שתף קטע נבחר

ליברמן ועסקת שליט: חופש הצבעה לישראל ביתנו

שר החוץ, שנועד עם עמיתו הגרמני, סירב להתייחס למגעים לשחרור החייל החטוף וקרא להמעיט בהתבטאויות השרים על כך. הצדדים דיווחו על הסכמה בין ברלין לבין ירושלים בסוגיית הגרעין האיראני

על רקע המשך הדיווחים אודות אפשרות להביא בקרוב את העסקה לשחרורו של גלעד שליט לאישור הממשלה - מתכוון שר החוץ, אביגדור ליברמן, לאפשר לשרי ישראל ביתנו חופש הצבעה בסוגייה.

 

במסיבת עיתונאים שקיים היום (ג') עם עמיתו הגרמני, גידו וסטרוולה, המבקר בישראל - סירב ליברמן להתייחס לאופן שבו יצביע בעצמו כשהעסקה תובא לאישור הממשלה. "אני לא יכול להבטיח שום עמדה, בטח שלא בפומבי. אתייחס לגופו של עניין כשאראה מה על השולחן", אמר שר החוץ, "כל אחד משרי 'ישראל ביתנו' יצביע לפי מצפונו, זו החלטה לא פשוטה ומאוד אישית הן למפלגה והן לכל השרים". 


ליברמן ושר החוץ הגרמני. שומרים על עמימות סביב עסקת שליט (צילום: יוסי זמיר)

 

ליברמן תקף גם את ההתבטאויות האחרונות מטעם גורמים בממשלה בדבר נכונות הדיווחים על השלמת העסקה. "אני לא חושב שזה נכון ששרים בממשלת ישראל יעבירו מסר ויעקפו את הממונה על המשא ומתן הרגיש הזה. מי שנמצא בקשר רציף עם המשפחה והמתווך הגרמני זה חגי הדס".

 

שר החוץ הגרמני, שארצו מהווה גורם פעיל בתיווך בין חמאס לבין ישראל, אמר כי הוא אינו יכול להתייחס לנושא בפומבי. "אמירות לגבי המשא ומתן יכולות להשפיע על המעורבים בו ועל גורלם. אנחנו מקווים שיהיה לזה סוף ותוצאה חיובית", אמר ווסרוולה.

 

סוגיית הגרעין האיראני: הסכמה ישראלית-גרמנית

שר החוץ הגרמני נדרש למשבר סביב תוכניתה הגרעינית של איראן, ואמר כי ברלין תומכת בעמדת ישראל. "חימוש גרעיני איראני לא מקובל עלינו. אמרתי זאת בריש גלי בביקורי בבית הלבן. הסבלנות שלנו כלפי הנושא הזה היא לא אינסופית. לא רק על ישראל זה לא מקובל אלא על קהילת העמים", הוא אמר.

 

לדבריו, חשיבות הנושא אינה בלעדית לישראל אלא לכל מדינות העולם. יחד עם זאת, הוא הביע תקווה כי הפתרון לשמבר יהיה בדרכים דיפלומטיות.

"אנחנו מקווים להגיע לתוצאה טובה דרך השיחות והמשא ומתן, אך אם הדיאלוג יעלה יפה ואיראן לא תסתייג מהתוכנית הגרעינית - החרפת הסנקציות נגדה הן אפשרות שעליה נדון ונחליט ביחד".

 

בהתייחסו לקפאון במשא-ומתן עם הפלסטינים, הדגיש וסטרוולה כי ברלין תומכת בפתרון שתי המדינות וקוראת לחזרה לשולחן הדיונים. "דיברנו על מצב תהליך השלום במזרח התיכון. המטרה היא להגיע לפיתרון צודק לשתי המדינות. ישראל תוכר על ידי שכנותיה ותוכל לחיות בשלום ובביטחון, ומן הצד השני יש להקים מדינה פלסטינית בת קיימא. התהליך חייב להיות מעוגן ביציבות אזורית", אמר.

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,248 ימים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מסרב להבהיר את עמדתו בסוגיית שליט. ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים