שתף קטע נבחר

הפשרה הביומטרית: מי רוצה להיות במאגר?

האם מאגר טביעות האצבע אכן יהיה התנדבותי? ועדת הפשרה לביומטרי החליטה: לא ינתנו תעודות זהות או דרכונים חכמים ללא השתתפות במאגר הביומטרי

היום (א') התקיימה פגישה נוספת של צוות הפשרה לנושא המאגר הביומטרי (מאגר טביעות אצבע ותצלומי פנים ברי מדידה של כל אזרחי ישראל) בראשות מזכיר הממשלה, צבי

האוזר. הוועדה החליטה כי יופעל ניסוי למאגר במשך שנתיים - אך מי שיבקש דרכון ביומטרי או תעודת זהות חכמה, יצטרך להיכלל במאגר.

 

ההחלטות שהתקבלו היום הן בהמשך לפשרה שסוכמה השבוע. בפועל, שעל כל ישראלי המבקש תעודת זהות או דרכון מתקדם - להצטרף למאגר הממשלתי של משרד הפנים. ישראלים אשר לא יחפצו בכך - לא יכנסו למאגר, ויקבלו תעודות רגילות.

 

 

תעודה חכמה? בשביל מה זה טוב?

תעודות הזהות החכמות, שקצת נשכחו בלהט הוויכוח על המאגר הביומטרי - הן בעצם ליבו של העניין: מדובר בתעודות משולבות עם שבב (שהוא זה שגם יכיל את טביעות האצבע ותצלום הפנים של בעלי התעודה), קשות לזיוף ואמינות.

 

תעודות זהות חכמות, יהיו גם בעתיד דרישה כדי ליהנות משירותי ממשל זמין - כמו הסדרת תשלומי ממשלה דרך

האינטרנט, מסירת טפסים ולמעשה, כל התנהלות הבירוקרטית מול משרדי הממשלה - מנוחות הכיסא מול המחשב בבית.

 

תעודות הזהות החכמות בעלות השבב ישמשו כאמצעי זיהוי (מעין מפתח אישי), שבאמצעות קורא מיוחד שיתחבר למחשב הביתי - יזהו באופן מוחלט וחד משמעי את בעל התעודה

מול משרדי הממשלה.

 

מאגר ללא חברים

המקרה היחיד בו יינתן דרכון ביומטרי בעל שבב, ללא דרישה להשתתפות במאגר הוא פגיעה משמעותית בחופש התנועה. קרי, הזכות להיכנס למדינות אחרות. ומה פירוש משמעותית? למשל, אם המדינה שאליה אתם נוסעים, דורשת דרכון ביומטרי ומסרבת לאשר את כניסתכם במשך זמן ממושך - יונפק לכם כזה דרכון.

 

אך אם משמעות הדבר שרק תצטרכו לעמוד בתור נפרד, ארוך יותר - לא תקבלו דרכון ביומטרי - ותיאלצו להמתין יחד עם כל בעלי דרכוני הנייר המיושנים והמוכרים.

 

לטענת גורמים המקורבים לנושא, נציגי משרדי הפנים והאוצר הסבירו בדיון כי יש אינטרס להתנות בין תעודת זהות חכמה (כזו עם שבב) ובין השתתפות במאגר - אחרת הכסף שיושקע במאגר יושקע לשווא, מאחר ואף אזרח לא יסכים מרצונו הטוב, להפוך חלק מהמאגר הביומטרי.

 

הסכמה: לא לעצור התעודות החכמות

שיקול כבד נוסף שהובא לשולחן, הוא הסכנה בעצירת ההנפקה של תעודות הזהות החכמות. משיכה כוללת של החוק משולחן הכנסת על ידי הממשלה, הייתה עוצרת את ההנפקה

של תעודות זהות חכמות. זאת, במקביל להתחייבות הכספית של ממשלת ישראל מול חברת HP, להנפקת חמישה מיליון תעודות זהות - המותנית בזמן.

 

בוועדת הפשרה חברים, מלבד מזכיר הממשלה העומד בראשה, השרים מיכאל איתן, משה יעלון, יצחק הרצוג ואלי ישי - שר הפנים. עוד חברים בוועדה חברי הכנסת דוד רותם וזאב אלקין.

 

החוק יובא לקריאה שניה ושלישית בכנסת עם הסתייגות מתאימה. במידת הצורך, ייערך גם דיון בוועדה מיוחדת של הכנסת, שתהיה משותפת לוועדות החוקה, מדע וטכנולוגיה והפנים.

 

"מצמידים לאזרחים אקדח לרקה"

ארגוני זכויות האזרח הגיבו בכעס על הפשרה המתגבשת:

 

"מוליכים שולל את התושבים", אומר עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח, "פקידי האוצר ומשרד הפנים מצמידים אקדח לרקה של תושבי ישראל, והופכים את המאגר ה'וולונטרי' למאגר חובה. העובדה שהקמת המאגר תעלה סכומי עתק היא סיבה לוותר על המאגר - ולא סיבה לאלץ את התושבים 'להסכים' להיכלל בו."

 

עו"ד יהונתן קלינגר מהתנועה לזכויות דיגיטליות אמר כי "ממשלת ישראל תפקיר את בטחון תושביה ואת פרטיותם אם תמנע מהם לקבל תעודות מאובטחות ותשאיר אותם עם תעודות סוג ב' - אלא אם יתנדבו לניסוי הביומטרי. מאגר ביומטרי דוגמת זה שמקדמת הממשלה הינו חסר תקדים בעולם הדמוקרטי".

 

שטרית: "אף אחד לא יפגע"

ח"כ מאיר שטרית ביקש למסור: "אני חושב שצריך היה להשאיר את החוק כפי שהוא, כפי שהועדה הגישה אותו.

 

אני חושב שהממשלה תראה אחרי הפיילוט שכל ההפחדות היו לשווא. ביצוע החוק יוכיח שאין לכל ההפחדות ידיים ורגליים, ושום דבר לא ייפגע, ובראש ובראשונה לא תפגע הפרטיות.

 

למעשה כמעט כל מה שהציעו בהצעת הפשרה כתוב כבר בתוכן החוק, בחוק רשום שקודם כל יהיה פיילוט שיבחן את הנושא. כמו כן כתוב בחוק שבתום החוק שר הפנים יגיש דו"ח לועדת השרים לעניינים ביומטריים, ולועדה המשותפת של הכנסת את תוצאות הפיילוט לפני מימוש החוק על כלל האוכלוסיה.

 

הדברים היחידים ששינו בנוסח החוק הם: הפיילוט לשנתיים, למעשה החוק לא קבע מסגרת זמן לפיילוט. דבר נוסף, צוות הפשרה ביקש שהפעלת המאגר על כלל האוכלוסיה יובא לאישורה של מליאת הכנסת, בנוסף לאישור של ועדת השרים ולועדה לעניניים ביומטריים.

 

אני מאמין שדווקא יישום הפיילוט יוכיח את כל מה שאמרתי כל הזמן: שאין שום סכנה לאף אחד ואף אחד לא ייפגע".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמונת פנים וטביעת אצבע. בדיקה בטחונית בניו יורק
צילום: אי פי איי
מומלצים