים וישרים, בפתיחות מרחבית ובפשטות אסתטית.


התיק של דניאלה להבי. עור במרקם של בד (צילום: אבי ולדמן)

 

זהב צהוב בעיר הלבנה

האמנית טובי פרבר בחרה בעיר הלבנה כמקור השראה ליצירת טבעת, עגילים ושרשרת מזהב 18 קראט צהוב במראה מט עם שיבוץ של יהלומים מלוטשים ולא מלוטשים בשורות. הבחירה נבעה מאהבתה למיזוג התרבויות, לאווירה החופשית ולמקום לביטוי האישי שהעיר מסמלת עבורה. הבניינים הלבנים המשדרים איפוק מינימליסטי, חף מכל קישוט שאינו פונקציונלי. הגינות התחומות, ריבוי החלונות ועיגולי המרפסות המזכירים אוניות והם אלו שנתנו את ההשראה לסט.


עגילים של טובי פרבר. פרט מתוך סט (צילום: עמית גושר)

 

המוזות השורות כקסם

זינה מיכאלו למותג "zika" עיצבה שמלה מבד אטום עם רשת קונטרסטית למעלה. שילוב הבדים בטקסטורות ובמרקמים שונים יוצר זרימה טבעית בדיגום חופשי. ההשראה: המוזות הפועלות בתל אביב והשורות כקסם על אמני העיר, עם הומאז' לאיקונות האופנה התל אביביות: גדעון אוברזון, דורין פרנקפורט, יובל כספין וטובה'לה, על רקע המזכיר את סגנון הבאוהאוס.


השמלה של זיקה. הומאז' לאיקונות אופנה (צילום: אנטולי מיכאלו)

 

הרצפה ששינתה את חיי

יעל פינקלשטיין, המעצבת תחת המותג "פיינשמקר", גדלה בקריית אונו, בין בניינים גבוהים המסודרים טורים-טורים של כל מה שאינו תל אביב. חללים

 קטנים, תריסי פלסטיק, שיכפול של קופסאות גפרורים עם מעט מאוד חזון של מה שנקרא "טעם אישי", ותמיד – תמיד – אותה הרצפה. בסלון. במטבח. בחדר השינה. בבתים של חברותיה. תמיד אותה הרצפה. 20 שנה אחרי היא נפגשה לראשונה עם חלל אחר, עצמאי, מאפשר: דירה שכורה ראשונה בתל אביב, עם רצפה מעוטרת אותנטית שנעשתה ביד אומן אי שם בשנות ה-30. פינקלשטיין מספרת על תחושב שבחלל כזה, עם רצפה מצוירת, החיים לא יכולים להיות עלובים, חנוקים וסטנדרטיים. במשך שנים, דירה אחר דירה, יהפכו רצפות כאלה מבחינתה למשהו מכונן. רצפות אלה היו גם ההשראה לתיק שיצרה.


התיק של פיינשמקר. הרצפה כמקור השראה (צילום: ארי אביץ)

 

א-סימטריה פונקציונלית

כשמעצבת האופנה לילי ברושטיין למותג "lilibrush" התבקשה לעצב פריט לפרויקט עלה מייד בדעתה בניין פינתי בהיר עם מרפסות מעוגלות, בעל אסתטיקה שקשה להגדיר אך קל לזהות: באוהאוס. כשהחלה ברונשטיין לחקור את הנושא גילתה כי ערכיה כמעצבת מותאמים בדיוק לערכי הבאוהאוס: א-סימטריה, פונקציונליות ונוחות למשתמש. היא בחרה לעצב שמלת קוקטייל שתהיה לבישה ומסוגננת, ומתאימה לאופי הנהנתני של העיר. השמלה מאופיינת בשימוש בגווני אפור המזכירים משחק של אור וצל על הבניין בקווים א-סימטריים המזכירים מבנה וברצועות הדומות למרפסות.


שמלת הקוקטייל של ליליבראש. נהנתנית (צילום: אביעד רוזנק)

 

איפה משיגים:

זיקה: מקווה ישראל 10 תל אביב. פיינשמקר: קיבוץ גלויות 32 א' תל אביב (בתיאום מראש) ובחנויות רונית טאקו, דורית שדה, גופז, אימומה, טאץ' אישי, קמדאן. ליליבראש: בחנויות ישראל אריה, לימקה וניצה ומאשה. טובי פרבר: בן יהודה 158 תל אביב. דניאלה להבי: רשת חנויות ברחבי הארץ. איילת שחר: בטל' 050-7843050 או במייל yelet1979@gmail.com

 

כתבות נוספות בסדרה:

 

פרויקט "מעצבי המאה" הוא יוזמה של "קרינולינה-מעצבת דעת קהל" בשיתוף מנהלת המאה ועיריית תל אביב


 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הטבעת של טובי פרבר. בהשראת הבניינים הלבנים
צילום: עמית גושר
עבודה של נטה נודלמן ממכללת מרים בהשראת האדריכלות התל אביבית
צילום: ארי אביץ
לאשה בפייסבוק
מומלצים