שתף קטע נבחר

ש"ס מחדשת את הקרב על החמץ עם שחקני חיזוק

פסח הולך וקרב אבל הסערה כבר כאן. בסיעת ש"ס החליטו לדחוף מחדש את התיקון לחוק האוסר על מכירת חמץ ולהעבירו עד חג האביב. כדי להסיט מהם את הלהבות, הם מגייסים ח"כים נוספים, ויש להם כבר אחד בארסנל: ח"כ עתניאל שנלר מקדימה. אלי ישי: פרשנות בית המשפט הובילה לדריסת אחד מסמלי העם היהודי

פסח מתקרב ואיתו חוזר גם הקרב על החמץ. ל-ynet נודע כי בסיעת ש"ס הוחלט לנסות ולתקן את החוק האוסר על מכירת חמץ בהליך מהיר עוד לפני הפסח הקרוב.  יו"ר ש"ס אלי ישי אמר ל-ynet בעקבות הפרסום כי "פרשנות בית המשפט הולידה מצב בו בחסות החוק הוצג חמץ ונרמס ברגל גסה אחד מסמלי העם היהודי שנשמר על ידי רוב מכריע של עם ישראל". לדבריו, "תיקון החוק תוך השמטת המילה פומבי יוביל למציאות אליה התכוון המחוקק מלכתחילה".

 

הצעת החוק הוגשה גם בכנסת הקודמת - אולם הליכי החקיקה לא קודמו. כעת מבקשת ש"ס להסיר מהחוק הקיים את המילה "בפומבי", ובכך תימנע מכירת חמץ בכל בית עסק הפתוח לציבור.

 

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "הגדרת המושג 'פומבי' על ידי בית המשפט, המתייחדת למכירה בדוכן המוצב ברשות הרבים בלבד, מעוות את כוונת המחוקק ויוצרת אבסורד לפיו, חנות גדולה דוגמת סופרמרקט אשר עוברים בה אלפי איש, תותר בה הצגת חמץ, ואילו לדוכן למכירת פיתות או בייגלה בסמטה חשוכה, היא תיאסר. כדי להסיר ספק מכוונת המחוקק יש למחוק את המילה 'בפומבי' ולאסור הצגה של חמץ בכל מקום עסק הפתוח לרבים".

  

הצעת החוק הזו הונחה על שולחן הכנסת כבר בחודש מאי השנה על-ידי יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ אברהם מיכאלי. אלא שביומיים האחרונים, כך נודע ל-ynet, פנו גורמים בש"ס למספר ח"כים מסיעות אחרות בבקשה שיצטרפו כיוזמים להצעת החוק שתוגש באותו נוסח - רק מחדש. בכך, הם מקווים שהאש תוסט ולא תתמקד רק בש"ס.

 

יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ מיכאלי, אישר בשיחה עם ynet את הפרטים: "זה לא חוק רק של חרדים, אלא של יהודים. אנחנו רוצים להוסיף עוד ח"כים שיתמכו בהצעת החוק ולאחר מכן היא תוגש מחדש, כדי שיהיה ברור שזה לא רצונה של ש"ס בלבד. יש כבר חברי כנסת שהביעו רצון לחתום על הצעת החוק. לאחר שנוסיף תומכים נגיש את ההצעה וננסה לקדם אותה במהירות, כדי שתאושר בכנסת בקריאה שנייה ושלישית עוד לפני פסח הקרוב. יו"ר המפלגה אלי ישי אמר לי לתת לזה פוש, ואני מתכוון להביא את ההצעה כבר בקרוב לוועדת השרים לענייני חקיקה".

 

אחד הח"כים שהסכים להצטרף להצעת החוק הוא עתניאל שנלר מקדימה, "אווירת פסח היא של כל הציבור, לא רק של הדתיים", הסביר. "אדם שרוצה לאכול חמץ בפסח זו זכותו המלאה ואיש לא יתערב בזה, אבל האווירה של כלל הציבור צריכה לבטא את הזהות של פסח. תפקיד החוק אינו לאסור אכילת חמץ אלא לא לאשר מכירתו בפומבי על מנת לשמור על אווירת הפסח ברחוב היהודי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלון נוריאל
מקדם. ח"כ אברהם מיכאלי
צילום: אלון נוריאל
מומלצים