שתף קטע נבחר

מי מימן הכנס לעידוד החיסון לשפעת החזירים?

המרכז לאתיקה, בשיתוף משרד הבריאות וההסתדרות הרפואית מקיימים ב-30 בדצמבר כנס לקהל הרחב שנועד להפיג את החששות מהחיסונים לשפעת החזירים ולעודד התחסנות של הציבור. ומי מממן את הכנס? ארבעת חברות התרופות שמייצרות את החיסונים שרכשה המדינה

האם כנס בחסות מסחרית של חברות המייצרות חיסונים נגד שפעת החזירים יכול לתת לציבור מידע מלא ואובייקטיבי בנושא? ביום רביעי הבא יתקיים בירושלים כנס שנקרא "אתיקה במשכנות שאננים: מי מפחד משפעת החזירים?", אירוע שנועד לתת מידע על המחלה לציבור אך ממומן על ידי ארבעת חברות התרופות מהן רכשה מדינת ישראל את החיסונים לשפעת החזירים.

 

  • להזמנה לכנס (נותנות החסות בתחתית ההזמנה)- ליחצו כאן

 

לפי התוכנית, בכנס יוצגו נתוני תחלואה, מידע אודות החיסון ונושאים אתיים, הלכתיים ופסיכולוגיים הקשורים לחיסון. אך לאור העובדה שנותנות החסות לכנס הן ארבע חברות תרופות, יש מי שסבור שהתכנים של הכנס יהיו בהתאם. "לכאורה נראה שהכנס הזה עוסק בכל האספקטים של פנדמיית (מגפת, מ.י.ב) שפעת החזירים, אבל למי שמתמצא בנושא ברור שהקריאה היחידה שתצא ממנו תהיה 'רוצו להתחסן מהר ככל האפשר', מבלי להתייחס בצורה רצינית לבעיות הקשות שכרוכות בחיסון הזה", אומר ד"ר אפי הלפרין, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים "ביקור חולים".

 

מי מסתיר ש-2 מהחיסונים בארץ לא אושרו בארה"ב?

בציבור קיימת גם כך חשדנות לגבי החיסון החדש שפותח במהירות ועולות שאלות רבות לגבי יעילותו ובטיחותו. האם כנס בחסות חברות התרופות שנועד להסביר לציבור כי החיסון בטוח היא הדרך להפיג את החששות?

 

"מוזר הדבר שבכנס ה'אתי' הזה", מוסיף ד"ר הלפרין, "אין ייצוג כלשהו לאנשי מקצוע שיכולים להוכיח שמשרד הבריאות מוסר לציבור מידע חלקי בלבד, הן אודות שפעת החזירים והן אודות החיסונים כנגדה. דוגמא בולטת לכך היא הניסיון לכאורה של משרד זה להסתיר מהמתחסנים הפוטנציאליים את העובדה שבטיחותם של שניים מתוך שלושת החיסונים הללו עדיין לא הוכחה בצורה מספקת, ושמסיבה זו הם לא אושרו לשימוש על ידי מנהל התרופות והמזון האמריקני ה-FDA".

 

"זאת ועוד, יש טעם לפגם בכך שכנס שעוסק בנושאים אתיים הקשורים ל'שפעת החזירים' ממומן על ידי החברות המסחריות שמייצרות את שלושת החיסונים היחידים שנמצאים כיום בארץ כנגד המחלה הזו, בפרט כשקיים חשש סביר שרוב המוזמנים לכנס זה כלל לא מכירים את שמות החברות שמופיעות בהזמנה ולא יודעים שאלו הן יצרניות החיסונים הללו".

 

ח"כ רחל אדטו מסכימה עם הבעייתיות האינהרנטית של כנס ממומן: "במידה שהמימון לכנס אכן הגיע מחברות התרופות שמהן נקנו החיסונים קיים ניגוד ברור, במיוחד לאור העובדה של מיעוט במתחסנים באוכלוסייה עד ליום הזה".

 

"נראה כאילו מפריטים את ההסברה"

"צריך להפריד בין גופים עם כסף לבין גורמים מקצועיים שמשכנעים אם כן או לא לקבל חיסון", אומרת הדס זיו, מנכ"ל "רופאים לזכויות אדם". "אם למשרד הבריאות יש אינטרס שכל הציבר יתחסן, אז שהוא יממן את הכינוס הזה. אין צורך לחזר אחרי גופים שיתרמו כסף, זה נראה כאילו מפריטים את ההסברה של החיסון. אם יש לכם מדיניות – תממנו אותה מהתקציב שלכם. האם ייתכן שמשרד הבריאות יקבל חסות של קולגייט לצורך מימון טיפולי שיניים?"

 

אבינועם רכס, יושב ראש הלשכה באתיקה בהסתדרות הרפואית שגם היא שותפה לכנס ומי שאחראי לארגון הכנס הנוכחי מבטיח כי החסות המסחרית לא תפגום בתכני הכנס.  

 

"לכנס הזה קדם כינוס של ההסתדרות הרפואית שנערך בנובמבר בהרצליה, שם ניתנו הרצאות בנושא החיסון נגד שפעת החזירים בלי חסות של חברות התרופות וגובשה עמדת ההסתדות הרפואית בנושא החיסונים. המרצים בכנס בשבוע הבא התבקשו לתת בדיוק את אותן ההרצאות, בנוסף ניתן מידע ונתונים אפידמיולוגיים, שבוודאי אינם נשלטים וכן הרצאה שלי על אתיקה, של הרב שרלו על דת ושל יורם יובל על פילוסופיה ופסיכולוגיה, שבוודאי אינן נשלטות על ידי חברות תרופות. לחברות התרופות אין נגיעה לתוכן ההרצאות. ההרצאות ניתנות מתוך עצמאות אקדמית מלאה של המרצים. אני ערב לזה. תהיה גם ביקורת על החיסונים וזה פתוח לציבור".

 

אולם למרות הדברים שרכס אומר, מרשימת המרצים נעדר במפתיע ד"ר אפי הלפרין, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים "ביקור חולים", שהופיע ביום העיון הקודם, אותו הזכיר רכס, שם הציג את עמדתו הנחרצת לפיה משרד הבריאות איננו מספק מידע אובייקטיבי בנושא בטיחות של החיסונים.

 

"האופציה האחרת היתה לא לקיים את הכנס"

עוד ציין רכס כי ללא החסות המסחרית הדיון הציבורי הזה לא היה מתקיים כלל. "זה כינוס ארוך של שש שעות. יש לזה עלויות. צריך לעשות פירסום וצריך לתת כיבוד. האופציה האחרת היתה לא לעשות את הכינוס".

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "היוזמה לכנס היא של המרכז לאתיקה משכנות שאננים שאף קבעו את הנושא ואת התכנים. משרד הבריאות אינו שותף בשום צורה ליוזמה ולארגון הכנס ולמעט מרצים מטעמיו בנושא החיסונים, אין למשרד כל קשר. מרצים מטעם משרד הבריאות יופיעו בכל ארוע שאליו יוזמנו ותינתן להם האפשרות להעביר את המסרים של משרד הבריאות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אם משרד הבריאות רוצה להסביר, שישלם על הכינוס. הדס זיו
מישהו צריך לשלם בשביל הפרסום והכיבוד. פרופ' אבינועם רכס
צילום: אלכס קולומויסקי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים