שתף קטע נבחר

באשקלון חילקו צל"שים - ולשדרות נורו קסאמים

שתי רקטות נורו מעזה, ונחתו כנראה בשטחים פתוחים באזור העיר. במקביל, קיבלו שמונה מפקדים וחיילים ציונים לשבח על תפקודם ב"עופרת יצוקה". אלוף פיקוד הדרום גלנט אמר להם: "בזכות אומץ לבכם, אתם מהווים מגדלור ערכי ומודל לחיקוי"

באשקלון מעניקים צל"שים - ובשדרות נופלים קסאמים. שמונה מפקדים וחיילים קיבלו הערב (יום ד') מידי אלוף פיקוד הדרום, האלוף יואב גלנט, ציונים לשבח על תפקודם במבצע עופרת יצוקה ברצועת עזה. הטקס התקיים במכללת אשקלון באשקלון, ובסמוך אליו התקבלה תזכורת מכאיבה לסיבה שבגללה יצא צה"ל לאותו מבצע, כשפיצוץ עז נשמע בעיר שדרות הסמוכה. שתי רקטות קסאם שנורו מרצועת עזה התפוצצו ככל הנראה בשטחים פתוחים סמוך לעיר. לא נמסר על על נפגעים או על נזק. מערכת ההתרעה "צבע אדום" לא הופעלה. כוחות של משטרת שדרות יצאו לחפש את מקום הנפילות.

 

בתום הטקס אמר נציג מקבלי הצל"שים, סמל-ראשון (במיל') מנחם ציק, כי הוא נרגש לקבל את האות - אבל הטקס הזה, לדבריו, מהול בעצב בגלל מותו של מפקדו, רב-סרן רועי רוזנר, שנהרג מפגיעת טיל נ"ט. "הוא חינך אותנו לערכים והוא לא כאן לראות את חייליו הולכים בדרכו", אמר ציק. "אנו שולחים מסר ברור על מוסריותו ודבקותו של צה"ל בערכים. בימים אלה המדינה עומדת מול מבחנים קשים ויש לתושבי מדינת ישראל על מי לסמוך".

 

שלושה מהלוחמים קיבלו ציון לשבח מטעם מפקד הפיקוד, לשניים נוספים הוענק ציון לשבח מטעם מפקד האוגדה, לוחם אחד קיבל ציון לשבח ממפקד הבסיס ושני לוחמים נוספים קיבלו ציון לשבח ממפקד החטיבה. "אתם עמדתם בחוד החנית של אלפי המפקדים והלוחמים אשר נטלו חלק במבצע", אמר להם האלוף גלנט. "בשעות הקשות ביותר, מבחן האש, עמדתם בגבורה, תוך שאתם מסכנים את חייכם למען חבריכם, לשם השגת המשימה ולמען בטחון ישראל... בזכות אומץ לבכם, הדוגמה האישית חסרת הפשרות ונחישותכם, אתם מהווים מגדלור ערכי ומודל לחיקוי עבור חיילים ומפקדים היום, ובדורות הבאים".


שמונת מקבלי הצל"שים (עומדים), בטקס היום באשקלון (צילום: דובר צה"ל)

 

הוא גם הדגיש את מוסריותו של צה"ל, בימים בהם השלכות המבצע ממשיכות להדהד ולעורר ביקורת בינלאומית. "נדרשנו למאבק במאבק בארגוני הטרור, ומקץ שנים נוצרה באזור מציאות ביטחונית חדשה. לוחמי צה"ל פועלים באמונת צדקת הדרך והערכים של רעות ואחוות לוחמים ועל פי הנורמות המוסריות של צה"ל", הוסיף גלנט. הוא גם איחל לפצועים במלחמה החלמה ואמר כי הוא מקווה כי גלעד שליט ישוב במהרה.

 

הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי אישר את הצל"שים לאחר ששמע את המלצות הוועדה המיוחדת בראשותו של תא"ל קובי ברק, שבחנה שורת מועמדים שהוגשו על ידי מפקדי הכוחות שפעלו בשטח.

 

סגן מוסא נעמד על הרכב ללא מיגון, וירה במחבל

סגן אפרים תהילה, סגן מפקד פלוגה ביחידת אגוז של גולני, קיבל צל"ש מטעם מפקד פיקוד צפון. ב-1 בינואר 2009 סרק הצוות שלו בית בשכונת סג'עייה ונפתחה אש לעבר הכוח, ממנה נהרג מפקד הצוות סגן עומר רבינוביץ' ז"ל. סגן תהילה טיפס על מרזב הבית, כדי להגיע דרך הדלת האחורית לחדר שבו נמצא המחבל. הוא השליך רימון והרג את המחבל.

