שתף קטע נבחר

"אזרח שלא יצטרף למאגר - עלול להיענש"

כך התבטא הערב (ב') חבר הכנסת ד"ר דב חנין, לאחר אישור המאגר הביומטרי. החוק, הכולל הנפקת תעודות זהות עם טביעות אצבע ותצלומי פנים, יביא גם להקמת מאגר, עם הנתונים של כלל אזרחי ישראל. אישורו עורר תגובות קשות - בעיקר בקרב מתנגדיו המאוכזבים

חוק המאגר הביומטרי אושר הערב (ב') לאחר שנה וחצי של מאבק ציבורי רחב, מחאות, הפגנות, ועשרות שעות של דיונים. החוק הוצע כהצעה ממשלתית בכנסת הקודמת כשמאיר שטרית היה שר הפנים - אך אושר בכנסת הנוכחית, בה שטרית המשיך לפעול לאישורו, גם בשבתו באופוזיציה, בתפקידו החדש כיושב ראש וועדת המדע והטכנולוגיה.

 

החוק, יביא להנפקתן של תעודות זהות ודרכונים חכמים עם שבב אלקטרוני, שיחליפו בשנים הבאות את התעודות הנוכחיות מנייר. החוק עבר ברוב של 40 חברי כנסת, עם 11 מתנגדים ושלושה נמנעים. בנוסף - טביעות שתי האצבעות המורות, ותצלום פנים ממוחשב של כל תושבי ישראל יישמרו הן על התעודות והן במאגר ממשלתי, שאמור להיות מאגר מאובטח.

 

 

המתנגדים לחוק טוענים כי הקמת מאגר ביומטרי מהווה סכנת אבטחה שכן הוא עשוי להיפרץ או לדלוף, וכי אינו נחוץ ואינו קיים באף מדינה בעולם וכן כי הוא מפר את פרטיות האזרחים. שטרית מצידו טען כי ענייני האבטחה נבדקו מול מומחים בעלי שם, וכי ישנם מאגרים דומים בעולם, וכן מאגרים רגישים

מזה בישראל. לדבריו, מאגר נחוץ על מנת למנוע זיוף והתחזות על ידי מי שלא מחזיק בתעודה.

 

הצעת פשרה שהתקבלה הייתה אמורה לדחות את הקמת המאגר בשנתיים ולקיים פיילוט בו רק מי שירצה יצטרף למאגר, לא ריצתה את המתנגדים שטוענים כי המאגר הוכנס בדלת האחורית.

 

מטה המאבק: "חברי הכנסת הפקירו את ביטחון האזרחים"

ממטה המאבק נגד המאגר הביומטרי נמסר, בעקבות אישור הצעת החוק לשימוש בתעודות ביומטריות, הכוללת גם הקמת מאגר מרכזי של טביעות אצבע של כלל האזרחים, כי "חברי הכנסת הפקירו את ביטחון האזרחים על מזבח הדילים הפוליטיים.

 

היענות חברי הקואליציה למשמעת הקואליציונית בהצבעה בעלת השלכות מכריעות על ביטחון האזרחים ועל הדמוקרטיה, היא חוסר אחריות גמור, ואנו נראה בהם אחראים ישירים לכל סיכון בו יימצאו אזרחים ישראלים כתוצאה מהקמת המאגר".

 

עוד נמסר מהמטה, כי "למרות הבטחתו של יו"ר הכנסת כי יתקיים דיון מעמיק ורציני על השלכות הקמת המאגר, נוסחה הצעת "פשרה" על ידי משרד ראש הממשלה והוגשה לוועדת המדע בכנסת להצבעה בבחינת ללא כל דיון בנוסח או בהסדרים שהוצעו. זהו יום עצוב לאזרחי ישראל, בו מתברר שנבחרי הציבור, גם ברגע האמת, יעדיפו את הכיסא שלהם בכנסת על פני אחריות לאומית והזכות הבסיסית לביטחון".

 

ח"כ הורוביץ: "המאגר מסוכן, מיותר ויקר"

חבר הכנסת ניצן הורוביץ המתנגד ל"מאגר הביומטרי המרוכך", אמר במליאת הכנסת כי "המאגר הוא מסוכן, מיותר ויקר. במאגר הזה יושקעו מיליוני שקלים, וקשה לי לראות כיצד משרד הפנים לאחר תוכנית פיילוט כביכול, יסכים לוותר על הפרויקט ויוותר על ההשקעה העצומה שהוא עושה בפיילוט

הזה".

 

בעת נאומו, ח"כ הורוביץ עלה לדוכן עם מספר דפים ממרשם האוכלוסין של משרד הפנים, שלדבריו הוציא מהאינטרנט. בשיחה עם ynet אמר: "כל ילד יכול לעשות את זה, זה פרוץ לגמרי. זו הוכחה שהמאגרים האלה דולפים".

 

דב חנין: המאגר אינו "התנדבותי" עבור אזרחי ישראל

ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש) אמר כי: "הצעת החוק כפי שהתקבלה אינה מהווה הבשורה לה ייחלנו. למרות הצהרותיה של הממשלה כי לא תכפה על אזרחי ישראל להצטרף למאגר, למעשה מי שלא יעשה כן עלול להיענש – הוא לא יוכל לצאת את גבולות המדינה.

 

שכן לא יונפק לו דרכון ברמה הנדרשת במדינות המפותחות, הוא לא יוכל להשתמש בשירותי ממשל זמין ככל אזרח, ולמעשה יאבד זכויות רבות שיישמרו אך ורק למי שיסכים לוותר על פרטיותו ולהצטרף למאגר. לכן, אל לנו, חברי הכנסת והציבור, להתבלבל - המאגר ה"וולונטרי" אינו "וולונטרי" עבור אזרחי מדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חברי הכנסת חנין והורוביץ - ממתנגדיו הבולטים של המאגר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים