שתף קטע נבחר

ליברמן איים במרד קואליציוני - נתניהו ריצה אותו

יו"ר ישראל ביתנו הפחיד את ראש הממשלה ושר האוצר. במסיבת עיתונאים בכנסת, הודיע שמפלגתו לא תצביע בעד הצעות חוק ממשלתיות, משום שבוטל הקיצוץ לישיבות, ובה בעת חסר כסף למשרד הקליטה. בתוך זמן קצר נתניהו נועד עמו והבטיח פיתרון

זמן קצר לפני ההצבעה הדרמטית על החוק הביומטרי, כינס בצהריים (יום ב') יו"ר ישראל ביתנו, השר אביגדור ליברמן, מסיבת עיתונאים בכנסת והטיל פצצה: מפלגתו לא תצביע עוד בעד הצעות חוק שתעלה הממשלה ותיעדר מהצעות אי אמון בכנסת, משום שבמסגרת צמצום הקיצוץ הרוחבי בתקציב המדינה עליו הוחלט בשבוע שעבר - בוטל הקיצוץ לישיבות.

 

הניסיון להפחיד את ראש הממשלה צלח. מיד לאחר שסיים דיון בדרישות לדחות את ההצבעה בחוק הביומטרי, זימן נתניהו את שר החוץ לפגישה דחופה, והבטיח לו כי יימצא פתרון בתוך שבוע. ליברמן נענה לבקשתו של ראש הממשלה ולשכתו הודיעה כי שר החוץ חוזר בו מהצהרותיו בנוגע להימנעות בהצבעות העתידיות. השניים סיכמו להיפגש שוב מחר.


ליברמן מסתיר חיוך מאחורי הממחטה (צילום: גיל יוחנן) 

 

בתחילה ליברמן עוד נשמע מאיים. "כשהיה קיצוץ, עמדנו ראשונים לצד משרד האוצר", אמר ליברמן בישיבה, "אני לא יכול להסביר למצביעים שיש כסף למגזר אחד, ואין לאחר. אם אין כסף, אז אין כסף לאף אחד. זה עקרוני". מה ששבר את גב הגמל, הסביר ליברמן, "זה שהוציאו את כל סעיף הישיבות מהקיצוץ. הודעתי לראש לשכת ראש הממשלה ולשטייניץ, שאם לא נקבל תשובה חיובית, לא נשתתף באף הצבעה של הממשלה".

 

לדברי ליברמן, "מה שיש לחרדים, צריך להיות גם לעולים. חסרים למשרד הקליטה 20 מיליון שקל השנה. לא נתמוך בשום הצבעה ממשלתית, כולל לא הצבעת אי אמון. הסתירו מאיתנו שהוציאו את סעיף הישיבות ושיש כסף לחרדים. אני מקווה שנגיע להבנות, אבל מתקטננים איתנו על גרושים".

 

שר החוץ נשאל האם להכרזתו המפתיעה יש קשר להודעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לפיה היועץ המשפטי לממשלה הבא יישא בכל הסמכויות והתפקיד לא יפוצל בינתיים. "לא משנה מה אעשה, תמיד ימצאו את הקשר", רטן, "לא חסרים בתקשורת ובפרלמנט מנוולים, שקרנים ואידיוטים. זה משלום ירושלמי ועד שלי יחימוביץ'".

 

"רגע היסטורי בישראל ביתנו"

לדבריו, בהקשר היועץ המשפטי, "הממשלה קיימת פחות משנה. אצלנו רוצים הכל עכשיו. אנחנו לא רוצים הכל עכשיו. אי אפשר להעביר שינויים דרמטיים מהיום להיום". ליברמן, שממתין להכרעת הפרקליטות האם להגיש נגדו כתב אישום כפי שהמליצה המשטרה, הוסיף ש""אני לא חושב שזה יהיה נכון שאתערב בנושא היועץ במצב שלי. אין לי דעה ברורה לכאן או לכאן. יש אצלנו ביזור יותר מדי גדול, אני בעד ניהול יותר ריכוזי".

 

הוא הדגיש כי "אנחנו רוצים להגיע להסכמה ולהבנות, ולא לגנוב דעת. ההחלטה של ראש הממשלה היא ההחלטה היחידה המתקבלת על הדעת בנושא היועץ. גם אם יש צורך בשינוי, אסור שתהיה תחושה שגונבים משהו לצורך טקטי. חשוב שזה ייעשה להבא". 

 

בעניין החוק הביומטרי, הסביר ליברמן שהוא נותן חופש הצבעה. "זה רגע היסטורי - לא הצלחתי לכפות דעתי על הסיעה. כל אחד ישפיע לפי הבנתו. לא נתמוך בשום הצבעה ממשלתית. המסר חייב להיות חשוב. צריך גם תמריץ חיובי". 

 

שרת הקליטה: חתכו לנו בבשר החי

במשרד הקליטה אמרו שכבר חודשים מתנהל משא ומתן מול האוצר להחזרת התקציב שקוצץ - 20 מיליון שקלים לשנה זו ו-180 מילון שקלים לשנה הבאה. 

 

בשיחה עם ynet אמרה שרת הקליטה סופה לנדבר: "כבר עכשיו פרויקטים גדולים כמו מינהל הסטודנטים, התוכנית לתושבים חוזרים, הסבה מקצועית ועוד מאות פרויקטים קטנים וגדולים בסכנת סגירה. הפקידים באוצר לא מבינים את משמעות הקיצוץ. מדובר בהשפעה על מאות אלפי עולים חדשים שעלולים להפוך לעניים, זה עוול למדינת ישראל.

 למשרד הקליטה אין מאיפה לקצץ, האנשים ממשיכים לעלות והמדינה מתעלמת".

 

עוד התייחסה שרת הקליטה לכך שהמדינה משקיעה תקציבים רבים למיגור האלימות והעוני. "עולה שמתחיל לעבוד ומשתלב בחברה הופך לחלק אינטגרלי מהחברה הישראלית, ואם לא הוא הופך לנטל. פקידי האוצר חייבים להבין שזה עולה למדינה הרבה יותר.

 

"אני מסתובבת בין בתים של עולים, פותחת מקררים ריקים ורואה שלאנשים אין מה לאכול. כבר עכשיו כ-5,000 איש ממתינים להתחיל קורס מקצועי ועוד 12 אלף פנו כדי לקבל דיור ציבורי בפריפריה ולחסוך קצת כסף לאוכל. משרד האוצר חתכו לנו בבשר החי", קבלה שרת הקליטה.

 

ממשרד האוצר נמסר: "הממשלה קבעה להעביר כשני מיליארד שקלים לצורכי הביטחון וטיפול בשפעת החזירים ובמשרד האוצר מיישמים את ההחלטה. הבחירה בין תקצוב הישיבות לתחום העלייה והקליטה נקבעת גם על ידי הממשלה".


פורסם לראשונה 16/11/2009 15:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ליברמן. איים לא להצביע
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. משבר קצרצר
צילום: AFP
יחימוביץ'. "לא חסרים בתקשורת ובפרלמנט מנוולים, שקרנים ואידיוטים"
צילום: אלכס קולומויסקי
לנדבר. לעולים אין מה לאכול
מומלצים