  

סמ"ר במיל' מנחם ציק, חובש בגדוד "חרוב" של חטיפת "כפיר", קיבל צל"ש מטעם מפקד פיקוד מרכז. ציק רץ תחת אש לטפל במפקדו רס"ן רועי רוזנר ז"ל, שנפגע יחד עם עוד שלושה חיילים באזור ציר כיסופים לאחר שנורו לעבר הכוח מספר טילי אר-פי-ג'י ונפתחה לעברו אש מקלעים. ציק הוביל את הכוח שנפגע ממקום האירוע לתחנת האיסוף הגדודית. על-אף הנחיית הרופא, הוא סירב לעלות לכלי הפינוי ורץ חזרה לנקודת האירוע כדי לטפל בשאר הפצועים.

 

סמ"ר במיל' עופר צהרי, ששירת כלוחם בצנחנים, נתקל במחבל שפתח לעברו באש מטווח אפס בתוך מבנה בג'באליה. למרות שדווח לו כי המבנה מאובטח, הוא הבחין כי יש סימנים המעידים על כך שהוא לא נסרק כראוי, ועל כן ביקש ממפקדו לסרוק מחדש את הקומה. כשנתקל במחבל, זרק לעברו רימון והרג אותו.  

 

סרן מוטי איפלח שירת כפרמדיק בעוצבת "ברק" של השריון. בפעילות במחנה הפליטים שאטי בצפון הרצועה נכנס הכוח לבניין, וכמה מלוחמיו נפגעו מפיצוץ מטען. אחד מהם, סגן-משנה אהרון קרוב, נפצע קשות בגפיים ובפנים. סרן איפלח ביצע בו פעולה לפתיחת נתיב האוויר בתנאים קשים, החלטה שבדיעבד הצילה את חייו. לאחר מכן הוא פינה את הפצוע ברכב משוריין והמשיך להנשימו עוד 40 דקות עד שהגיעו למנחת המסוקים.


רב-סמל זיו מקבל צל"ש. ניתח פצוע תוך כדי טיסה (צילום: דובר צה"ל)

 

רב סמל במיל' זיו, פרמדיק מוטס של יחידת החילוץ וההצלה של חיל-האוויר, היה במסוק שפינה את סג"מ קרוב. זיו ביצע בו פעולה כירורגית של החדרת צינורית הנשמה דרך חתך בצוואר, לאחר התייעצות עם הרופא המוסק, תוך כדי טיסה מבצעית. הניתוח בוצע בשלמות תוך הפגנת מקצועיות רבה, והביא להצלת חייו של קרוב.

 

סגן נדב מוסא שירת כסגן מפקד הפלוגה המבצעית בגדוד "שקד" של חטיבת "גבעתי". במהלך סריקות במבנה רב קומות, נתקל הכוח במחבלים בקומה הראשונה ונפתחה לעברו אש מתוך המבנה ומחוצה לו. במהלך הקרב קפצו שני מחבלים מהקומה הראשונה, תוך ירי לעבר הרכב הממוגן בו שהה הכוח בפיקודו של סגן מוסא. הוא יצא מהרכב הממוגן, נעמד עליו ללא מיגון, ירה במחבל והרגו.  

 

סמ"ר במיל' זיו דניאלי, שהיה מפקד כיתה בגדוד "פתן" של חטיבת הצנחנים, חבר לכוח אחר שנתקל במחבלים בתוך מבנה בג'באליה. מפקד הכוח שנתקל, סגן עומר דורי, נפגע בהיתקלות, וסמ"ר דניאלי שהיה ממוקם מחוץ למבנה הבין כי הקשר עם החוליה נותק.

הוא חתר למגע מול המחבלים וחבר תחת אש למפקד המחלקה, טיפל בפציעתו וניהל חילופי אש עם המחבלים.

 

רב-סרן ד"ר אלכסנדר קטייב שירת כרופא בגדוד "גדעון" של חטיבת גולני. באירוע באזור חיראת תופאח שבצפון הרצועה נורה בשוגג פגז מטנק של צה"ל למבנה שבו שהו לוחמים מהגדוד, ופגע בחיילים רבים ומפקדים, בהם מפקד החטיבה ומפקד הגדוד. שלושה חיילים נהרגו. רס"ן קטייב הוזעק למקום ומיד נטל אחריות על המתרחש ופיקד על הכוח הרפואי. הוא ביצע פעולות מצילות חיים תחת אש בנפגעים רבים. בנוסף הוא היה אחראי על פינויו וטיפולו של פצוע אנוש מהאירוע, ובכך הציל את חייו.


פורסם לראשונה 16/12/2009 18:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רס"ן ד"ר אלכסנדר קטייב מקבל צל"ש. פעולות מצילות חיים תחת אש בנפגעים רבים
צילום: צפריר אביוב
צילום: אמיר כהן
"בחוד החנית". האלוף גלנט
צילום: אמיר כהן
מומלצים