שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר ישראלי: 80% מהקונדומים - מקור זיהום

  רופאים במחלקה האורולוגית של "אסף הרופא" מצאו כי 80% מהקונדומים שבדקו - וששימשו לבדיקות רפואיות בתנאים סטריליים - נשאו חיידקים. 25% מהחיידקים שנמצאו עלולים לגרום לזיהומים קשים, מפרסם "ידיעות אחרונות", בהם זיהומים בלב ובמערכת השתן. עורכי המחקר: "עירבנו בנושא את משרד הבריאות"

  קונדומים נחשבים כיום לדרך היעילה והטובה ביותר למניעת הדבקה במחלות מין, אבל מחקר חדש שנערך בישראל מעלה את החשד שדווקא הקונדומים בעצמם עלולים להוות מקור להפצת חיידקים אלימים.

   

  במחקר שנערך במחלקה האורולוגית בבית החולים אסף הרופא נמצא כי 80% מהקונדומים שנבדקו נושאים עליהם חיידקים שונים - שרבע מהם עלולים לגרום לזיהומים קשים, בהם זיהומים בלב ובמערכת השתן.

   

  המחקר נועד לבדוק מה גורם לזיהומים שכיחים שמתגלים אחרי ביופסיה לזיהוי גידולים בערמונית. במקרים קשים עלול להתרחש זיהום חמור בדם, כזה שמחייב אשפוז וטיפול באנטיביוטיקה לווריד.

   

  "הממצאים הפתיעו אותנו מאוד"

  לפני שלוש שנים פורסמו הנחיות של מינהל התרופות והמזון האמריקני למניעת זיהומים כאלה, שאומצו גם על ידי משרד הבריאות בישראל, אולם שיעור הזיהומים לא פחת. רופאי המחלקה האורולוגית ב"אסף הרופא" החליטו לפרק את תהליך הבדיקה לגורמים כדי לברר באיזה שלב של הניסוי נוצרים הזיהומים הרבים. הם בדקו את ניקיון מכשיר הבדיקה לאחר תהליך החיטוי הנהוג על פי נהלי משרד הבריאות, וגילו שהוא נקי. הם בדקו את ג'ל הסיכוך המשמש לפעולת מכשיר האולטרסאונד וגילו שגם הוא נקי. הם בדקו את נוזל החיטוי של מכשיר הבדיקה וגם כאן לא התגלו חיידקים. בסופו של דבר הוחלט לבדוק את הקונדומים שמשמשים כאמצעי בידוד וחיץ בין מכשיר הבדיקה לגופו של הנבדק, במהלך הבדיקה החודרנית.

   

  ממצאי הבדיקה היו מפתיעים: ב‭86-‬ מתוך 108 הקונדומים החדשים שנבדקו בתנאי מעבדה סטריליים (80%) נתגלתה צמיחת חיידקים. ברבע מהתרביות הייתה צמיחה של חיידקים גורמי מחלות, בהם אנטרוקוקוס פייציום, העלול לגרום

   לזיהומים במערכת השתן, וחיידק בשם אלים סטרפטוקוקוס וירידנס, העלול לגרום לזיהום של מעטפת הלב.

   

  "הממצאים הפתיעו אותנו מאוד‭,"‬ אמר ד"ר איתי סבלר, מתמחה באורולוגיה מ"אסף הרופא" ואחד מעורכי המחקר. "המחקר שלנו נערך בתנאים סטריליים וצמיחת חיידקים ב80% מהתרביות זה בהחלט הרבה. אין לנו מושג מהיכן הגיעו החיידקים האלה. אולי מהמפעל. צריך כמובן לציין שקונדומים לא מוגדרים מלכתחילה 'מוצר סטרילי‭.'‬ למרות זאת צריך לבדוק את משמעות הממצאים ולכן עירבנו בנושא את משרד הבריאות ונציג אותם בכנס האורולוגים הקרוב‭."‬

   

  בשל הממצאים החמורים, הוחלט בבית החולים להפסיק את השימוש בקונדומים מסחריים במהלך הבדיקה, ולכסות את מכשיר הבדיקה בכפפה רפואית סטרילית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפריע לניסוי. קונדום
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים