שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  9 שנים אחרי: אין עדיין אנדרטה לעומר סוואעד
  בני משפחותיהם של עדי אביטן ובני אברהם הגיעו לכפר ואדי סלאמה והתארחו אצל משפחתו של החלל הבדואי. על טקס הזיכרון העיבה העובדה ש-9 שנים אחרי חטיפת השלושה ורציחתם בהר דב - טרם נמצא מי שיקים אנדרטה לזכר סוואעד

  מאות בני אדם הגיעו בצהריים (יום ג') לבית משפחתו של חלל צה"ל עומר סוואעד בכפר ואדי סלמה שבגליל המערבי, לציון תשע שנים לרציחתו. לאירוע הגיעו גם משפחותיהם של עדי אביטן ובני אברהם, שני החיילים האחרים שנחטפו על-ידי חיזבאללה בהר דב באוקטובר 2000. גופותיהם הוחזרו לישראל לאחר כשלוש שנים וחצי.

   

  אבותיהם של שלושת החללים - יעקב אביטן, חיים אברהם וקאסם סוואעד - התחבקו ממושכות. אביטן ואברהם הזכירו את הקשר החזק בין המשפחות וכיצד תמכו אחת בשנייה כל תקופת המאבק וחוסר הידיעה מה עלה בגורל הבנים. "זו דוגמה חיה לדו-קיום בין היהודים לעדה הבדואית, ובעיקר לציבור ביישוב כאן שהוא מופת לדו-קיום", אמר אברהם.


  סוואעד, אביטן ואברהם, היום בוואדי סלאמה (צילום: אביהו שפירא) 

   

  אברהם הדגיש כי הוא ואבות שכולים אחרים מבקשים להזכיר שהאיומים מצפון לא נפסקו. "המצב בצפון לא באמת השתנה מאז החטיפה ועד היום. האיומים לא נפסקו. צריך להמשיך ולחזק ולהיערך, כי יש עדיין מחרחרי מלחמה בצד השני של הגבול", אמר.

   

  המשפחות שיבחו את משפחתו של החייל החטוף, גלעד שליט, על האיפוק שהיא מפגינה כבר יותר משלוש שנים. הם קראו לממשלה לעשות הכל להביא לשחרורו של שליט. אביטן אמר כי "מה שחשוב הוא שהנושא נשאר על סדר היום הציבורי. המדינה והעם חייבים חבות מוסרית וערכית לגלעד. אני לא חושב שאנחנו יכולים לייעץ לבני המשפחה מה לעשות. הם במקום אחר מזה שבו אנחנו היינו. לנו, לצערי, כבר אין תקווה אבל להם עוד יש".

   

  במקביל לטקס הזיכרון - בו השתתפו גם שר החינוך גדעון סער, וסגן השר לפיתוח הנגב והגליל איוב קרא -

  ביקשו בני משפחת סוואעד להסב את תשומת הלב הציבורית לכך שביישובם עדיין לא הוקמה אנדרטה המנציחה את זכרו של עומר.

   

  "המקרה שלנו חריג בתולדות הצבא. מדובר בשלושה חיילים - שני יהודים ובדואי - שגורלם נקשר זה בזה", אמר אחיו של עומר, טארד סוואעד. "למשפחות אביטן ואברהם יש אנדרטאות בפתח-תקווה ובטבריה, ולנו כאן, ביישוב שלנו, עדיין אין. פנינו לגורמים במשרד הביטחון ובמועצה, אך איש אינו יוזם. אומרים שאנחנו צריכים להסתדר בכוחות עצמנו".

   

  במועצה האזורית משגב, שבתחומה נמצא היישוב ואדי סלאמה, אמרו בתגובה כי כמו במקרים של חללים אחרים, המועצה אינה מקימה את האנדרטאות אלא מסייעת בקרקע, ובהעברת התוכניות בוועדות השונות. "אני יודע שיש תכנון בוואדי סלאמה, להקים גן ציבורי לזכר עומר כאתר הנצחה. כאשר הדבר יגיע לכדי מימוש, אנחנו יכולים לאשר את הדברים בזריזות בוועדות השונות", אמר ראש המועצה, רון שני.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "9 שנים אחרי: אין עדיין אנדרטה לעומר סוואעד"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שר החינוך באירוע. אין עדיין אנדרטה
  צילום: אביהו שפירא
  מוצר השנה
  מומלצים