שתף קטע נבחר

העשור החם: ההיית או חלמתי חלום?

הכנרת מתכווצת, ישראל מתייבשת והציבור משלם - גם במס בצורת מיוחד. מתי מתנו מחום ובאיזו שנה בא המבול?

נדמה לכם שחם כל-כך עוד לא היה פה? מאוד יכול להיות שאתם צודקים. אבל כשבודקים את העשור החולף, בכל הקשור לטמפרטורה ממוצעת בחודשי הקיצון - דווקא נשמרה יציבות משנה לשנה. זה כמובן לא מנחם את משק המים, עם כנרת שמתקרבת לקו השחור המסוכן - כאשר המפלס איבד מטר ושמונה סנטימטר בין מאי 2000 למאי 2009. ועוד לא דיברנו על ים המלח, שמאבד יותר ממטר בשנה (8.8 מטרים פחות בין דצמבר 1999 לדצמבר 2008).  

 

 

יורד, עולה, יורד

נכון לחודש מאי 2009, מצויה הכנרת 154 סנטימטרים בלבד מעל לקו השחור ו-33 סנטימטרים מתחת לקו האדום התחתון. ב-2004 היה המפלס גבוה ביותר מארבעה מטרים מכפי שהיה לפני הקיץ האחרון.


 

מדובר בנתונים המתייחסים לחודש מאי, אחרי עונת הגשמים. בחודשי הקיץ, כך על-פי רשות המים, מאבדת הכנרת כסנטימטר אחד ליום - כך שהמפלס ערב עונת הגשמים נמוך בהרבה.


 

בעשור האחרון היו שני חורפים גשומים במיוחד - בשנים 2002 ו-2003. ביתר התקופה ירדו גשמים מתחת לממוצע הרב-שנתי או קרוב אליו.

חמש השנים האחרונות, שלא היו גשומות במיוחד, לא רק שהביאו לירידת מפלס הכנרת, אלא גם לפגיעה במאגרי מים ביתר חלקי הארץ. אבל אולי יש מקום לאופטימיות: החורף הנוכחי, הראשון של העשור השני במילניום השלישי, צפוי להיות - לפי התחזיות המעודכנות - סוער.

 

התחממות? אולי קצת

מדענים מזהירים מהתחממות כדור הארץ ומכך שהטמפרטורות יעלו בכמה מעלות, דבר שיוביל להפשרת קרחונים ולעלייה של גובה פני הים. ומה קורה בארצנו הקטנה? מנתוני השירות המטאורולוגי על חודש יולי עולה כי בשנים האחרונות יש יציבות במידות החום ברוב אזורי הארץ.


 

בתל-אביב, למשל, עומדת הטמפרטורה הממוצעת ביום קיצי על 30 מעלות, בירושלים המצב דומה. בשדה אליהו שבעמק בית שאן מטפסות לפעמים הממוצעות בקיץ ל-40 מעלות. ומי שרוצה לברוח מהחום, כנראה שאין לו מה לחפש כאן. אפילו בהר כנען שליד צפת, נרשמות 30 מעלות בממוצע בקיץ.

 

ומה בחורף?

הטמפרטורות הממוצעות ביום בתל-אביב בחודש ינואר עומדות על 16-19 מעלות, בירושלים 10-14 ובהר כנען 7-12 מעלות. הטמפרטורות בבאר-שבע ובעמק בית-שאן לא רחוקות מאלו של תל-אביב. בשעות הלילה מידות החום יורדות עוד יותר, ובשנת 2008 היתה הטמפרטורה הממוצעת בשעות החשיכה בהר כנען 2.2 מעלות בלבד.


 

 

נתונים: חברת "מטאו טק" והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חם, חם, חם. חוף הים בת"א
צילום: AFP
צילום: רונן לידור
חורף 2002. הגשום ביותר
צילום: רונן לידור
אתר החרמון
צילום: יגאל הופנר
מומלצים