שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בן 75 מת 3 ימים לאחר שהתחסן; "אין קשר לחיסון"

  משרד הבריאות מודיע היום על קשיש בן 75 שמת שלושה ימים לאחר שהתחסן לשפעת החזירים. אולם מבדיקה שנערכה - מדובר בצירוף מקרים מצער והאיש מת בעקבות אחת ממחלות הרקע מהן סבל

  אדם בן 75 שחוסן נגד שפעת החזירים, מת שלושה ימים לאחר מכן בביתו. במשרד הבריאות מסבירים כי מדובר ב"צירוף מקרים". המתחסן הוא אדם הסובל ממחלות רקע רבות, בהן מחלת לב ומחלת כליות. בעקבות מחלת הכליות נזקק לטיפול בדיאליזה. הוא קיבל את החיסון במסגרת מכון הדיאליזה בבית החולים וולפסון בחולון.

   

  היום (א') כשהאיש לא הופיע לטיפול שנקבע לו התקשרו ממכון הדיאליזה לביתו ואז התברר כי נפטר. בית החולים דיווח למשרד הבריאות על המקרה.

   

  ממשרד הבריאות נמסר כי, " מבדיקה ראשונית עולה כי מדובר בצירוף מקרים. יש לזכור כי החולים המתחסנים בשלב זה סובלים ממחלות רקע קשות והסבירות כי תופיע החמרה במחלתם אינה קשורה לקבלת חיסון כזה או אחר".

   

  במשרד הבריאות ביקשו להדגיש כי החיסון נגד שפעת החזירים מומלץ על ידי ארגון הבריאות העולמי ועומד בכל הקריטריונים של בטיחות ויעילות.

   

  "אנחנו מחסנים אנשים בקבוצות הסיכון בגילאים מבוגרים ואלו אנשים שמועדים לתמותה גם בלי חיסונים. בקבוצות הגיל המבוגרות אנשים נפטרים בשל מחלות הרקע הקשות", הסביר ד"ר איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, "בישראל חוסנו מעל עשרת אלפים איש ובאירופה מעל מיליון ולא דווחו תופעות לוואי".

   

  ד"ר גרוטו ציין כי בין תופעות הלוואי שישנן לחיסון עשויות להיות תגובות מיידיות, כמו למשל תגובות אלרגיות ותופעות נדירות אחרות, כמו הפרעות נוירולוגיות, מופיעות כשבועיים-שלושה לאחר החיסון. "בגלל טווח הזמן הקצר שחלף מהחיסון נראה כי אין קשר בין החיסון למקרה המוות", אמר גרוטו. "על מנת להוכיח קשר צריכים להיות קריטריונים ברורים של סיבתיות. כאן הקריטריון היחיד הוא לוחות הזמנים. אי סיבה לחשוב שהחיסון הוא זה שמזיק, הוא לא אמור להזיק אלא רק להועיל".

   

  בנוגע למספר המתחסנים בישראל אמר גרוטו כי "נראה שהמבצע מתקדם בצורה טובה. חשוב לזכור שבקופות החלו לתת את החיסונים רק ביום חמישי. בבתי החולים יש היענות יפה".

   

  עד היום: 39 מתים משפעת החזירים בישראל

  עד כה מתו בישראל 39 אנשים שנדבקו בשפעת החזירים. ברוב המקרים מדובר באנשים שסבלו ממחלות רקע קשות אך לא ניתן לשלול קשר בין מותם

  לבין ההידבקות בנגיף. נכון להיום מאושפזים 11 אנשים במצב קשה ביחידות לטיפול נמרץ בעקבות סיבוכים של שפעת החזירים.

   

  לפי הגדרות משרד הבריאות בשלב הראשון יחוסנו בני 3 עד 65 בלבד, לא כולל נשים הרות. עם זאת בחוזר המנכ"ל מצויין כי חולי דיאליזה יחוסנו מגיל עשר ומעלה, ללא הגבלת גיל. המתחסנים הראשונים משתייכים לקבוצות הסיכון בהם חולי לב, חולים במחלות ריאה, חולי סוכרת, חולים הסובלים מדיכוי מערכת החיסון ובני בית של תינוקות עד גיל חצי שנה הסובלים מדיכוי של מערכת החיסון.

   

  המתחסנים מגיל שלוש ומעלה מקבלים את החיסון PANDEMRIX של חברת התרופות GSK ומתחסנים מגיל עשר ומעלה מקבלים את החיסון FOCETRIA של חברת NOVARTIS. בשבועות הקרובים יגיע לארץ חיסון שלישי של חברת סנופי-פסטרף שאינו מכיל אדג'ובנט (חומר המסייע לתגובה החיסונית) והוא ינתן לנשים הרות.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  למוות אין קשר לחיסון שקיבל הקשיש
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים