שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ביום הראשון: כ-12 אלף התחסנו לשפעת החזירים
  מספרים צנועים נרשמו ביום הראשון לחיסון האוכלוסייה הכללית: 12,400 מתחסנים חדשים. לשם השוואה - במבצע החיסונים לשפעת העונתית הגיעו כמעט פי 2 להתחסן ביום הראשון. במשרד הבריאות לא מתרגשים: "ברור לנו כי ההיענות לחיסון תגדל בהדרגה"
  ביום הראשון למבצע חיסון האוכלוסייה הכללית לשפעת החזירים, חוסנו כ-12,400 איש בקופות החולים ובטיפות החלב, וכמה עשרות בודדות בנקודות החיסון בבתי החולים ברחבי הארץ. המדובר במספר נמוך בהשוואה למספר האנשים שבאו להתחסן ביום הראשון לשפעת העונתית, שעמד על כ-20 אלף.

   

  בכללית חוסנו אתמול 5,200 איש, במכבי חוסנו 2,083, בלאומית 1,221 ובמאוחדת התחסנו 997 איש. מספר המתחסנים היה נמוך במיוחד בעמדות החיסונים שנפתחו בבתי החולים איכילוב, שיבא, מעייני הישועה ויוספטל ומיועדות לחיסון של הקהל הרחב ובני המשפחות של המאושפזים בבתי החולים. בשיבא ובאיכילוב ביחד חוסנו פחות מ-50 בני אדם. פרט לכך, בטיפות חלב התחסנו 2,900 איש. באחת מטיפות החלב דיווחו על "יותר שאלות בנוגע לחיסון מאשר מתן חיסונים". 

   

  "עד עכשיו ישבו על הגדר וחיכו"

  רונית וייזר, מנהלת סיעוד במרפאת תל-חנן בשירותי בריאות כללית, סיפרה: "אתמול היו כ-30 מתחסנים והיום מהבוקר כבר

   היו למעלה מ-20, אז אני מעריכה שהיום נחסן יותר. אנחנו מרגישים התעוררות בהיענות של הציבור ויש הרבה מרפאות שמציינות אותו דבר. המתחסנים מתעניינים בעיקר אם צריך אישור מהרופא כדי להתחסן ואנחנו עונות שלא. יש כאלה שמביעים חששות, אבל אנחנו אומרים שהחיסון בטוח, שהתחסנו למעלה מ-150 אלף איש. לא ראינו שום מקרה חריג ולא שמענו על תופעות לוואי מיוחדות. אצל רובם החיסון עובר בקלות". עוד ציינה כי כבר קיבלה הזמנות מכמה מרפאות לעוד חיסונים.

   

  ד"ר אבי הרמן, מומחה ברפואת משפחה מסניף רוטר של מכבי בירושלים, סיפר על תנועה ערה בסניף: "יש זרימה יפה של אנשים שמקבלים את החיסון. תגברנו את כמות האחיות ויש שתיים-שלוש אחיות שמחסנות, כדי שלא יווצרו תורים. יש הרבה אנשים שנחשפו למידע בתקשורת וזה השפיע. אני חושב שהרבה אנשים, וגם הרבה רופאים, ישבו על הגדר ורצו לראות שהחיסון לא גורם לתופעות לוואי מיוחדות. הרושם שלי שהגיעו במיוחד כדי לקבל את החיסון וידי האחיות אתמול היו מלאות עבודה".  

   

  ירידה של 50% בפונים למרפאות

  יאיר עמיקם, סמנכ"ל ההסברה במשרד הבריאות, הביע דווקא שביעות רצון מההיענות: "היה ברור מלכתחילה שעיקר המאמץ לא יהיה דווקא ביום הראשון וברור לנו כי ההיענות לחיסון תגדל בהדרגה. קיבלנו דיווחים על מקומות שבהם היה מספר רב של מתחסנים, כמו גם על מקומות שאליהם הגיעו פחות מתחסנים. גם השמש הזורחת כנראה 'משפיעה' על ציבור המתחסנים. משרד הבריאות חוזר ומפציר באנשים להתחסן כיוון שהיעילות של החיסון מתבטאת רק לאחר שבועיים-שלושה, כך שישנו חלון הזדמנויות עד לבוא החורף כדי להתחסן".  

   

  ד"ר איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, אמר ל-ynet כי משרד הבריאות מרוצה מקצב ההתחסנות ביום הראשון, וכי יש ציפייה להגברת הקצב בימים הבאים. מבחינת מוכנות משרד הבריאות, מסר גרוטו כי המערכת מסוגלת לעמוד ב"עומס כפול של מתחסנים".

   

  עם זאת, בימים אלו התחלואה בשפעת נמצאת במגמת ירידה. מנתוני המרכז לבקרת מחלות עולה כי בארבעת השבועות  האחרונים נרשמה ירידה של למעלה מ-50% בשיעור הפונים למרפאות עם תחלואה דמויית שפעת. מגמה דומה של ירידה מתקבלת גם מדו"ח רשת המחקר של איגוד רופאי הילדים.  הירידה מורגשת פחות אצל קשישים בני 65 ומעלה ואצל תינוקות עד גיל שנתיים.

   

  בכנס של רופאי הקהילה בשבוע שעבר, הזהיר מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר איתן חי-עם: "אבוי לנו אם נמצא את עצמנו בגל נוסף, שעלול להיות יותר קשה ויותר אלים ולא חיסנו את האוכלוסייה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים