שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חזרת מתפשטת: כמעט פי 2 חולים בתוך שבועיים

  רק לפני שבועיים דיווח משרד הבריאות על התפרצות מחלת החזרת בישראל עם 130 חולים. נכון לאתמול גדל מספר החולים ל-230. רוב החולים ממספר ישיבות בירושלים, מודיעין עילית, בני ברק ופתח-תקווה. כ-70% מהחולים טוענים שהתחסנו

  בתוך שבועיים בלבד כמעט והוכפל מספר החולים בחזרת בישראל: מאה בני אדם נדבקו בשבועיים האחרונים בחזרת. כך עולה מנתוני משרד הבריאות. המחלה הנגיפית החלה להתפשט בישראל מאז חודש ספטמבר ועדיין ממשיכה להדביק. בסוף נובמבר דיווחו במשרד הבריאות כי 130 בני אדם נדבקו במחלה. אתמול (א') נמסר שהמספר עלה וכעת הוא עומד על 230 חולים.

   

  מוקדי התחלואה התגלו במספר ישיבות בירושלים, מודיעין עילית, בני ברק ופתח-תקווה. מחקירה אפדימיולוגית של לשכת הבריאות עולה כי המחלה הגיעה
  תחלואת חזרת מ-2003
  שנה מספר נדבקים
  2009 230 (עד כה)
  2008 10
  2007 6
  2006 8
  2005 104
  2004 17
  2003 13
  מארצות-הברית והתפשטה בקרב תלמידי ישיבה בישראל, בני גילו של החולה הראשון.

   

  רוב החולים: בירושלים

  מינואר השנה ועד אוגוסט חלו בחזרת שבעה אנשים בישראל. במהלך ספטמבר נדבקו 15 בני אדם, באוקטובר נוספו 55 חולים ובשלושת השבועות הראשונים של נובמבר נדבקו 53 נוספים. כאמור, בשבועיים האחרונים כמעט הוכפל שיעור הנדבקים. המדובר במספרים יוצאי דופן. לשם השוואה, בשלוש השנים האחרונות נדבקו 6 עד 10 חולים בשנה.

   

  60 אחוז מהחולים (138 איש) מתגוררים בירושלים ובסביבתה. מקומות נוספים שבהם יש מספר גדול של חולים הם אזור פתח תקווה (23 מקרים), בני ברק (27 מקרים) ואזור רמלה (21 מקרים). 

   

  70% מהנדבקים - התחסנו

  מהנתונים שנאספו בשירותי בריאות הציבור עולה כי 70 אחוזים ממי שחלו היו מחוסנים במנה אחת או שתיים כפי הנדרש בגילם. אם כי רק 30 אחוז ממי שדיווחו כי חוסנו, סיפקו תיעוד רפואי מתאים. במרבית המקרים החולים לא פיתחו סיבוכים של המחלה, אך חמישה חולים סבלו מדלקת באשכים ואחד מדלקת בלבלב. עם זאת, במשרד הבריאות מדגישים כי רק לגבי 30 אחוזים מהחולים ישנה ודאות כי חוסנו ואלמלא החיסון נגד חזרת, היתה היום בישראל התפרצות משמעותית הרבה יותר של המחלה.

    

  "באופן ודאי אנחנו יודעים ש-20 אחוזים מהנדבקים חוסנו בשתי מנות. והמצב הוא כזה שגם אחרי שתי מנות חיסון לא מגיעים למאה אחוז יעילות. מעריכים שעשרה אחוזים ממי שחוסנו בשתי מנות עלולים להידבק", אומר ד"ר איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, "זה אומר שהחיסון יעיל ב-90 אחוז. יש אנשים שמתחסנים אך לא מגיבים לחיסון וזה קורה גם בחיסוני נוספים כמו חיסוני שפעת. אין ספק שאנחנו בעיצומה של התפרצות. חשוב להקפיד ולחסן תינוקות וילדים בכיתה א' כי זה מה שיגן עליהם. נוצר מצב שאם יש 'כיס' שבו המחלה מופיעה, היא עלולה להדביק את מי שלא התחסן".

   

  החיסון נגד חזרת ניתן בישראל מאז שנת 1988. כך שבני 22 ומטה אמורים להיות מחוסנים. בנוסף נחשבים מחוסנים מי שנולדו לפני 1957 וכמובן מי שנדבקו בעבר בחזרת.

   

  הנדבק הראשון השנה של חזרת בישראל נדבק במהלך שהותו בארצות-הברית והביא עמו את המחלה לארץ. בארצות-הברית דווח בשבוע האחרון על 86 נדבקים ובכל 2009 אובחנו 630 חולים, בעיקר במדינת ניו-יורק.

   

  חזרת היא מחלה נגיפית הפוגעת בבלוטות הרוק. כאשר המחלה מסתבכת היא עלולה לפגוע בבלוטות מפרישות נוספות בהן הלבלב והאשכים ולגרום לחוסר פוריות אצל גברים. הנגיף יכול לעבור מאדם לאדם על ידי שיעול או רוק.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחלה בעלייה. חזרת
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים