שתף קטע נבחר

יו"ר מועצת יש"ע: נשבור "הספר הלבן" של נתניהו

לקראת המשך פעולות המחאה של המתנחלים נגד הקפאת הבנייה, התקיים כינוס חירום נוסף. דני דיין: "נפר את החלטת ההקפאה ואנו מוכנים לשלם את המחיר כדי לשבור את מדיניות 'הספר הלבן' של נתניהו". ח"כ חוטובלי: הליכוד וראש הממשלה סוטים מהדרך. כמה מבאי הכנס קראו לסרב לשרת בצבא, במהלך ההקפאה. שיא המחאה מתוכנן בעצרת ביום ד' בירושלים

"נפר את החלטת ההקפאה ואנו מוכנים לשלם את המחיר כדי לשבור את מדיניות 'הספר הלבן'  של נתניהו". כך אמר אמש (שבת) יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, בכינוס חירום נגד הקפאת הבנייה שנערך בעפרה. "המאבק אינו מיועד להשיג הקלות בצו, אלא להביא לביטולו", הבהיר.

 

במערכת הביטחון נערכים לאפשרות כי המאבק של המתנחלים ופעילי הימין יחמיר בשבוע הקרוב, על רקע העובדה שישנה כוונה לחלק השבוע צווים גם במאחזים.  

  

תוכנית ההקפאה - התפתחויות אחרונות:

 • ראשי יש"ע לנתניהו: נמשיך בהתנגדות להקפאה
 • קרוואן הוצב באלון מורה: "במקום הרס - בנייה"
 • בבית אריה עשו שריר: "כשצריך, אנחנו לא מתונים"
 • ברק לנציגי מתנחלים: הגושים - חלק מישראל
 • איחוד בימין? הרשקוביץ הציע, אלדד דחה

   

  לכנס החירום בעפרה הגיעו כמה מראשי יש"ע, ראש מועצת בנימין, ועדי המתיישבים, מאות תושבים וחברי הכנסת ציפי חוטובלי (ליכוד) ואורי אריאל (האיחוד הלאומי). דיין אמר בכנס: "אנו לא מקבלים מדיניות שאוסרת על יהודים לגור בלב הארץ. אין בהחלטה לא היגיון מינימאלי ולא עמידה בשום עיקרון ציוני שנתניהו דגל בו".

    

  ראש המועצה האזורית בנימין, אבי רואה, אמר: "הקפאת הבנייה היא גזירת שמד, כי היא חלה רק על יהודים ואסור לנו לציית לצו הזה".  

   

  ח"כ חוטובלי טענה כי "המאבק הוא לא רק על ארץ ישראל, אלא על פשיטת הרגל של הדמוקרטיה הישראלית". היא האשימה כי הליכוד וראש הממשלה סוטים מהדרך. "תירוץ מחפיר ועלוב לומר שהלחץ האמריקני גרם להקפאה. המאבק חייב להתרחב, חייבים להביא ח"כים ושרים נוספים שיושבים כרגע על הגדר, חייבים להעיר את מתפקדי הליכוד", קראה.

   

  דף המלצות: לא לשרת בצבא בעת ההקפאה

  בכנס חילק ועד מתיישבי בנימין דף - ובו קובץ פעולות שהם מציעים לבצע. בין היתר השהיית שירות מילואים ל-10 חודשים, השהיית תחילת שירות סדיר ל-10 חודשים, שיבוש עבודת הפקחים: התנגדות לכל כניסה של פקחים "או כוחות הרס ליישוב", דרישה לפינוי כוחות צבא מתוך הישובים, על מנת למסור את המגורים לזוגות צעירים, סגירת שערים, חסימת הכבישים, תהלוכות של ילדים ונשים באופן שלא יאפשר לפקחים לעבוד.

   

  בנוסף חולק דף הנחיות למתיישב, בו נכתב: קבל היתר בניה וגמור את שלב היסודות כמה שיותר מהר. עבוד בלילות, עבוד עם תצפיתן שיתריע על הגעת פקחים. עבוד רק עם הכלים ההכרחיים, את השאר להחביא בקירבת מקום, בכדי להימנע מהחרמה. עם קבלת צו באופן אישי יש להגיע לשימוע שנקבע, שטח טענות כי קיימות נסיבות מיוחדות. הגש בקשות לוועדת חריגים שהוקמה על-פי הצו. הגש תביעות לוועדת התביעות שתוקם בהתאם לצו. 

   

  עוד נכתב בדף ההנחיות: אם נאלצת להקפיא את הבנייה, שמור את כל האסמכתאות לנזקים הנגרמים בעקבות הצו, בכדי שיהיה קל יותר לזכות בתביעות שיוגשו בגין ההקפאה. יצר אסמכתאות כאלה על-פי העלאת הסכמים שהיו בעל-פה על הכתב, עם מועד כריתתם המקורי.

   

  על היוזמה להשהות שירות מילואים, אמר דיין: "אני מתנגד לכך לחלוטין. אני לא מוכן שיענישו אותנו פעמיים. גם שיקפיאו לנו את הבנייה בכל יהודה ושומרון, וגם שייטלו מאיתנו את הזכות להגן על האחים שלנו בשדרות, בקריית שמונה וגם כאן בעפרה וברחבי יהודה ושומרון".

   

  המחאה תימשך

  בימים הקרובים מתכוונים המתנחלים להעצים את צעדי המחאה. ביום שני מתכננים פעילי ימין לחסום מספר צמתים ברחבי הארץ, ולמרות שטרם הוברר כמה בני אדם ייענו לקריאה - חסימות הצמתים עלולות להתרחב בהמשך. שיאה של המחאה מתוכנן לפי שעה ליום רביעי בערב, אז צפויה להיערך בירושלים הפגנה המונית, תחת הכותרת "נשבור את ההקפאה".

   

  מנגד, נערכים במערכת הביטחון לאפשרות של עימותים קשים יותר מול המתנחלים אם המחאה תחריף. עד היום הגיעו פקחי המנהל האזרחי בליווי כוחות הביטחון להתנחלויות, והשבוע הם צפויים להגיע למאחזים.

    

  בימים הקרובים ימשיך את עבודתו הצוות המיוחד שהוקם בהוראת ראש הממשלה. חברי הצוות יתכנסו היום בראשות השרים אהוד ברק ובני בגין. הצוות ידון בתיקונים ובהתאמות של הצו שיקלו על תושבי יהודה ושומרון – כך נמסר מלשכת ראש הממשלה. עוד נמסר כי כבר התקיימה ישיבת הכנה מקצועית, שבה השתתפו מזכיר הממשלה צבי האוזר, ומתאם הפעולות בשטחים האלוף איתן דנגוט. • פורסם לראשונה 05/12/2009 21:43

   

  בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דיין. נפר את הצו
  צילום: דנה קופל
  הכנס בעפרה, אמש
  באדיבות דובר יש"ע
  מומלצים