שתף קטע נבחר

מזוז: רשויות סייעו לבנייה לא-חוקית בגוש קטיף

בעוד צה"ל והמשטרה נאבקים במתנחלים שמוחים על הקפאת הבנייה, הבהיר היועץ המשפטי לממשלה בעדותו בוועדת החקירה להתנתקות: בעת הפינוי - גם עברייני בנייה קיבלו פיצויים. על הפרות הסדר והחשש שהחלטות הממשלה לא יגיעו לכדי ביצוע: "זה היה כפסע בינו לבין המרדה"

האם עברייני בנייה ביהודה ושומרון יזכו לפיצוי במקרה של פינוי? אם מסתמכים על מקרי העבר - נראה שהדבר אינו מופרך. היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז אמר היום (ד') כי לאחר ההתנתקות, סייעו רשויות מקומיות גם למי שבנה את ביתו באופן בלתי-חוקי. "אם היינו עוסקים בחוק, האנשים האלה לא היו מקבלים אגורה, אולם ההתייחסות שלנו הייתה שונה", אמר.

 

בעדות שנשא בפני ועדת החקירה הממלכתית, העוסקת בטיפול הרשויות במפוני גוש קטיף וצפון השומרון,

אמר מזוז כי הרשויות ידעו שמתבצעת בנייה לא-חוקית, ולפעמים אף סייעו לה: "רשויות המדינה סייעו, לפעמים ביודעין ולפעמים שלא ביודעין, למעשים בלתי-חוקיים".

 

"אם היינו עוסקים בחוק, האנשים האלה לא היו מקבלים אף אגורה, כפי שאדם שעבר על החוק עומד למשפט פלילי ומשלם בעצמו את ההריסה. אולם ההתייחסות שלנו הייתה שונה - אנחנו עוסקים בחובה של המדינה, שקיבלה החלטה לפנות, לדאוג לציבור - בין אם בדרך של פיצוי ובין אם בדרך של יישוב מחדש", הוסיף. 

 

"כמעט המרדה"

מזוז סיפר על חששות הממשלה לפני ההתנתקות, וציין כי לא היה ברור שהרשויות יצליחו לבצע את החלטותיה. "היה חשש אמיתי - האם מדינת ישראל הולכת להגיע למצב שהממשלה מקבלת החלטה, הכנסת מאשר אותה, והמוסדות המוסמכים לא מסוגלים לבצע אותה?" אותן חששות נבעו, לדבריו, הן מקריאות הסרבנות והן מהפרות הסדר שפרצו אז ברחבי הארץ. 

 

"זה משהו שהיה כפסע בינו לבין המרדה", ציין מזוז. "אני חשבתי - ומאמין גם היום שזה נכון - שהאתגר הגדול ביותר של המערכת היה, מצד אחד, למנוע כישלון במימוש החלטות, ומצד שני, לאפשר מחאה אמיתית, אפקטיבית ולגיטימית של המתנגדים להתנתקות", הוסיף.

 

מזוז אמר כי לשכתו קיבלה באותה תקופה עשרות פניות מדי יום, של אזרחים שמבקשים לדעת מדוע

אינו חוקר רבנים שקוראים להמרדה ואי-ציות. הוא השווה את התקופה שקדמה להתנתקות לתקופה שאחרי רצח רבין: "באותה תקופה הייתה אווירה מאוד להוטה בציבוריות הישראלית".

 

"בתהליך מורכב, שיטתי ומשותף של כל גורמי האכיפה, הצלחנו למצוא את דרך המלך, בין מחאה עד הגבול - ולפעמים קצת מעבר - לבין הצבה של קווים אדומים מול מחאה שגולשת להפרות חוק. הקו האדום היה בתחום האלים של הפרות חוק", אמר מזוז. הוא לא התייחס לאלימות המתנחלים בעקבות החלטת הממשלה, להקפיא באופן זמני את הבנייה בהתנחלויות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יעל בר הלל, דובר צה"ל
כולם מקבלים פיצויים (ארכיון)
צילום: יעל בר הלל, דובר צה"ל
צילום: איה בן עמוס
הולכים על חבל דק (ארכיון)
צילום: איה בן עמוס
מומלצים